Jau antrą dieną visi parduotuvių lankytojai, net ir tie, kurie turi galimybių pasus turi dėvėti veido ir nosį dengiančias apsaugines veido kaukes.
„Tai kam aš skiepijausi, jeigu man reikalingos kaukės. Kodėl? Nesąmonė“; „Teigiamai, turbūt taip reikia, nes įsibėgėja skaičiai sergančių turbūt reikia kažkaip juos blokuoti, pritariam Šimonytės Vyriausybei“, „Mums tai tvarkoj, mums su tėte tvarkoje abiem. Mums gerai, kai čia dėl tų antivakserių, čia kitas klausimas“, „Keistai, todėl jei yra galimybių pasas, galbūt reikėtų nesidėti kaukės. <…> nes tada atrodo galimybių pasas yra nereikalingas“, – štai tokiomis nuotaikomis vilniečiai vertino naujus ribojimus.
Vyriausybė privalomą kaukių dėvėjimą uždarose erdvėse grąžino dėl prastėjančių sergamumo rodiklių. Lietuva pasiekė dar vieną rudens bangos rekordą, per vakar laboratorijos aptiko daugiau nei 2000 naujų infekcijos atvejų, nuo COVID-19 mirė dar 21-as žmogus.
„Galimybių paso turėtojai jaučiasi per laisvai“
Ligoninėse iš 1721 COVID-19 pacientams skirtų lovų užimtos 1214. Ne visi epidemiologinę situaciją nagrinėjantys ekspertai sutinka, kad šiuo metu visiems gyventojams taikomi kaukių dėvėjimo, nuotolinio darbo taisyklės, ir galimybių paso neturintiems asmenims įvesti ribojimai taikomi tinkamai.
Buvęs Užkrečiamų ligų ir AIDS centro direktorius Saulius Čaplinskas įsitikinęs: galimybių paso turėtojai jaučiasi per laisvai.
„Buvo paskleista neteisinga žinia. <…> Jei turiu tą QR kodą, tai jau galiu nebesisaugoti, jau man užsikrėtimas nebegresia. Nors tuomet, kai tai buvo paskelbta, buvo aišku, kad ir persirgę ir užsikrėtę žmonės, taip pat susidūrę su infekcine delta viruso atmainos doze, taip pat gali užsikrėsti, gali pradėti vystytis pas juos infekcinis procesas. Jie gali perduoti virusą kitam žmogui. Tik tai daug trumpesnį laiką“, – komentavo jis.
COVID-19 palatose maždaug 9-i iš 10-ies pacientų neskiepyti. Tik kas dešimtas į ligoninę patenka su imunitetu. Kol kas statistikos departamentas neskaičiuoja, kiek iš kasdien fiksuojamų naujų atvejų nutinka skiepytiems ir neskiepytiems gyventojams, tačiau mokslininkai daro prielaidą, kad šiuo metu apie 30 procentų visų susirgusių yra paskiepyti, taigi iš 2066 vakar aptiktų sergančių asmenų, apie 600 turėtų būti paskiepyti, sirgti lengvesne COVID-19 forma ir gali platinti virusą.
Anot Čaplinsko, galimybių pasas vienose situacijos praranda prasmę, tačiau kitose lieka labai reikalingas.
„Galimybių pasas, kaip toksai einant į prekybos centrą, neturi jokios prasmės. Ir pačioje pradžioje neturėjo, net turėjo atvirkštinį efektą, kuomet mažesniuose prekybos centruose, kur nebuvo reikalaujama galimybių paso, kur iškarto padaugėjo koncentracija žmonių, reiškiasi išaugo ten rizika, bet pavyzdžiui, jeigu mes kalbėsime apie sporto klubą, tai logiška būtų, kad ten eitų žmonės, kurie turi imunitetą. <…> Jeigu mes kalbam apie naktinį klubą, tai kodėl jie negalėtų funkcionuoti, tegul funkcionuoja, bet vienareikšmiškai ten įėjimas turėtų būti tik su galimybių pasais“, – kalbėjo užkrečiamųjų ligų specialistas.
Jis taip pat ragina ir pasiskiepijusius gyventojus nešioti kaukes: „Virusas plinta per orą tai reiškia reikia padaryti barjerą, kad mes neįkvėptumėm jo, ar įkvėptumėm kuo mažiau. Geriausiai tam tinka medicininė kaukė arba respiratorius.“
Jankūnas: pasiskiepiję taip pat platina virusą
Sveikatos teisės instituto (STI) vadovas Rimas Jankūnas, taip pat turi pastabų pandemijos valdymui. Rimas Jankūnas
„Pasiskiepiję taip pat platina virusą. <…> Galimybių pasas nieko nepakeitė, matome, kad susirgimų atvejai nei padidėjo, nei sumažėjo. Kaukės gali būti naudojamos, gali duoti tam tikros ribotos naudos, kai jos dėvimos tinkamai. Čia labai mažai tikėtina, kad kas nors nuo to pasikeistų“, – sakė STI vadovas.
Tiesa, panašu, kad Vyriausybė artimiausiomis dienomis savo strategijos keisti nežada, valdžia papildomų ribojimų visiems gyventojams priimti neketina ir viliasi, kad COVID-19 pacientų skaičiai ligoninėse nepasieks kritinės ribos.
„Taip, karantinas, jis sumažintų atvejų skaičių, bet tai vėl būtų sąskaita to, kad visi Lietuvos žmonės turėtų savo veikomis, savo ekonomika, savo psichine sveikatos kaina vėl dengti tų kurie nepasiskiepijo elgesį, tai šitas elgesys nėra geras. Geras elgesys ir tų kurie pasiskiepijo“, – sakė sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys.
„Tiek galimybių pasas, tiek kaukės yra priemonių komplekso dalis. Mes neturim epidemijai valdyti vienos stebuklingos priemonės. <…> Nėra taip, kad yra viena stebuklinga priemonė, ji veikia ir tada galim atsisakyti kitos. Atsisakyti visų priemonių mes galėsim, kai bus žmonės vakcinuoti ir viskas. <…> Miršta ir ligonines užima ir medikus vargina, žmonės, kurie yra nevakcinuoti, kodėl nevakcinuotiems žmonėms reikėtų papildomų privilegijų?“ – komentavo duomenų analitikas Vaidotas Zemlys-Balevičius.
Iki šiol bent vieną vakcinos nuo COVID-19 dozę yra gavę 7-i iš 10-ies, 12-os metų ir vyresnių šalies gyventojų.