„Savaitgalį režimas atmetė tarpininkavimo planą“, – spaudos konferencijos metu sakė prezidento patarėja A. Skaisgirytė.
Praėjusią savaitę buvo kalbama, kad bus imtasi kitų priemonių, jei Baltarusijos režimas atmes Lietuvos pasiūlytą 3 punktų planą.
„Sankcijos ir yra tos priemonės. Europinės arba nacionalinės“, – atsakė A. Skaisgirytė.
Prezidentas G. Nausėda ketina pirmadienį kalbėtis ir su Latvijos, Estijos bei Lenkijos prezidentais. Pasiteiravus, ar gali būti, kad prezidentai dalyvaus Baltarusijoje ir tarsis dėl tarpininkavimo, A. Skaisgirytė teigė, kad pirmadienį apie tai bus kalbamasi.
„Kaip tik tuos klausimus šiandien prezidentai aptars. {...} Kadangi situacija po savaitgalio yra nauja, tai (tarsis - aut. past.) kokius žingsnius darome toliau“,– sakė prezidento patarėja.
Vėliau pirmadienį situaciją G. Nausėda žada aptarti ir su Vyriausybės bei šalies saugumo vadovais ir Vokietijos kanclere Angela Merkel.
Nausėdos pokalbis su Cichanouvskaja: „Ji galėtų vesti šalį į naujus rinkimus“
Prezidentas G. Nausėda penktadienį išgirdo Baltarusijos opozicionierės Sviatlanos Cichanouvskajos patikinimą, kad ji pasirengusi vesti šalį į naujus rinkimus.
„Ji yra pasiryžusi tapti ta visuomenine lydere, kuri burtų Baltarusijos pilietinę visuomenę, kuri galėtų vesti šalį į naujus rinkimus.
Režimas toliau baugina savo piliečius grėsme iš užsienio, iš Vakarų. kai tuo tarpu nepavyksta susitarti su savo pačių visuomene.
Stebėjome sekmadienį pakitusią retoriką dėl tam tikrų karinių vienetų perdislokavimą iš Vitebsko į Gardiną. Prezidentas pavedė atitinkamoms tarnyboms labai atidžiai stebėti informaciją ir jį informuoti realiu laiku“, – sakė A. Skaisgirytė.
Lietuvos partijos – vieningos
Prezidentas pirmadienį susitiko su Seimo frakcijų lyderiais, Užsienio reikalų komiteto pirmininku Juozu Bernatoniu, Europos reikalų komiteto pirmininku Gediminu Kirkilu, Nacionalinio saugumo komiteto pirmininku Dainiumi Gaižausku ir užsienio reikalų ministru Linu Linkevičiumi, turėjo vaizdo skambutį su Seimo pirmininku Viktoru Pranckiečiu.
Po susitikimo prezidento vyriausioji patarėja sakė, kad partijos sutaria klausimais dėl požiūrio į įvykius Baltarusijoje.
„Rytoj, rugpjūčio 18 dieną, yra šaukiama neeilinė Seimo sesija aptarti situacijai Baltarusijoje. Todėl prezidentas prieš Seimo sesiją norėjo išgirsti Seimo pirmininko ir vadovybės apie svarstytinus klausimus ir požiūrius. Susitikimo metu galima buvo konstatuoti, kad partijų sutarimas dėl požiūrio į įvykius Baltarusijoje yra, nebuvo jokio klausimo, dėl kurio nuomonės išsiskirtų iš esmės. Partijų vadovai ir frakcijų seniūnai remia prezidento politiką Baltarusijos atžvilgiu“, – teigė A. Skaisgirytė.
Pasak prezidento patarėjos, susitikimo metu buvo kalbėta apie rinkimus Baltarusijoje, kurie nebuvo nei laisvi, nei sąžiningi.
„Kviečiame surengti naujus laisvus demokratiškus rinkimus“, – ragino A. Skaisgirytė.
„Mes kalbame apie sankcijas prieš asmenis ir jos yra rengiamos. Nepaisant, kaip suskubs ES, nacionalinės sankcijos gali būti taip pat pritaikomos anksčiau, jeigu nepavyks greitai susitarti dėl ES dėl neatvykimo.
Dėl ekonominių sankcijų vyksta diskusijos. Kadangi tai nebūtų tik sankcijos prieš režimą, o pirmiausia tai būtų sankcijos prieš Baltarusijos žmones, kurių gyvenimas šiandien ir taip labai varganas“, – sakė Užsienio reikalų komiteto pirmininkas J. Bernatonis.
Pirmadienį prezidentas su Seimo vadovybe, frakcijų lyderiais ir kai kurių komitetų vadovais taip pat aptarė antradienį rengiamą neeilinę Seimo sesiją, skirta Baltarusijos klausimams.
