Daugiau apie tai – TV3 žiniose.
Dvi savaites – tiek laiko Latvijos medikai iš difterijos gniaužtų bandė gelbėti ketverių metų berniuką, tačiau pastangos buvo bergždžios. Vaikas mirė, susirgo ir dvi jo sesutės. Iš viso Latvijoje nustatyti keturi difterijos, pažeidžiančios kvėpavimo takus, atvejai.
O nuo difterijos mirusio berniuko tėvai atsidūrė už grotų, mat iš ligoninės jie išsivežė abi dukras, kurioms nuo infekcijos kilo komplikacijos. Visi šeimos vaikai buvo neskiepyti ir Latvijos valdžia jau svarsto, ar nereikėtų įvesti privalomos vakcinos.
„Manau, kad pagrindinė vakcina turėtų būti privaloma. Ir patirtis rodo, kad Italijoje, Čekijoje, Vokietijoje, kitose Europos Sąjungos šalyse ji yra privaloma“, – teigia Latvijos sveikatos apsaugos ministras Hosamas Abu Meris.
„Maži, ką tik gimę ar kelių mėnesių kūdikiai dažniausiai užsikrečia nuo šeimos narių, nuo artimųjų. Jei namuose yra brolių ir seserų – darželinukų ar moksleivių – žinoma, rizika užsikrėsti yra dar didesnė“, – sako vaikų infektologė Dace Zavadska.
Latviai skatina skiepytis ir nėščiąsias. Tokiu būdu antikūnai per kraują iškart keliauja ir kūdikiui, taip jį apsaugodami.
„Dirbdama Vaikų ligoninėje kasdien matau daugybę nelaimių ir ligų, kurios gali ištikti vaikus, ir tik nuo kelių iš jų galime gauti vakciną. Manau, kad reikia tiesiog tuo pasinaudoti, kad galėtume išvengti bent kai kurių šių pavojų“, – sako Latvijos ginekologų ir akušerių asociacijos prezidentė Lasma Lidaka.
Skiepijamas nemokamas, bet žmonės – vangūs
Lietuvoje difterijos atvejis paskutinį kartą fiksuotas 2011 metais, tąkart susirgo senyvo amžiaus žmogus.
„Prieš 20 metų buvo ir mirties atvejų nuo difterijos Lietuvoje ir sergamumo skaičiai taip pat buvo registruojami aukšti“, – teigia Nacionalinio visuomenės sveikatos centro epidemiologė Daiva Razmuvienė.
Difterija oro lašeliniu būdu plinta labai greitai, bakterija paskleidžia toksinus, kurie pirmiausia pažeidžia kvėpavimo takų gleivinę.
„Tom plėvėm formuojantis, jos uždengia kvėpavimo takus ir žmogui yra sunku kvėpuoti, jis tiesiog pradeda dūsti“, – paaiškina D. Razmuvienė.
O per 2–5 dienas bakterija gali patekti ir į kitus organus. Pirmieji simptomai mažai skiriasi nuo kitų viršutinių kvėpavimo takų simptomų.
„Temperatūra, skauda gerklę, sausas kosulys, padidėję kaklo limfmazgiai, gal kažkiek sunkiau ryti, rijimo metu skauda gerklę, tai, be abejonės, reikėtų kreiptis į gydytoją“, – sako D. Razmuvienė.
Kaip ir Latvijoje, Lietuvoje skiepai nėra privalomi, tik rekomenduojami. Nuo difterijos, o kartu ir kokliušo bei stabligės, skiepijami kūdikiai, vėliau – priešmokyklinukai, o tada – 15–16 metų paaugliai. Vakcina veiksminga 10 metų, tad ir suaugusieji turėtų kreiptis į šeimos gydytojus ir periodiškai pasiskiepyti. Vakcina nemokama, tačiau suaugusieji skiepijasi vangiai, epidemiologus neramina ir vaikų skiepijimo apimtys.
„Jos nėra aukštos, jos nesiekia netgi 90 proc., bet yra savivaldybių, kuriose skiepijimo apimtys dar mažesnės“, – teigia epidemiologė.
Pastaraisiais metais Europoje fiksuoti keli šimtai difterijos atvejų, kitur pasaulyje infekcija paplitusi dar labiau. Tad difterija gali ir vėl sugrįžti į Lietuvą.
„Mes nesame izoliuoti jokiomis sienomis nuo virusų, bakterijų plitimo. Tikrai reikėtų dabartiniu metu pasirūpinti tėvams, globėjams. Ir suaugusiems asmenims pagalvoti – kada aš buvau skiepytas?“ – sako D. Razmuvienė.
Šią savaitę Ispanijos piliečiui Lietuvoje nustatytas pirmasis beždžionių raupų atvejis, kyla ir susirgimų koronavirusu skaičiai, artinasi gripo sezonas. Medikai primena, kad vienu kartu galima pasiskiepyti nuo keleto pavojingų infekcijų.
Daugiau apie tai sužinokite aukščiau esančiame vaizdo įraše.