Naujausiais duomenimis, per paskutinę parą ištyrus 7401 mėginį patvirtinta vos 12 naujų koronavirusu atvejų. Šiuo metu viso patvirtintų ligos atvejų šalyje – 1410.
Kviečiame stebėti tiesioginę transliaciją:
SAM praneša ir apie išaugusį pasveikusiųjų skaičių, šiuo metu jis siekia 430 (iš jų – 91 medikas). Iš viso Lietuvoje patvirtinta 40 mirties nuo COVID-19 atvejų.
Pateikdama naujausią informaciją R. Lingienė informavo, kad stacionare šiuo metu gydomi 163 asmenys, 17 reanimacijoje, 9 ventiliuojami, 28 – su deguonies kaukėmis. Taip pat pranešta apie dar du mirties atvejus.
Specialistės duomenimis, šie asmenys priklausė rizikos grupei tiek pagal amžių, tiek turimas lydinčias ligas.
Ministro kartu informavo, kad mirštamumas Lietuvoje kol kas beveik išimtinai susijęs su rizikos amžiaus grupės asmenimis.
„Išskyrus vieną atvejį, visi mirusieji priklausė vyresnei nei 60 metų amžiaus grupei, toliau kas dešimt metų ta rizika tik didėja. Ir tai yra Lietuvos duomenys. Taigi ir nauji pasikeitimai, leidimas rengti mišias negalioja šios grupės amžiaus asmenims“, – kalbėjo ministras.
Gyvenimas pasikeis ilgam
Paklaustas, kodėl kitose šalyse laikomi švelnesnių karantino sąlygų, ministras priminė, kad virusas nėra niekur pasitraukęs, tad nors Lietuvai sekasi, viskas priklauso, kaip elgsimės toliau, kiek būsim atsargūs.
„Reikia suprasti, kad jokia pandemija Lietuvoje nėra dingusi, virusas iš šalies niekur nedingo. O tai, kad mažai užsikrėtimo atvejų yra, tai yra taikytų priemonių rezultatas ir norisi padėti visuomenei, kuri supratingai jų laikėsi. Kol kas nei Lietuva, nei kokia kita valstybė su šia pandemija nesusidorojo.
Galiu tik pasikartoti, kad kol nebus išrasti vaistai ar vakcina, turėsime įprasti kitomis sąlygomis. Juo labiau nėra aišku, kokiam laikui susiformuoja imunitetas. Taigi dar negalėsime pamiršti ir higienos, tam tikrų apsaugos priemonių“, – kalbėjo A. Veryga.
Jis pridūrė, kad prie kitokio ritmo turės prisitaikyti ir gydymo įstaigos. Ministras priminė, kad šiuo metu rengiami pakeitimai dėl planinių operacijų atnaujinimo gydymo įstaigose.
Kada atvertų sienas?
Paklaustas, kada galėtų būti atnaujinti keleiviniai skrydžiai, A. Veryga konkrečių datų skelbti neskubėjo: „Dėl skrydžių atnaujinimų konkretūs sprendimai dar nėra priimti. Jei jie bus atnaujinami, pirmiausia iš ten, kur nėra aktyvių ligos židinių, kur yra didelis ir nevaldomas ligos plitimas."
Kalbėdamas apie sienų atvėrimą A. Veryga priminė, kad apie viską yra galvojama.
„Yra kalbamasi apie sienų atvėrimą, premjeras kalbėjo su Baltijos šalių kaimynėmis. Bet net ir atidarius sienas gali būti taip, kad niekur nebus galima išvažiuoti, kaip buvo ir su Latvija. Bet kuriuo atveju tokie spendimai bus priimami tik įvertinus riziką“, – kalbėjo jis.
Portalas tv3.lt primena, kad anksčiau penktadienį pranešta, kad tam tikrus skrydžius planuojama atnaujinti jau gegužės 14 d.
Naujos taisyklės kavinėms ir kas priims mokyti vaikus
Penktadienį paskelbtos naujienos tėvams – dalis darželių ir mokyklų ruošiasi priimti vaikus. Vis dėlto paruoštos griežtos taisyklės, kaip saugumą turės užtikrinti tiek tėvai, tiek pačios įstaigos.
Ministras priminė, kad yra detalizuota tvarka, kaip turi būti prižiūrimi vaikai, kurių priežiūrą organizuoja savivaldybės.
„Nuo pirmadienio jokie darželiai nėra masiškai atidaromi. Norisi priminti, kad tokiems žingsniams reikia labai gerai pasiruošti, užtikrinti, kad rizikos grupės personalas ten nedirbtų, kad vaikai vėliau nebendrautų su rizikos grupėse esančiais asmenimis“, – pabrėžė ministras.
Portalas tv3.lt primena, kad kovo 16 d. paskelbtas karantinas pratęstas iki gegužės 11 d. Kartu Vyriausybė pranešė apie jo švelninimo priemones.
Veiklą atnaujina ir lauko kavinės ir restoranai, tačiau patekti į jas galės nevisi. Portalas primena rašęs, ką būtina žinoti tiek lankytojams, tiek įstaigų savininkams.
Atlaisvintos laisvalaikio veiklos
Ministras priminė, kad nauja tvarka patvirtinta ir organizuojant laisvalaikio užsiėmimus golfo ir lauko teniso aikštynuose, lauko šaudyklose, kartodromuose bei vandenlenčių parkuose.
