Netoli sienos su Lietuva pastatyta jėgainė šiuo metu dirba su trikdžiais, ignoruojant jos saugos problemas, pranešė Valstybinė atominės energetikos saugos inspekcija (VATESI), prašymą trečiadienį perdavusi Baltarusijos ekstremaliųjų situacijų ministerijai.
„Baltarusijos AE yra eksploatuojama su trikdžiais, apie kuriuos informacija neteikiama, o atominės elektrinės saugos problemos ir toliau nesprendžiamos. Iš kaimyninės šalies reguliuotojo tikimės ne tik formalių deklaracijų, bet ir išsamios informacijos apie praktines pastangas užtikrinti AE saugą pagal aukščiausius tarptautinius saugos standartus,“ – pranešime sakė VATESI vadovas Michailas Demčenka.
Anot jo, šiuo metu sustabdyti abu elektrinės blokai – pirmasis dėl planinių remonto darbų, tačiau kodėl sustabdytas antrasis, informacijos yra labai mažai.
VATESI vadovo pavaduotojas Sigitas Šlepavičius vėliau ketvirtadienį sakė, kad vienas blokų pradėjo gaminti elektrą, tačiau neaišku, kuris.
„Neturime informacijos, kuris, bet vienas iš blokų vienas šiandien (ketvirtadienį – BNS) pradėjo gaminti elektrą. Tokią informaciją turime“, – LRT radijui teigė S. Šlepavičius.
Pasak jo, Baltarusija raštiškai sutarė dalintis informacija apie incidentus Astravo AE, tačiau kyla abejonių, ar įvykus avarijai Lietuva būtų tinkamai informuota.
„Kaip rodo praktika, kelia abejonių, ar įvykus incidentui gautume tą informaciją. Pastoviai raginame Baltarusijos atstovus, (...) kad skaidrumas yra vienas iš saugos užtikrinimo elementų ir kad jo reikėtų laikytis“, – teigė VATESI atstovas.
Anot S. Šlepavičiaus šiuo metu radiacinis fonas Lietuvoje yra nepakitęs bei išlieka saugus, radiacijos lygį fiksuoja tankus stebėjimo stotelių tinklas.
Institucijos teigimu, neplaninis jėgainės blokų stabdymas ir užsitęsiantis remontas rodo neatsakingą požiūrį į jėgainės saugą, o Baltarusija apie tokius veiksmus neinformuoja.
VATESI vis dar laukia informacijos dėl Astravo AE aikštelės parinkimo, saugai svarbios įrangos atsparumo seisminėms rizikoms ar didelio komercinio lėktuvo sudužimo poveikiui, gaisro pavojaus vertinimo, kitų saugos klausimų.
Be to, institucija prašo paaiškinti viešai paskelbtą informaciją apie antrojo bloko reaktoriaus taršą organinėmis medžiagomis, pirmojo bloko taršą radionuklidais, reaktorių defektus, neatliktus darbus.
Minsko taip pat prašoma informuoti apie į aplinką išmetamus radionuklidus bei kaip įgyvendintos tarptautinių ekspertų rekomendacijos.
VATESI teigimu, įvykus jėgainės avarijai radiacija paveiktų trečdalį Lietuvos gyventojų.
Jėgainės, kuri turės du po beveik 1,2 gigavato galios rusiško VVER projekto reaktorius, viena didžiausių kritikių Lietuva ir tarptautiniai ekspertai teigia, kad jos statyba vyko šiurkščiai pažeidžiant technologinius ir aplinkosaugos standartus.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!