„Mes ruošiamės. Žinote, matėme, kad kalbėtis ir derėtis su jais nepavyksta, jie labai kategoriškai nusiteikę. Jurgita Šiugždinienė (buvusi švietimo ministrė – BNS) parodė, kad derybomis susitarti nieko neįmanoma. Liekama ties tomis pačiomis pozicijomis“, – BNS sakė LŠDPS pirmininkas Andrius Navickas.
Ketvirtadienį profsąjunga pateikė prašymą leisti organizuoti susirinkimą prie Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos (ŠMSM) bei Seimo.
„Prašome nuo rugsėjo 29 dienos ryto iki spalio 28 dienos – prie ministerijos ir Seimo aikštės. Svarstome abu scenarijus, gal ir ten, ir ten vyktų, gal vienoje vietoje. Prašymą pateikėme į abi vietas. Mokytojai, kurie streikuotų, mėnesį nedirbtų“, – teigė A. Navickas.
Anot jo, pedagogų susibūrimo vietoje būtų statomos palapinės, organizuojamos veiklos.
„Padavėm iš anksčiau, akcija bus ilgalaikė, paprašėm leidimo mėnesiui. Reikės suderinti, kur statomi tualetai, palapinės, panašūs dalykai, procedūra gali užtrukti“, – kalbėjo pirmininkas.
Vilniaus savivaldybė BNS nurodė gavusi profesinės sąjungos prašymus piketams rugsėjo 29-ąją, juos žadama vertinti ir derinti kitą savaitę.
A. Navicko teigimu, rugsėjo 29-ąją prie Seimo arba ŠMSM atkeliautų sostinėje dirbantys mokytojai. Toliau gyvenantys pedagogai rengiasi žygiui į sostinę, kur prisijungtų prie kolegų.
„Aš tikrai eisiu, mano mokykla Zarasų „Ąžuolo“ gimnazija, keliausiu link Vilniaus. Kalbėjau su pavaduotoja Lilija Bručkiene, ji keliautų iš Klaipėdos. Kitą savaitę skelbsime registraciją, žinosime, kiek jungsis“, – teigė LŠDPS pirmininkas.
Derybas su ŠMSM profsąjunga tęs antradienį. Joms, pasak A. Navicko, profsąjunga yra pasirengusi iki pat numatytos streiko datos ir jei susitarimai pavyks, streiką ji yra pasiryžusi atšaukti „kad ir tos pačios dienos paryčiais“.
„Derybos bus sunkios, sprendimai nelengvi. Ši Vyriausybė įstūmė mus į kampą, nes trys metai, kai ėjome atgal. Mokytojų darbo užmokestis buvo didinamas lėčiau nei augo vidutinis darbo užmokestis, esam net labiau nutolę nei prieš metus. Sprendimą rasti labai sudėtinga, bet tikrai mes neketinam taikstytis, nesutiksim dalyvaut suokalbyje prieš mokytojus“, – teigė A. Navickas.
LŠDPS reikalauja atlyginimus nuo rugsėjo didinti 20 proc., nuo kitų metų sausio – dar 30 proc., klasėse mažinti mokinių skaičių ir kita.
Reikalavimus dėl mokytojų algų, mokinių skaičiaus klasėse bei kitų dalykų kelia ir Egidijaus Milešino vadovaujama Lietuvos švietimo ir mokslo profesinė sąjunga. Ji taip pat neatmeta galimybės streikuoti.
Premjerė Ingrida Šimonytė kartoja, kad atlyginimai pedagogams iki 130 proc. vidutinio darbo užmokesčio bus keliami kitąmet, kaip įsipareigota partijų susitarime, dviem etapais – nuo sausio ir nuo rugsėjo, o dalis profesinės sąjungos reikalavimų, anot jos, yra neįgyvendinami.