Vilnietė Justina vieną savo kelionę į Egiptą prisimena labai gerai, deja, ne dėl smagių įspūdžių ir gero poilsio. Vos nuvykusi į kurortą mergina smarkiai susirgo:
„Susirgau labai stipriai, pakilo labai aukšta temperatūra, apie 40. Oras irgi labai šiltas, tai labai sunkiai išgyvenau tai.“
Justina pasakoja, kad, kreipusis į vietos medikus, pagalbą ji gavo greitai ir atsistojo ant kojų. Mergina džiaugiasi, kad bent pavyko išvengti nuostolių už vizitą pas gydytoją ir vaistus, nes buvo apsidraudusi:
„Apie 250 tikrai būčiau išleidus, bet čia dar nėra didelė suma. Turiu pavyzdžių, kai draugai labai apsinuodijo Egipte, sumokėjo žymiai didesnę sumą. Jei nebūtų draudimo, apie 1000 eurų turėtų sumokėt, kadangi statė lašelines.“
Draudikai patvirtina, kad tokios istorijos – toli gražu ne vienetinės. Vienos iš draudimo įmonių skaičiavimais, šią vasarą kone trečdaliu padaugėjo aštrių pojūčių ištroškusių keliautojų, kurie į užsienį vyko nardyti, sklandyti, išmėginti jėgos aitvarus ar kopti į kalnus. Tad nenuostabu, kad kone dešimtadaliu padaugėjo ir traumų.
„Daugiau žmonių patyrė smulkius sužeidimus, lyginant su praėjusiais metais. Dažniausiai yra raiščių patempimai arba sumušimai – paslydus, nugriuvus susižeidžiamos galūnės, patempiami pėdų raiščiai“, – pasakoja „Gjensidige“ atstovė Viktorija Katilienė.
Vienas keistesnių atvejų – kai Indonezijoje lietuviui turistui įkando beždžionė, tąkart žala siekė kelis tūkstančius eurų. Skirtingos draudimo įmonės skaičiuoja, kad vidutiniai už traumas ar ligas turistų patirti nuostoliai siekia 300-500 eurų. Tačiau yra ir gerokai baisesnių istorijų, pasibaigusių kur kas didesniais nuostoliais.
„Didžiausia pastaruoju metu – Turkijoje įvykusi žala. Klientas paslydo prie baseino, lūžo stuburas ir gydymas, operacija, pargabenimas į Lietuvą, tikėtina, kainuos iki 15 tūkst. eurų“, – kalbėjo „Lietuvos draudimo“ atstovė Violeta Rimonienė.
„Kalnuose patyrę traumą turėjo sumokėti labai didelę sumą už skraidinimą sraigtasparniu iš kalnų į ligoninę. Suma siekė keliolika tūkstančių eurų. Deja, keliautojai nebuvo įsigiję kelionės draudimo, todėl viską turėjo padengti iš savo kišenės“, – teigia „Makalius“ vadovas Rimvydas Širvinskas.
Traumų skaičius šią vasarą esą labiausiai išaugo Turkijoje, Egipte ir Bulgarijoje. Kaip pastebi kelionių organizatoriai, nelaimes galima prisišaukti ir neužsiimant jokia aktyvia veikla. Yra daugybė atvejų, kai tautiečiai užsienyje perkaista, peršąla ar prisiragauja netinkamo maisto, o gal – ir gėrimų.
„Žmonės persivalgo, neįvertina saulės, nepakankamai laikosi higienos sąlygų, grįžę į viešbučio kambarį paleidžia per daug kondicionierių ir labai smarkiai atsišaldo kūną“, – sako V. Rimonienė.
Dažniausiai vietos virtuvė atostogas sugadina į tolimesnes šalis išsiruošusiems lietuviams.
„Afrika ir Azijos valstybės. Ten, matyt, mažiau skiriama dėmesio maisto higienai, ten ir patys norime paragauti gatvės maisto. Dėl to patiriame įvairiausių problemų su skrandžiu. Keliautojų diarėja yra pats populiariausias sunegalavimas kelionės metu“, – pasakoja R. Širvinskas.
Ekspertai nesistebi vasaromis padidėjančia traumų gausa – žmonės per atostogas atsipalaiduoja ir primiršta savisaugą. Visgi keliautojai raginami prieš atostogas padaryti namų darbus: susižinoti, kur kreiptis atsitikus nelaimei. Beje, primenama visada turėti santaupų nenumatytiems atvejams. Jeigu patirsite traumą, už gydymą visada iš pradžių teks susimokėti patiems, draudimas žalą kompensuoja jau vėliau, grįžus po atostogų ir pateikus išlaidų kvitus.