Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro vadovas Saulius Čaplinskas tikina, kad tiktai dabar, gruodžio mėnesį, Lietuvoje prasideda koronaviruso plitimo sezonas.
„Kitaip sakant, visą gruodį, sausį ir vasarį mes galime tikėtis, kad plis, augs ir didės koronaviruso augimas“, – įspėjo jis.
Anot profesoriaus, koronavirusai dažniausiai susargdina žmones žiemą ir ankstyvą pavasarį.
„Jie sukelia apie 20 proc. peršalimo ligų ir yra antroje vietoje po rinovirusų. Yra daugiau nei 30 jų rūšių, tačiau tik trys ar keturi paveikia žmones sukeldami nesunkią kliniką. Išimtis – jau visiems gerai žinomas naujasis SARS-CoV-2 sukeliantis COVID-19 ligą“, – aiškino jis.
Dar daug nežinomųjų
Visgi gydytojas infektologas prof. Vytautas Usonis tvirtino, kad kol kas iš tiesų niekas nežino, kaip plis virusas, nes tuoj dar tik bus metai, kai su juo gyvename.
„Gruodžio gale – sausio pradžioje bus tik metai nuo to, kai tas virusas apskritai atsirado, tad niekas to plitimo sezono dar nežino. Kai virusai atsiranda, jeigu kyla pandemija, visada iš pradžių būna pirma banga. Tai pas mus Lietuvoje tai buvo pavasarį. Kol buvo nedaug infekuotų žmonių, tai infekcija ir ruseno, o per vasarą išplito per visą šalį. Ir dabar turime tai, ką turime“, – sakė jis.
Tačiau profesorius pasakojo ne kartą jau citavęs amerikiečių, kurie yra dirbę su kitais koronavirusais, tyrimą.
„Ten yra nustatyta, kad koronavirusų sezoninis pikas yra sausį–vasarį. Tai labai neramu, kaip čia bus, kai sulauksime to sausio, vasario. Nes kol kas, panašu, kad to straipsnio duomenys puikiai tinka ir šiam SARS-CoV-2 virusui. Bet kas bus sausį, matysime“, – kalbėjo V. Usonis.
Anot gydytojo, nors koronavirusų šeima yra gana didelė, anksčiau mūsų visuomenėje cirkuliavo keli virusai, kurie paprastai vaikams sukelia sunkias peršalimo ligų infekcijas.
„Tai ta epidemiologija yra žinoma. Ir ji žinoma dėl to, kad buvo tyrinėjamas gripo sezoniškumas, o siekiant patvirtinti šią ligą, buvo tiriami ir kiti galimi sukėlėjai, tarp jų – ir koronavirusai“, – aiškino jis.
Siaučia begalė virusų
S. Čaplinskas kartu priminė, kad dabar pats tas metas, kai suaktyvėja ir daug kitų virusų, kurie gali pasireikšti labai panašia simptomatika – perštinčia ar skaudančia gerkle ir kitais varginančiais požymiais.
„Tikėtina, kad artimiausiu metu vėl susidursite su vienu iš šių tipų: rinovirusu, koronavirusu, RSV (respiraciniu sincitiniu virusu) ir paragripu. Dar yra daugybė virusų, kurių gydytojai negali nustatyti. Suaugusiems žmonėms jie sukelia apie 20–30 proc. peršalimo ligų. Apie 10–15 proc. suaugusiųjų peršalimo ligas sukeliantys virusai taip pat gali sukelti ir kitas sunkesnes kvėpavimo takų ligas. Peršalimo virusai turi daug bendro, tačiau tarp jų yra ir daug skirtumų“, – dėstė jis.
Pašnekovas priminė, kad rinovirusai aktyviausi rudens pradžioje, pavasarį ir vasarą. Jie sukelia 10–40 proc. peršalimo ligų, o rudenį – net apie 90 proc.
„Gera žinia yra ta, kad jie retai susargdina sunkiai. RSV ir paragripas sukelia 20 proc. peršalimo ligų. Jų plitimas aktyviausias balandžio ir gegužės mėnesiais. Mažiems vaikams kartais sukelia sunkias infekcijas, pvz., plaučių uždegimą“, – aiškino jis.
V. Usonis taip pat pažymėjo, kad visiems peršalimo ligų, gripo virusams sezoniškumas yra panašus:
„Tai – sausis, vasaris, gal vienais metais labiau vienu, kitais – kitu metu virusas plinta, bet, akivaizdu, vasaros metu niekada gripo sezono nebūna, visada žiemą. Tik vienais metais anksčiau, kitais vėliau gali būti. Ir tokių virusų yra ir daugiau.“
Mitas, kad susergama dėl šalto oro
S. Čaplinskas pabrėžė, kad tie patys virusai, kurie sukelia peršalimą suaugusiems, sukelia peršalimą vaikams:
„Santykinė įvairių virusų svarba sergant vaikų peršalimo ligomis nėra aiški, nes, tiriant peršalimo ligomis sergančius vaikus, dažnai sunku atskirti tikslią simptomų priežastį.“
Be to, pridūrė jis, kad nėra jokių įrodymų, kad galima susirgti peršalimu dėl šalto oro poveikio, nuo atšalimo ar perkaitimo.
„Kitas mitas, kad peršalimo priežastimi gali būti mityba, arba didelės tonzilės ar adenoidai. Kita vertus, tyrimai rodo, kad nosį ar gerklę veikiantys stresas ir alergija gali padidinti galimybę užsikrėsti peršalimo virusais“, – sakė jis.
Prognozuoja mažesnį sergamumą kitomis ligomis
Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) Užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus specialistė Ginreta Megelinskienė jau yra pastebėjusi, kad lyginant pusės metų šių ir praėjusių metų užkrečiamųjų ligų situaciją, matomas didelis sergamumo kitomis užkrečiamosiomis ligomis sumažėjimas.
„Realu, kad veikia kaukės, dezinfekcija. Ir gripo sezonas šiemet buvo žymiai lengvesnis nei ankstesni, nes buvo taikomos papildomos priemonės“, – pabrėžė ji.
Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) specialistai jau yra įspėję, kad dėl apribojimų, įvestų stabdant koronavirusą, gripo sezonas ir šiemet turėtų būti lengvesnis.
Kaip pavyzdys teikiama Australija, kur gripo sezonas, prasidėjęs pavasarį ir pasibaigęs rudenį, kur sergančiųjų skaičius buvo neįtikėtinai mažas. Teigiama, kad iš viso sirgo tik 107 asmenys, nors praėjusį gripo sezoną Australijoje sirgo šimtai tūkstančių žmonių.