Šalyje atlikti 13 tūkst. 249 molekuliniai (PGR) ir 6481 antigeno tyrimas dėl įtariamo koronaviruso.
Lietuvos ligoninėse šiuo metu gydomas 1141 COVID-19 pacientas, 109 iš jų – reanimacijoje, penktadienį pranešė Statistikos departamentas.
Pacientų skaičius, lyginant su ankstesne diena, kiek sumažėjo: antradienį jis siekė 1164.
Deguonis papildomai tiekiamas 936 ligoniams, 56 pacientams taikoma dirbtinė plaučių ventiliacija.
Per parą į ligonines dėl COVID-19 paguldyti 98 žmonės.
Pastarųjų 14 dienų naujų susirgimų rodiklis 100 tūkst. gyventojų siekia 497,9 atvejo. Teigiamų diagnostinių tyrimų dalis per pastarąsias septynias dienas siekia 4,7 procento.
Iš viso Lietuvoje nuo pandemijos pradžios COVID-19 susirgo 269 tūkst. 363 žmonės.
Statistiškai pasveiko ir šiuo metu yra gyvi 244 tūkst. 635 asmenys, deklaruota 196 tūkst. 560 pasveikusiųjų. Statistiškai šiuo metu serga 15 tūkst. 266 asmenys, deklaruotas sergančiųjų skaičius siekia 63 tūkst. 341.
Deklaruotu sergančiuoju Statistikos departamentas laiko asmenį, kuriam buvo patvirtintas ligos atvejis, o ligos pabaiga nepatvirtinta gydytojo. Statistinis sergantysis yra asmuo, kuriam liga patvirtinta per pastarąsias 28 dienas. Praėjus šiam terminui, žmogus laikomas statistiškai pasveikusiu.
Anot departamento, statistinių sergančiųjų rodiklis gali būti tikslesnis vertinant populiacijos sergamumą, nes tarp deklaruotų sergančiųjų gali būti atvejų, kai asmuo jau nebeserga, bet šeimos gydytojas nėra patvirtinęs ligos pabaigos.
Nuo COVID-19 Lietuvoje iš viso mirė 4161 žmogus. Su šia infekcine liga – tiesiogiai ir netiesiogiai – siejamos 8395 mirtys.
.
Sušvelnino karantiną
Vyriausybė apsisprendė švelninti karantiną verslui ir gyventojams. Nuspręsta valanda prailginti maitinimo įstaigų darbo laiką, prekybos centrams leisti dirbti ir savaitgaliais, taip pat atlaisvinti bendravimą tarp namų ūkių bei dvigubinti dalyvių skaičių renginiuose.
„Atsižvelgiant į tai, kad griežtas karantino režimas tęsiasi jau beveik 4 mėnesius ir turi vis didesnį neigiamą poveikį žmonių psichologinei būsenai ir fizinei sveikatai, o visa visuomenė pavargsta nuo karantino, būtina imtis priemonių šiai situacijai gerinti“, – komentuodamas siūlomus pakeitimus teigia sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys.
Nuo kitos savaitės numatomi tokie karantino švelninimai:
Laisvesnis bendravimas šeimoms
Uždarose erdvėse nuspręsta leisti bendrauti ir asmenines šventes rengti dviem šeimoms ar dviem namų ūkiams, bet ne daugiau nei penkiems asmenims, arba ne daugiau nei 10 Galimybių pasą turinčių asmenų.
Lauke leidžiamos šventės ir susitikimai, kai juose dalyvauja ne daugiau nei dvi šeimos ar du namų ūkiai, arba ne daugiau nei 10 asmenų. Galimybių paso turėtojų skaičius atvirose erdvėse neribojamas.
Taip pat pritarta, kad laidotuvėse galėtų dalyvauti ne 10, o ne daugiau nei 50 žmonių.
Atsisakyta asmenų skaičiaus transporto priemonėse ribojimo.
Švelnesnis karantinas verslui
VIsoms prekybos vietoms, taip pat ir prekybos centrams leidžiama veikti ir savaitgaliais. Nuspręsta suvienodinti minimalaus ploto reikalavimus visoms paslaugų teikimo vietoms – nustatyti vienodą 10 kv. metrų paslaugos teikimo ploto reikalavimą vienam paslaugos gavėjui. Panaikinami laiko apribojimai paslaugos teikimui.
Nuspręsta pailginti viešojo maitinimo įstaigų, restoranų, kavinių, barų, išskyrus naktinius klubus ar kitas pasilinksminimo vietas, lošimo namų ir lošimo automatų, bingo salonų, lažybų ir totalizatorių punktų darbo laiką valanda iki 22 valandos atvirose erdvėse. Uždarose erdvėse galės būti aptarnaujami tik Galimybių paso turėtojai.
Prie vieno staliuko nuo šiol galės sėdėti nebe du, o penki asmenys.
Nuspręsta iki 300 padidinti žiūrovų ir dalyvių skaičių renginiuose, organizuojamuose atvirose erdvėse. Tuo metu Galimybių paso turėtojai galės dalyvauti reinginiuose, kur susiburs iki 2 tūkst. dalyvių.
Daugiau sporto ir laisvalaikio galimybių
Pritarta pirčių paslaugas leisti teikti visose vietose, ribojant asmenų skaičių iki dviejų asmenų arba paslaugas teikiant vienos šeimos ar vieno namų ūkio nariams. Galimybių paso turėtojams asmenų skaičius nebus ribojamas.
Nutarta labiau atverti baseinų veiklą – leisti teikti baseinų paslaugas ne daugiau kaip 50 asmenų, užtikrinant 20 kv. metrų plotą vienam asmeniui. Vykdant grupines treniruotes, viename baseino takelyje gali būti ne daugiau kaip penki asmenys. Maksimalus asmenų skaičius neribojamas, kai paslaugos teikiamos Galimybių paso turėtojams.
Nuspręsta neriboti asmenų skaičiaus ir netaikyti minimalaus ploto vienam asmeniui reikalavimų, kai sporto klubuose paslaugos teikiamos Galimybių paso turėtojams.
Kiti sprendimai
Profesinis ir aukštasis mokslas galės vykti ir kontaktiniu būdu atliekant studentų ir darbuotojų profilaktinius COVID-19 tyrimus. Leidžiamos pamokos ar paskaitos su ne daugiau nei 10 moksleivių ar studentų, išlaikant bent 2 metrų atstumus. Jei patalpos didesnės ir įmanoma vienam asmeniui užtikrinti 10 kv. metrų plotą, bus leista dalyvauti 11–30 moksleivių ar studentų grupėms.
Neformaliojo ugdymo užsiėmimus lauke leidžiama rengti iki 25 vaikų grupėms, viduje užsiėmimuose galės dalyvauti iki 10 vaikų, jei vienam jų užtikrinamas 10 kv. metrų plotas. Tokios pat sąlygos taikomos suaugusiųjų neformaliajam švietimui. Vaikų stovyklose vienoje grupėje galės dalyvauti ne daugiau nei 15 vaikų, užtikrinant 5 kv. metrų ploto reikalavimą.
Leidžiamos ekskursijos tiek atvirose, tiek uždarose erdvėse dalyvaujant iki 25 asmenų, vykdant jų išankstinę registraciją.
Siekiant skatinti atvykstamąjį turizmą, nuspręsta leisti atvykti į Lietuvos Respubliką visiems užsieniečiams, pilnai paskiepytiems „Jonson & Jonson“, „Pfizer“, „Moderna“ ar „AstraZeneca“ vakcinomis.