„Ką tik Tel Avive ir šalia esančiuose miesteliuose girdėjosi sirenos“, – pokalbio metu pasakoja R. Gedvilaitė-Blumenzon.
Pašnekovė tvirtina, kad antradienį iki pietų buvo ramu, tik pirmadienį girdėjosi paskutinės sirenos šalia Tel Avivo, tačiau antradienį dieną vėl girdėjosi šaudymai, kai Tel Avivas buvo apšaudytas ilgo nuotolio raketomis, kurios skriejo iš Gazos ruožo.
Slėptuvės – visur
„Aš gyvenu 15 kilometrų į šiaurę nuo Tel Avivo, tai pas mus dar nesigirdėjo sirenos, nors gretimame mieste jos buvo. Nuolat seku spaudą, matau, žiūriu žinias“, – sako Izraelyje gyvenanti lietuvė.
Ji prideda, kad žiniasklaida teigia, jog buvo nukauti du svarbūs „Hamas“ teroristai, todėl dabar vykstantys išpuoliai Tel Avive – kerštas už jų mirtį.
R. Gedvilaitė-Blumenzon prakalbo ir apie butuose, namuose esančias slėptuves.
„Naujos statybos namuose vienas iš kambarių yra bunkeris, kuriame galima pasislėpti. Aš gyvenu senesnės statybos namuose, todėl pirmame aukšte turime apsaugos kambarį, kur viso namo gyventojai leidžiasi į apačią, užsidaro duris ir pabūna 10 minučių.
Kai išgirstame sireną, mes turime pusantros minutės tenai nusileisti, reiškiasi, kad tai padaryti galime saugiai, atsargiai nulipdami laiptais, nereikia skubėti, na, reikia skubėti, bet su protu, taip sakant“, – pasakoja pašnekovė.
Ji tvirtina, kad nemažai žmonių susižeidė skubėdami į slėptuvę, tačiau visada visi žino, kur eiti ir kur slėptis.
„Net jei tuo metu būčiau kažkur kitur, tai aš žinočiau, kad man reikia iš anksto apsižiūrėti, kur yra tas apsauginis kambarys. Visur yra ženklai, visose viešose vietose jie yra.
Be to, jeigu, pavyzdžiui, važiuoju greitkeliu, tai reikia išlipti iš automobilio, gultis ant žemės ir tokiu būdu bandyti tiesiog save apsaugoti“, – teigia Izraelyje gyvenanti lietuvė.
Izraelyje gyvenantys lietuviai bendrauja nuolat
Pašnekovė akcentuoja, kad nuolat bendrauja su lietuviais.
„Turime „WhatsApp“ grupę, kurioje yra mūsų bendruomenės nariai. Vieni kitus morališkai palaikome, nes yra šeimų, kurių vaikai šiuo metu kariauja, yra išvykę“, – sako R. Gedvilaitė-Blumenzon.
Ji tvirtina, kad kol kas iš lietuvių nieko neteko priimti, priglausti savo namuose, tačiau moteris yra užsiregistravusi tam tikroje platformoj, kad jei šeimos, kurios gyvena pietuose, neturi, kur būti, gali atvykti į R. Gedvilaitės-Blumenzon namus.
Pašnekovė prideda, kad rugsėjo mėnesį sukūrė savo tinklaraštį ir kiekvieną dieną rašydavo, ką įdomaus ar gražaus pamatyti Izraelyje, kas unikalaus šioje šalyje vyksta. Tai darė su tikslu, kad praplėstų lietuvių žinias apie Izraelį, kad ši šalis nėra vien apie karą ir palestiniečius, o, kad ten žmonės gyvena įprastą gyvenimą.
„Ir dabar aš tęsiu tą tinklaraštį, kiekvieną dieną net po kelis kartus rašau, kas vyksta Izraelyje, kokios yra nuotaikos. Tinklaraščio idėja buvo parodyti, koks Izraelis yra nuostabus, o dabar turiu rašyti, kokia čia sudėtinga situacija ir kaip čia sunku dabar, kad neaišku, kas mūsų laukia“, – nusivylimo neslepia Izraelyje gyvenanti lietuvė.
Moteris teigia, kad su lietuviais, įstrigusiais Izraelyje, bendrauti neteko, tik ji lietuvių piligrimams padėjo ieškoti viešbučių.
„Prioritetas yra teikiamas šeimoms, kurios neturi, kur būti, o ne turistams, kad ir kaip bebūtų gaila. Gyventojai čia labiau žiūri į savus“, – tvirtina R. Gedvilaitė-Blumenzon.
„Hamas“ grupuotei šeštadienį pradėjus atakas prieš Izraelį, Užsienio reikalų ministerija rekomenduoja Lietuvos piliečiams įvertinti būtinybę šiuo metu keliauti į Izraelį ir Palestiną, tačiau primygtinai siūlo susižinoti artimiausios slėptuvės vietą bei nevykti į tam tikras Izraelio ir Palestinos teritorijas.