Laisvalaikio užsiėmimų atviroje erdvėje turi būti ribojami lankytojų srautus. Taip pat užtikrinama, kad vienam lankytojui būtų ne mažesnis nei 10 m. atstumas tarp asmenų ar asmenų grupių. Gali būti įleidžiami tik apsaugines kaukes arba apsaugines veido priemones dėvintys lankytojai, atvykę ne didesnėms nei 2 žmonių grupelėmis, išskyrus šeimas, artimus giminaičius.
Turi būti užtikrinama, kad dirbtų tik darbuotojai, neturintys viršutinių kvėpavimo takų ligų, ūmių žarnyno infekcijų ir kitų susirgimų požymių ir darbuotojų sveikata būtų nuolat stebima. Be to, visi darbuotojai turi būti aprūpinti apsaugos priemonėmis.
Golfo ir lauko teniso aikštynuose turi būti užtikrinta, kad lankytojai naudotų tik individualias asmenines sporto priemones ir drabužius. Dažnai liečiami įrenginių paviršiai privalo būtų valomi ir dezinfekuojami po kiekvieno lankytojo.
Svarbiausia informacija apie koronavirusą
Koronavirusas yra naujos struktūros koronavirusas, kuris niekada anksčiau nebuvo sukėlęs infekcijų žmonėms. Pagrindiniai jo simptomai yra panašūs į gripo: karščiavimas, kosulys, apsunkęs kvėpavimas ir kiti kvėpavimo sutrikimai. Sunkesniais atvejais koronavirusai sukelia plaučių uždegimą, sunkų ūmų respiracinį sindromą, inkstų nepakankamumą ar mirtį.
Pagal kovo 28 d. atnaujintą apibrėžimą, nuo šiol įtariamas COVID infekcijos atvejis apibūdinamas taip: asmuo su ūmia kvėpavimo takų infekcija (staigiai prasidėjęs bent vienas iš šių simptomų: karščiavimas, kosulys, apsunkintas kvėpavimas) IR nėra nustatyta kitos etiologinės priežasties, kuri paaiškintų šiuos simptomus IR 14 dienų laikotarpiu iki simptomų pradžios keliavo ar gyveno teritorijose, kur vyksta COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos) vietinis plitimas ar plitimas visuomenėje.
ARBA
Asmuo su ūmios kvėpavimo takų infekcijos simptomais IR buvęs artimame sąlytyje su patvirtintu ar tikėtinu COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos) atveju. Be įtariamų atvejų laboratoriniai tyrimai dėl COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos) atliekami ir šioms tiriamųjų asmenų kategorijoms (šios kategorijos asmenys yra tiriami dėl COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos) laboratoriškai ir tik patvirtinus atvejį apie jį yra pranešama ir pradedamos taikyti atvejo valdymo priemonės):
1) Asmuo su sunkia ūmia kvėpavimo takų infekcija (karščiavimas ir bent vienas kvėpavimo takų ligos simptomų – kosulys, apsunkintas kvėpavimas) IR kuriam būtina hospitalizacija IR nėra nustatyta kitos etiologinės priežasties, kuri paaiškintų šiuos simptomus.
2) Sveikatos priežiūros specialistai.
3) Kiti asmenys, kuriems pasireiškia ūmios kvėpavimo takų infekcijos simptomai. Tikėtinu atveju laikoma: toks atvejis, kurio tyrimas dėl 2019-nCoV yra neaiškus arba kurio tyrimai buvo teigiami atlikus pan-coronavirus vertinimą. Patvirtintas atvejis yra asmuo, kuriam laboratorijoje patvirtinta COVID-19 liga (koronaviruso infekcija), nepriklausomai nuo klinikos ir simptomų.
SAM įsakymas numato, kad visiems į šalį iš užsienio grįžtantiems asmenims privalomas 14 dienų karantinas.
Tuo atveju, jei per 14-likos dienų izoliavimosi laikotarpį ligos simptomai neišsivysto, žmogus laikomas sveiku ir gali grįžti į įprastą gyvenimą.
Specifinio gydymo nuo naujojo koronaviruso sukeltos infekcijos nėra, taikomas tik simptominis gydymas. Susirgusieji gali būti visiškai išgydyti, priklausomai nuo jų sveikatos būklės bei nuo to, kada pradedamas taikyti gydymas.
Norint išvengti koronaviruso patariama laikytis bendrųjų higienos taisyklių: plauti rankas su muilu ir šiltu vandeniu, dezinfekuoti rankas, laikytis čiaudėjimo ir kosėjimo etiketo, ne mažiau, kaip 2–3 kartus per dieną vėdinti patalpas, kasdien valyti dažnai naudojamus paviršius kambaryje (pvz., naktinius stalelius, lovų rėmus ir kitus miegamojo baldus).
Žmonėms, kurie dirba namuose nuotoliniu būdu ir vengia socialinių kontaktų, kad nesukeltų pavojaus savo sveikatai, patariama buvimui lauke rinktis tokias vietas, kuriose yra sąlygos išlaikyti saugų atstumą apie 2 metrus (pvz., nuosavas kiemas, miškas, parkas ir pan.).
Čaplinskas: koronavirusas pavojingesnis vyresnio amžiaus žmonėms: