Įmonių grupė, kuri veikia dalyje Europos, kasmet skiria pinigų skirtingoms šalims ir skirtingiems miestams, kad jie pasigražintų savo viešas erdves.
Daugiau apie tai – TV3 žinių reportaže.
Linksmi ir balsingi marijampoliečiai rinkosi į šviežiai atnaujintą parką miesto pakraštyje. Vadinamasis Marių parkas – naujas žmonių traukos ir poilsio centras.
„Labai jauku, labai smagu, ypač su vaikais. Labai ženklūs pasikeitimai“, – sakė moteris.
„Prieš daug metų mes čia esame buvę, bet dabar tai čia labai gražu“, – kalbėjo vyriškis.
Suvalkiečiai apie tokį modernų parką būtų galėję tik pasvajoti, jei ne Danijos verslininkai. Įmonių grupę visoje Europoje valdanti bendrovė turi specialų fondą, iš kurio kasmet ima pinigų ir skiria kuriam nors Europos miestui. Sąlyga – kad tame mieste veiktų jų filialas. O toks Marijampolėje veikia, įmonė čia gamina langus.
„Nuostabu. Galėtų čia kasmet būti Joninės ir visokios šventės. Ir erdvu, ir suolų yra, svarbiausia. Labai gražu, tikrai“, – džiaugėsi moteris.
Nauda vietos bendruomenei
Savivaldybės turi teikti paraiškas paramai gauti, ir šiais metais konkursą laimėjo Marijampolė. Danijos verslininkai parko atnaujinimui skyrė daugiau nei 400 tūkstančių eurų. Tikslas, kad jų darbuotojai gyventų ir dirbtų gražioje bei jaukioje aplinkoje, o tuo pačiu naudą gautų ir visa miesto bendruomenė.
„Šitas projektas buvo ypatingai patrauklus, nes skirtas praktiškai visoms visuomenės grupėms. Kad bet kuris žmogus – vaikas ar senjoras – viešoje teritorijoje galėtų mėgautis gyvenimu – maudytis, žaisti, pasėdėti, gaminti valgį, tai yra gražu“, – sakė fondo direktorė Lotte Kragelund.
Marijampoliečiai džiaugiasi, kad parke galės tiesiog ilsėtis, sportuoti, žaisti, plaukioti, degintis ir kepti kepsnius ar šašlykus grilio zonose. Vienas įspūdingiausių statinių – viešasis tualetas. Iš tolo jo net nematyti, mat sienos – iš veidrodžių.
„O kur jis yra? Čia tualetas? Nežinojau“, – nustebo senjorė.
Senjorė sako tikinti, kad chuliganai neišdaužys prašmatnaus tualeto sienų.
„Nuo miesto toliau, tai bet kas gal neateis. Ateis dažniau jaunimas, gal dar neprigėrę. Aš manyčiau, kad neišdaužys. Jau dabar publika lyg ir kultūringesnė“, – sakė senjorė.
Svarbi finansinė pagalba
Marijampolės meras sako, kad jei ne danų projektas – šio parko net nebūtų: miestas neturėtų tiek pinigų. Iš viso parko renovacija kainavo apie 1,1 mln. eurų. Savivaldybei prie parko atnaujinimo teko prisidėti beveik 700 tūkstančių eurų. Teko imti ir paskolą.
„Ne, tikrai nebūtų. Nes mes net nebūtume pradėję jo. O, kai gavome bazinį finansavimą, tai tada pridėjome ir savo dalį. Mums labai gerai sutapo šita teritorija, šita sala, praktiškai 100 procentų atitiko fondo filosofiją“, – komentavo Marijampolės meras Povilas Isoda.
Marijampoliečiai sako, kad parkas išties nepigiai atsiėjo, bet nekeikia valdžios: esą už gražų, patogų gyvenimą reikia ir susimokėti.
„Kas čia dabar Marijampolei 700 tūkstančių? Daugiau išmėto, o čia ne vienai dienai padaryta. Tikrai, vieta puiki. – Turi marijampoliečiai pinigų, uždirbs? – Uždirbs, uždirbs tikrai. Nemanau, kad čia yra problema“, – kalbėjo senjoras.
Danijos verslininkai paramą skiria tik tiems miestams, kurie lėšas planuoja išleisti žaliųjų erdvių sutvarkymui ar bet kam, kas susiję su gamta ir ekologija.
Daugiau apie tai sužinokite vaizdo reportaže, esančiame straipsnio pradžioje.