REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Speiguota žiema vasarį yra nė motais daržininkams. Atkutę sodintojai jau šluoja populiariausių daržovių sėklas internete. O užkietėjusių profesionalų neįveikia net klastingas koronavirusas – sėkloms daiginti išnaudoja ne tik palanges, bet ir rūsius.

Speiguota žiema vasarį yra nė motais daržininkams. Atkutę sodintojai jau šluoja populiariausių daržovių sėklas internete. O užkietėjusių profesionalų neįveikia net klastingas koronavirusas – sėkloms daiginti išnaudoja ne tik palanges, bet ir rūsius.

REKLAMA

Šiemet daržininkės iš Miežiškių kaimo, Panevėžio rajone, Reginos Valiukienės šeimai susirgus koronavirusu visą šiltnamį teko įkurdinti po namu. Bet rūsį okupavę daigeliai nepražuvo, o sužaliavo dar geriau nei kūrenamam šiltnamyje:

„Špinatai, ypatingai šiuo laikotarpiu reikia valgyti, daug geležies turi, ypač persirgusiems žmonėms. Tai mes skubam pasėti špinatus ir sau valgyt, gal ir nuvešim į turgelį.“

Iš bėdos sukęsi daržininkai derliumi nesiskundžia. Sudygę jau žaliuoja ne tik špinatai, dėžutės pilnos salotų, ankstyvųjų paprikų daigų, petražolių, krapų ir kitokių žalumynų. Tiesa, ūkininkai rūsyje papildomai pakabino dienos lempas, kad vyktų fotosintezė.

REKLAMA
REKLAMA

„Vieni augaliukai didesni, kiti tik beriami į žemę, gal dar kelios dienos į priekį ir sėsim ankstyvus kopūstus atsparius šalčiams, o tokie Pekino kopūstai, špinatai jau pasėti daigeliai, tikruosius lapelius leidžia“, – sako daržininkė Regina Valiukienė.

REKLAMA

Pačius pirmus, dar sausį, patyrusi daržininkė sodina svogūnų galvas laiškams ir pasėja salotas. O kol ateis laikas tikriesiems šiltnamio karaliams – pomidorams ir agurkams, dar gerą mėnesį bujos augdamos paprikos, porai, ridikėliai ir gėlių daigai.

„Nu, svogūno laiškas visada eina į žemę pats pirmas, nes visur dedasi, ir į sriubas, ir į šaltibarščius, ir vitamino C šaltinis didžiausias. Salotų jau galima pasisėti, gražgarsčių“, – pasakoja R. Valiukienė.

Nors gamta dar miega, sodininkai jau augina sėklų pardavimus. Vasario mėnesį daržininkai mėgėjai jau dairosi pomidorų, kopūstų, morkų ar paprikų sėklų. O šiemet dėl karantino suvaržymų jų tenka ieškoti internete.

REKLAMA
REKLAMA

Įsismarkavusia sėjinukų prekyba džiaugiasi ir Vilma. Moteris pamišusi dėl tikrų veislinių pomidorų, tad jų sėklomis ir daigais socialiniuose tinkluose mainosi su daržininkais iš visos Lietuvos.

„Internete mes dalinamės tomis sėklomis, nes tikrai į parduotuvę nenueisi ir aplamai, parduotuvėj tokių nerasi, tai plėšomo, tai rūžavo su juodu, tai tos veislės eina“, – teigia pomidorų augintoja Vilma Burneikienė.

Šiuo metu prekyba sėklomis gali džiaugtis tik prekybos tinklai, o, pasak Vilmos, daugelio sodininkų pasirinkimas netenkina. Sau daržovių užsiauginantys žmonės ieško neįprastų, kitokių ar egzotiškų veislių. Be to, moteris sulaukia net ir pensininkų paprastų laiškų su prašymais atsiųsti ir joms nehibridinių veislių.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Jiems niekas neveikia, jie nemoka internetu naudotis, tikrai yra sunku, kai viskas uždaryta, o pasirinkimas 5-10 veislių, ir tos pačios senos, žinomos, atsibodę“, – kalbėjo V. Burneikienė.

Vis tik daržovių ir gėlių sėklų pardavimų pikas dar tik laukia. Pasak daržininkų, didysis sodinimas prasideda įsivažiavus pavasariui – kovą, balandį.

„Jiems reikia ir šilumos, ir saulės kovo mėn., dabar jeigu daigelis pasisės, pagrinde šviesos mes negalėsim tiek padaryti, kaip saulė natūrali apšviečia. Nereikia skubėti pomidorų sėti. Sveikinuosi nuo palangės Šilainių ir nors už lango sniegas, noriu su jumis pasidalinti vienu pirmųjų darbelių. Dabar pats metas vasario mėn. pradėti planuoti, o kokias paprikas norėtume užsiauginti“, – sako R. Valiukienė.

REKLAMA

O gamtos ištroškusiems miestiečiams sodininkauti netrukdo net ir menkutės sąlygos. Miesto sodo Šilainiuose puoselėtoja, kaunietė Evelina Šimkutė rodo kelis sumanius būdus, kaip daržininkauti neišeinant iš namų.

Pasak pradedančiosios daržininkės, nebūtina turėti šiltnamį norint užsiauginti daržo gėrybių. Yra daug sėjinukų, skirtų auginti lauke lysvėse.

„Nėra šiltnamiui skirti augalai,  praeitais metais buvo itin karšta vasara, daug saulės, ir paprikos kuo puikiausiai augo, ir tos žemuogės vešėjo taip pat puikiai“, – pasakoja miesto daržininkė Evelina Šimkutė.

Kasmet daugiausiai daržovių sėklų nuperkama agurkų, pomidorų, paprikų, salotų, ridikėlių. Vėliau perkami kopūstai, o vėliausiai perkamos tų augalų sėklos, kurios sėjamos tiesiai į žemę, tai morkos, burokėliai, svogūnai, ridikėliai, krapai.

Iš prieskoninių augalų dažniausiai pirkėjai renkasi levandas, laiškinius česnakus, raudonėlį ir čiobrelį. Mat šie žalumynai dažnai auginami tiesiog namuose ant palangių ar kitose vietose, kur pakanka natūralios šviesos ir šilumos.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų