Šiandien Teisingumo ministerijoje Lietuvos Respublikos Vyriausybės atstovė Europos Žmogaus Teisių Teisme (EŽTT) Karolina Bubnytė-Širmen pateikė komentarą dėl Lietuvos prašymo panaikinti laikinas apsaugos priemones.
Lietovos atstovė EŽTT: afganistaniečiai galimai teikė melagingą informaciją
Pasak K. Bubnytės-Širmen, trečiadienį buvo baigtas rengti prašymas EŽŽT, prašant, kad būtų panaikintos laikinos apsaugos priemones sulaikytų 5 afganistaniečių atžvilgiu.
„Šiuo metu yra atliekamas šio prašymo dalyko redagavimas ir jis bus išsiųstas EŽTT“, – trečiadienį sakė ji.
Vienas iš prašymo teigtų argumentų, anot jos, yra aktualumo praradimas: „Tokiu atveju, kai laikinos apsaugos priemonės praranda aktualumą, yra nutraukiamas jų taikymas. Mes prašome naikinti, kad jos būtų pripažintos nuo pačio priskyrimo“.
Jos teigimu, galimai afganistaniečiai EŽTT teikė melagingą informaciją.
Išdėstyti argumentai, jos pastebėjimu, yra labai reikšmingi nagrinėjant bylą toliau: „Pats svarbiausias dalykas, kurį mes norėjome indikuoti teismui – pat EŽTT turi būti atsakinga ir dėmesingas, nes jį bandoma įtraukti naudojant kaip įrankį į hibridinės atakos kontekstą. <…> Bandoma atverti kanalą patekimui į Lietuvos teritoriją, apeinant nacionalinį teisinį reguliavimą. Tai neturėtų būti daroma“, – teigė K. Bubnytė-Širmen.
Pasak jos, Lietuvos prisiimti tarptautiniai įpareigojimai žmogaus teisių apsaugos srityje neturėtų tapti „mūsų „valstybės demokratijos susinaikinimo aktu“.
EŽTT pritaikė laikinąsias apsaugos priemones penkių Afganistano piliečių byloje prieš Lietuvą, laikinai neleisdamas jų išsiųsti iš šalies.
Jos galioja iki rugsėjo 29 dienos.
EŽTT pranešime teigta, kad aplikantai yra Afganistano piliečiai, į Baltarusiją atvykę šių metų rugpjūtį. Migrantai teigia, kad pabėgo iš Afganistano, nes būtų persekiojami šalies kontrolę perėmusio Talibano režimo.
Migrantai pasiprašė prieglobsčio
Antradienį pasieniečiai sulaikė 5 neteisėtus migrantus prie Lietuvos valstybės sienos. Jie buvo sulaikyti 250 metrų nuo valstybės sienos.Tuo metu, kai VSAT pareigūnai priėjo prie asmenų, kurie deklaruoja, kad yra Afganistano piliečiai, neturėjo asmens dokumentų.
VSAT pareigūnai, po valstybės sienos pažeidimo atvyko patikrinti pasienio ruožą, nustatė tikslią sienos pažeidimo vietą.
Valstybės sienos apsaugos tarnybos (VSAT) vadas Rustamas Liubajevas antradienį jis teigė, kad šįkart migrantai įleisti atsižvelgus į EŽTT sprendimą, tai, kad buvo „labai nemažai neaiškių dalykų, kurių tikrai mums reikia išsiaiškinti“.
„Ta istorija apauga įvairiais faktais, tai Lietuvos teritorijoje tie migrantai yra, tai nėra Lietuvos teritorijoje, tai būna, tai jų nėra. VSAT pastatoma į situaciją, kai mes, neturėdami galimybių įrodyti jų buvimą Lietuvos teritorijoje, esame labai sudėtingoje situacijoje“, – kalbėjo R. Liubajevas.
VSAT pareigūnai, po valstybės sienos pažeidimo atvyko patikrinti pasienio ruožą, nustatė tikslią sienos pažeidimo vietą.
Pritaikęs laikinąsias apsaugos priemones, Europos Žmogaus Teisių Teismas praėjusią savaitę neleido Lietuvos pasieniečiams išsiųsti penkių afganistaniečių atgal į Baltarusiją.
Pradėti tokiais atvejais įprasti veiksmai, vienas pirmųjų yra migrantų testavimas dėl COVID-19. Gavus testų rezultatus bus sprendžiama dėl tolesnio asmenų apgyvendinimo. Apie prieglobsčio prašytojus informuotas Migracijos departamentas, kuriam bus perduota visa pasieniečių surinkta medžiaga ir kuris nagrinėja tokius prašymus.
Sienos kontrolė Lietuvos pusėje vykdoma sustiprintu režimu. Į Lietuvą šiemet neteisėtai per sieną su Baltarusija pateko daugiau nei 4 tūkst. migrantų. Vilnius kaltina Minsko režimą migrantų srautų organizavimu ir vadina tai hibridine agresija.
Dėl jos šalyje paskelbta ekstremali situacija.