Baltarusijoje po praėjusio sekmadienio prezidento rinkimų kilo protestai, kruvini demonstrantų ir teisėsaugos pareigūnų susirėmimai. Aliaksandrui Lukašenkai lojali rinkimų komisija paskelbė, kad jis su 80 proc. balsų užsitikrino šeštą kadenciją, o varžovė opozicijos kandidatė Sviatlana Cichanouskaja surinko 10,9 proc. balsų. Protestuotojai teigia, kad rinkimai suklastoti.
S. Cichanouskaja praėjusios savaitės pradžioje pasitraukė iš Baltarusijos į Lietuvą.
„Lietuva niekaip nereaguos į tokius melagingus Lukašenkos pranešimus“
Pasak Nacionalinio saugumo komiteto pirmininko D. Gaižauskas daug dėmesio sulaukė A. Lukašenkos pokalbiai su Vladimiru Putinu.
„Lukašenka prisidengdamas melu, neva prie Baltarusijos sienos telkiami NATO padaliniai ir pajėgos ir dėl to prašoma pagalbos iš Rusijos kariuomenės.
Prasidėję kelių dienų mokymai Baltarusijoje prie mūsų sienos, tačiau mūsų tarnybų ir mūsų pačių vertinimu – tai didelės grėsmės mūsų nacionaliniam saugumui nekelia.
Galiu užtikrinti, kad Lietuva niekaip nereaguos į tokius melagingus Lukašenkos pranešimus“, – sakė D. Gaižauskas.
Lietuvos Seimas siūlys įvesti sankcijas Baltarusijos pareigūnams, nepripažinti rinkimų
Lietuvos Seimas rezoliucija ruošiasi kreiptis į tarptautinę bendruomenę su raginimais nepripažinti Baltarusijos prezidento rinkimų rezultatų, o Aliaksandro Lukašenkos – legitimiu vadovu bei įvesti sankcijas atsakingiems už rezultatų klastojimą ir žmogaus teisių pažeidimus pareigūnams.
Kaip nurodoma rezoliucijos projekte, Seimas ja ruošiasi kreiptis į Lietuvos, Europos Sąjungos Tarybos, Europos Komisijos, Europos Parlamento vadovus, Europos Sąjungos ir NATO valstybių narių nacionalinius parlamentus ir vyriausybes.
Rezoliucijoje šalys taip pat kviečiamos reikalauti naujų skaidrių prezidento ir parlamento rinkimų, nutraukti prievartos naudojimą prieš demonstrantus bei nedelsiant paleisti visus kalinamus opozicijos bei pilietinės visuomenės atstovus, užtikrinti spaudos, susirinkimų ir kitas politines bei pilietines laisves Baltarusijoje.
Seimas siūlo „patvirtinti Europos globalaus žmogaus teisių sankcijų režimą, numatantį Europos Sąjungos mastu ribojančias priemones, kaip draudimą atvykti ir lėšų įšaldymą asmenims, už žmogaus teisių ir laisvių pažeidimus ir kitus nusikaltimus“.
Parlamentarai ragina skirti paramą baltarusių nevyriausybinėms organizacijoms bei surengti neeilinį Europos Vadovų Tarybos posėdį situacijai Baltarusijoje aptarti, įskaitant ir visos Europos Sąjungos embargo Baltarusijos atominės elektrinės Astrave gaminamai elektrai klausimą.
Rezoliucijos projekte pabrėžiama, kad rugpjūčio 9 dieną Baltarusijoje vykę prezidento rinkimų rezultatai buvo suklastoti, o po jų prasidėję taikūs gyventojų protestai „pradėti malšinami brutalia jėga, dėl kurios tūkstančiai protestuotojų buvo suimti, sužeisti, yra žuvusių“.
Joje taip pat nurodoma, jog Seimas „visapusiškai palaiko baltarusių tautos apsisprendimą kurti savo šalies ateitį pagal demokratijos, teisės viršenybės ir žmogaus teisių principus, kas užtikrintų Baltarusijos laisvę, nepriklausomybę bei spartesnį suartėjimą su Europos Sąjunga“.
Šią rezoliuciją Seimas svarstys antradienį vyksiančioje neeilinėje sesijoje.
Per neeilinę sesiją taip pat planuojama išklausyti Baltarusijos pilietinės visuomenės ir opozicijos atstovus apie žmogaus teisių ir politinę padėtį šalyje, kokios tarptautinės paramos tikisi Baltarusijos visuomenė.
Seimo rezoliuciją teikia visų pagrindinių Seimo frakcijų atstovai: konservatorių vadovas Gabrielius Landsbergis bei šios frakcijos nariai Ingrida Šimonytė, Žygimantas Pavilionis, užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius, „socialdarbiečių“ vadovas G. Kirkilas, atstovas Juozas Bernatonis, „valstiečių“ vadovas Ramūnas Karbauskis, Liberalų sąjūdžio pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen, socialdemokratų frakcijos seniūnė R. Budbergytė, Laisvės partijos vadovė A. Armonaitė, Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis.