Apie naujai įsigaliojusį draudimą, pasienio kontrolės sugriežtinimus Rusijos piliečiams Lavoriškių pasienio kontrolės punkte pasisakė vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė ir Valstybės sienos apsaugos tarnybos (VSAT) vadas Rustamas Liubajevas.
R. Liubajevo teigimu, VSAT pareigūnai jau skaičiuoja pirmuosius į Lietuvą nepatekusius rusus.
„Nuo vidurnakčio į Lietuvos Respublikos teritoriją iki šios dienos 9 val. buvo neįleista 11 Rusijos Federacijos piliečių. Dauguma jų bandė atvykti į Lietuvą per Rusijos Federacijos ir Lietuvos Respublikos valstybės sieną Kybartų kontrolės punkte. Visi likusieji bandė atvykti per Lietuvos ir Baltarusijos valstybės sieną“, – sakė R. Liubajevas.
Didesnių bėdų su šiais Rusijos piliečiais nebuvo, tik Lavoriškių pasienio kontrolės punkte viena moteris neturėjo reikiamų dokumentų, dėl to buvo grąžinta atgal į Baltarusiją.
„„Rusijos Federacijos pilietė teigė, kad yra Kaliningrado srities gyventoja, tačiau neturėjo supaprastinto tranzito dokumentų, dėl to nebuvo įleista į Lietuvos Respublikos teritoriją. Buvo grąžinta į Baltarusiją“, – minėjo VSAT vadas.
Dar R. Liubajevas teigė kalbėjęsis su Latvijos sienos apsaugos tarnybos vadu – kaimyninėje šalyje esą nebuvo nuo šios dienos vidurnakčio neįleistų Rusijos piliečių.
Bilotaitė ragina neįleisti ir Baltarusijos piliečių
„Nuo šiandien įsigaliojo regioninis sprendimas, kai 3 Baltijos šalys ir Lenkija nuo šiandien pradėjo taikyti neįleidimą Rusijos piliečių. <...> Kaip žinia, vyksta žiaurus karas, kurį organizuoja Rusija prieš Ukrainą. Matome, kad Rusija kaip valstybė yra neprognozuojama, agresyvi. Matome, kad ¾ Rusijos piliečių palaiko šiuos Rusijos veiksmus.
Tikrai nepriimtina, kad Rusijos piliečiai, kurie remia karą, šiandien gali laisvai keliauti po pasaulį, po Lietuvą, Europos Sąjungą. Yra saugumo aspektai, kadangi rėmimas karo veiksmų gali kelti grėsmes mūsų valstybės ir visos ES saugumui“, – teigė A. Bilotaitė.
Nuo šiandien pasieniečiai atidžiai tikrins Rusijos piliečių dokumentus ir juos į Lietuvą įleis tik išimtiniais atvejais.
„Bus įleidžiami tik tie Rusijos piliečiai, kurie <...> susiję su humanitarinėmis priežastimis, asmenys, kurie kovoja prieš Rusijos režimą, disidentai, taip pat vykstantys supaprastinto tranzito tvarka per Lietuvą, taip pat vykdantys pervežimus, asmenys, turintys ilgalaikes vizas arba leidimą gyventi. Visai kitais atvejais pasienio pareigūnai kiekvieną asmenį individualiai patikrins įvertinę visus kriterijus priims sprendimą dėl įleidimo arbe neįleidimo“, – naują tvarką apibūdino ministrė.
Pasak ministrės, šiuo metu svarstomas klausimas dėl Baltarusijos piliečių patekimo į Lietuvą ribojimo.
„Aš matau labai aiškiai, kad Baltarusijos režimas taip pat dalyvauja karo veiksmuose, vykdo hibridinę ataką su nelegaliais migrantais prieš Lietuvą. Manau, kad labai rimti argumentai yra taip pat svarstyti ir apie Baltarusijos įtraukimą. <...> Reikia rasti regioninių sprendimų ir tada imtis priemonių“, – kalbėjo ministrė.
Ministrė: „Labai tikiuosi europinio sprendimo“
Ministrė sakė nematanti jokios vilties, kad karas Ukrainoje galėtų artimiausiu metu baigtis.
„Šis sprendimas buvo priimtas, nes mūsų piliečių saugumas yra mums prioritetas. Imsimės visų būtinų priemonių, kad užtikrintume savo šalies ir piliečių saugumą. <...> Šiuo metu nematome prošvaisčių, kad karas kažkaip baigsis. Kol vyks agresyvūs Rusijos veiksmai, kol ji šitaip elgsis, mes turėsime atitinkamus sprendimus“, – sakė A. Bilotaitė.
Iki šiol į Lietuvą per parą patekdavo keli tūkstančiai Rusijos piliečių, dabar tai padaryti nebus taip lengva dėl naujai įsigaliojusios tvarkos. VSAT vadas nurodė, kad dauguma rusų Lietuvos sieną kirsdavo pagal tranzito į Kaliningradą schemą.
„Jeigu kalbėsime apie Rusijos piliečių srautus rugpjūčio mėnesį, galima paminėti, kad vidutiniškai per parą į Lietuvos Respubliką atvykdavo apie 2,5 tūkst. asmenų. 50 proc. šių asmenų vyko pagal supaprastintą Kaliningrado tranzito schemą, turėdami 2 tipų supaprastinto veikimo per ES dokumentus. Likusieji buvo krovininio transporto priemonių vairuotojai“, – minėjo R. Liubajevas.
Paklausta apie ilgalaikes vizas, kurias turi dalis Rusijos piliečių ir su jomis galės patekti į Lietuvą, ministrė plačiai nekomentavo: „Dažniausiai ilgalaikės vizos susijusios su žmogaus galimybėmis ir leidimu dirbti. Manome, kad toks sprendimas yra ir galbūt detaliau galėtų pakomentuoti Užsienio reikalų ministerija.“
A. Bilotaitė pridūrė, kad džiaugiasi regioniniu Lietuvos, Latvijos, Estijos ir Lenkijos sprendimu neįleisti Rusijos turistų į savo teritorijas ir tikisi, kad šiuo pavyzdžiu seks ir kitos valstybės.
„Labai tikiuosi, kad šis regioninis sprendimas bus įkvėpimas ir kitoms šalims. Labai tikiuosi europinio sprendimo, nes tas, kas vyksta šiandieną reikalauja rimto atsako. Viena iš rimtų, veiksmingų priemonių yra ribojimas Rusijos piliečių į ES“, – nurodė VRM vadovė.
Rusijos piliečiai į Lietuvą nepateks, bet yra kelios išimtys
Primenama, kad dėl Rusijos vykdomos karinės invazijos į Ukrainą, atsižvelgiant į kylančias grėsmes šalių nacionaliniam saugumui, Lietuva kartu su Latvija, Estija bei Lenkija nusprendė griežtinti Rusijos piliečių atvykimo kontrolę.
Lavoriškių pasienio kontrolės punkte Lietuvos pasieniečiai atlieka į šalį atvykstančių užsienio šalių piliečių dokumentų patikrą, praneša Vidaus reikalų ministerija (VRM).
VSAT vadas komentavo plačiau, kaip atrodo Rusijos piliečio patikrinimo procedūra Lietuvos pasienio kontrolės punktuose. Jo teigimu, pareigūnai atlieka dviejų lygių procedūras, o dažniausiai priimamas sprendimas – neįleisti rusų, jei jie nepatenka į išimčių grupes.
„Jeigu atvyksta Rusijos piliečiai, mūsų pareigūnų pirmoji linija turi patikrinti, ar asmuo, kuris bando atvykti, atitinka Vyriausybės nutarime numatytus kriterijus. Jeigu jis papuola į išimčių grupę, tuomet jis gali atvykti į Lietuvą, pareigūnas užbaigia pasienio patikrinimo procedūrą.
Jeigu neatitinka kriterijų, tokiu atveju, asmuo siunčiamas į antros linijos patikrinimo procedūrą, kur pareigūnai individualiai vertina kiekvieno atvykstančio piliečio situaciją ir priima sprendimą apie jo įleidimą arba neįleidimą. Dažniausiai nusprendžia neįleisti, motyvuodami, kad jis gali kelti grėsmę nacionaliniam saugumui, viešajai tvarkai, politikai, visuomenės sveikatai ir tarptautiniams santykiams“, – įvardijo R. Liubajevas.
Jis papildė, kad VSAT pareigūnai gali teirautis, kokios pozicijos rusai laikosi dėl vykstančio karo Ukrainoje.
„Pasieniečiai vertins kiekvieno atvykstančio piliečio požiūrį į karą Ukrainoje. Tai bus vienas iš argumentų, kurių pagalba būtų priimamas sprendimas dėl įleidimo arba neįleidimo“, – pridūrė VSAT vadas.
Patikrinimų metu bus siekiama įsitikinti, ar Rusijos piliečiai atitinka Vyriausybės patvirtintus kriterijus ir ar jie nekelia grėsmės Lietuvos nacionaliniam saugumui, viešajai tvarkai, vidaus saugumui, visuomenės sveikatai ar tarptautiniams santykiams, kaip tai numatyta Šengeno sienų kodekse.
Valstybės sienos apsaugos tarnybos pareigūnai, atsisakydami įleisti kriterijų neatitinkantį Rusijos pilietį į Lietuvos teritoriją, turės teisę panaikinti arba atšaukti jo vizą.
Pagal Vyriausybės patvirtintus kriterijus, Lietuvos pasieniečiai į šalį įleis Rusijos diplomatus, disidentus, pervežimo bendrovių darbuotojus, ES piliečių šeimų narius, taip pat Šengeno zonos valstybių leidimus gyventi ar ilgalaikes nacionalines vizas turinčius rusus.
Taip pat jie toliau galės per Lietuvą tranzitu traukiniais keliauti į Kaliningrado sritį ir iš jos.
Draudimas įleisti Rusijos piliečius numatytas Seimo priimtame nutarime dėl nepaprastosios padėties paskelbimo Rusijos ir Baltarusijos pasienyje. Jis galios mažiausiai iki gruodžio 16 dienos imtinai.
Jei išėjus ima lyti,
Rusas kaltas čia, brolyti!
Jei premjeras nupindėjęs,
Kaltas rusas niekadėjas.
Jeigu dirbti nėra noro,
Kalti rusiški ofšorai.
Jei sulūžo vonios kranas,
Kaltas rusiškas Ivanas.
Jei alga kaip pas zulusą,
Paieškojęs rasi rusą.
Jeigu pensija mažiausia,
Rusas kaltas, kuo tikriausiai!
Ir už karštį, ir už šaltį,
Tiktai rusą tenka barti.
Ponas Dievas kūrė rusą,
Kad gadintų mūsų tūsą.
Jei ne rusas, ne kaimynas,
Būtų tatos sausas klynas.
Ir į kelnes jis nedėtų,
Tėviškėlė sužydėtų.