Daugiau apie tai – TV3 žiniose.
Rusiją garbinantį Lietuvos pilietį vienas ukrainietis internete demaskavo gruodį, apsimetęs maskviečiu, platformoje, kur per vaizdo kamerą žmonės bendrauja su atsitiktiniais pašnekovais iš skirtingų šalių. Lietuvos pilietis Genadijus Rogač sakė palaikantis rusus, o ne ukrainiečius.
Tik neapykantą Putino gerbėjas, kuris, kaip paaiškėjo, tarnavo Lietuvos kariuomenėje ir buvo rezerve, liejo ir ant Lietuvos. Pasakojo, kaip jam čia blogai gyventi ir kaip pačius lietuvius šaudytų.
„Duotų kas kalašnikovą, tai iššaudyčiau“, – užfiksuota, kaip vaizdo įraše tokius žodžius sako G. Rogač.
Rogač pasisakymams paplitus internete Lietuvos teisėsaugai jį įskundė ir žmonės, ir politikai. Policija pradėjo ikiteisminį tyrimą dėl neapykantos kurstymo. Pasirodo, policijai veikėjas gerai žinomas ir iš anksčiau. Ne kartą buvo įkliuvęs pareigūnams už pažeidimus keliuose, už vairavimą išgėrus. Pripūtė 0,92 promilės ir pareigūnams rodė vidurinį pirštą.
O dėl kontrabandos ir nežymaus kito asmens sveikatos sutrikdymo jis nuteistas dar pernai vasarą. Teismas jam skyrė 2 tūkst. eurų baudą ir 6 mėn. viešųjų darbų.
Tačiau skandalingame vaizdo įraše ir „putinisto“ pasisakyme, kad „jei turėtų Kalašnikovą iššaudytų Lietuvoje visus“ prokuratūra nusikaltimo neįžvelgė.
„Ikiteisminis tyrimas dėl kurstymo prieš bet kokios tautos, rasės, etninę, religinę ar kitokią žmonių grupę buvo nutrauktas nenustačius, kad buvo padaryta veika, turinti nusikaltimo ar baudžiamojo nusižengimo požymių“, – teigia Vilniaus apygardos prokuratūros atstovas.
Įžvelgia dvigubus standartus
„Vis dėlto, tas grasinimas, mano manymu, buvo pakankamai rimtas. Kartu ir nuteikinėjo kitus klausytojus prieš Seimą, prieš Lietuvos valstybę, ir tikrai yra labai keista, kad jis nepatenka prokuratūros vertinimu, į neapykantos kurstymo kategoriją“, – situacija vertina Seimo narė Agnė Širinskienė.
„Neapykantos kurstymas yra viena iš tokių veikų, ji yra BK, ir yra vertinama kaip visuomenei pavojinga veika. Ir tokiu atveju jau ikiteisminio tyrimo institucija, policija ir prokuratūra, vėliau teismas, vertina ar iš tikrųjų ta veika turi visus tuos būtinuosius požymius“, – teigia advokatė Živilė Gulla-Katauskė.
Širinskienė tokį prokuratūros sprendimą vadina dvigubais standartais.
„Turime tą patį Žemaitaitį su juo skaičiuokle, kuris irgi tiesiogiai nepasakė – eikite ir padarykite taip, kaip pasakyta skaičiuoklėje. Jis kalbėjo, jog Palestinos atžvilgiu Izraelis elgiasi agresyviai, ir paskui cituoja skaičiuoklę, ir pasako, kad nekeista, kad dėl to atsiranda tokios skaičiuoklės. Tai tiesioginio grasinimo ir neapykantos kurstymo nebuvo. Tai panašu, kad prokuratūra iš esmės labai panašias situacijas vertina labai skirtingai“, – sako A. Širinskienė.
Tokių Putino palaikytojų Lietuvoje yra ir daugiau. Dalį jų stebi saugumas.
Daugiau apie tai sužinokite vaizdo įraše straipsnio pradžioje.