„Kalbant apie Rusiją, Baltarusiją, sankcijų klausimas yra darbotvarkėj, Rusijai dėl sankcijų, susijusių su A. Navalno suėmimu, ir ką Lietuva ir bendramintės šalys gali pasiūlyti Europos Sąjungai, ypač po vyriausio įgaliotinio J. Borrellio vizito į Maskvą“, – antradienį spaudos konferencijoje sakė A. Skaisgirytė.
Iniciatyvos dėl sankcijų Rusijai bei Baltarusijai ir kiti klausimai antradienį buvo aptarti prezidento G. Nausėdos ir užsienio reikalų ministro G. Landsbergio susitikime.
G. Landsbergis po susitikimo teigė, kad dėl ketvirto Europos Sąjungos (ES) sankcijų paketo vyksta pokalbiai, o Baltijos šalys savo ruožtu anksčiau gali įvesti savo sankcijų paketą.
„Ketvirtasis sankcijų paketas yra europinis sankcijų paketas, kol kas nėra aiškių kriterijų, kaip jis bus sudarinėjamas, mes su Baltijos kolegomis kalbame apie sankcijų žmonėms, kurie negalėtų atvykti į Baltijos šalis, sąrašo suderinimą, Šiame pradiniame etape aš informacijos negalėčiau pateikti, vyksta diskusijos, yra renkami įrodymų paketai ties asmenų sąrašu“, – po susitikimo sakė G. Landsbergis.
Rusijos atžvilgiu, pasak G. Landsbergio, „kalbama daugiausiai apie taip vadinamą A. Navalno sąrašą, žmonės, kurie yra susiję, prisidėję prie A. Navalno suėmimo, įkalinimo, teismo, galbūt ir užsakovai taip pat“.
„Lietuva šiame procese dalyvauja, mes esame diskusijose su kolegomis ir iš Baltijos šalių, ir Lenkija taip pat, ir tikimės, kad artimiausiu metu tas sąrašas būtų pateiktas Europos Sąjungos atsakingoms institucijoms ir bus pradėtas derinti aukščiausiu politiniu lygiu“, – pažymėjo ministras.
Klausiamas, ar tikisi Europos Sąjungos šalių paramos sankcijoms Rusijai, ypač po ES diplomatijos vadovo Josepo Borrellio vizito Maskvoje, G. Landsbergis teigė, kad tai „buvo sunki pamoka, iš kurios pasimokius reikia žiūrėti, kad tokios apmaudžios situacijos nesikartotų“.
J. Borrellis sulaukė kritikos apsilankęs Maskvoje šiai išsiuntus keletą ES diplomatų ir tebevykstant protestams.
„Mes matom, kad netgi pats ponas J. Borrellis pripažįsta, kad tai buvo sunki pamoka jam asmeniškai ir turbūt ir pačiai Europai, ir iš šitos pamokos pasimokius reikia žiūrėti, kas gali būti daroma toliau, kad tokios apmaudžios situacijos nesikartotų. Man rodos, kad vieningas patvirtinimas rimtų sankcijų A. Navalno sąrašo būtų geras žingsnis ir geras atsakas“, – sakė G. Landsbergis.
J. Borrelis į Maskvą vyko nepaisant Lenkijos ir Baltijos šalių raginimo to nedaryti, išaugus įtampai dėl Kremliaus kritiko Aleksejaus Navalno įkalinimo.
Kritikos banga dar išaugo dėl vizito eigos. Būtent jo metu Maskva išsiuntė Lenkijos, Vokietijos ir Švedijos diplomatus, apkaltinusi juos dalyvavus A. Navalno šalininkų protestuose.