„Organizacija (ESBO – BNS) turi sau atsakyti, kokia jos pozicija kaip organizacijos. Ar ji palaiko Rusijos interesus? Ar ji remia Europos saugumą? (...). Deja, ji to nebedaro, nes Rusija viską blokuoja, nes Rusija yra trikdytojas. Turime labai aiškiai ir tiesiai pasakyti: mums reikia saugumo nuo Rusijos, o ne su Rusija“, – antradienį prieš NATO užsienio reikalų ministrų susitikimą Briuselyje sakė G. Landsbergis.
Tai ministras teigė reaguodamas į pranešimus, kad Šiaurės Makedonijoje vyksiančiame ESBO susitikime dalyvaus Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas. Baltijos šalys ir Kyjivas pareiškė boikotuosiantys renginį.
„(...) Rusija pradėjo karą ne tik prieš Ukrainą, ji pradėjo karą prieš mus visus, prieš vertybes, kuriomis tikime. Dabar, kai matome visą kontekstą, matome, kad Lavrovas vėl sodinamas prie ESBO stalo ir mes bandome apibrėžti Europos saugumą su Rusija? Kiek kartų mums reikia daryti šią klaidą?“– klausė Gabrielius Landsbergis.
Anot jo, tokiu būdu „kviečiame Rusiją diskutuoti ne tik apie tai, kas yra prieš mūsų interesus, bet ir tai, kas yra nukreipta prieš mūsų egzistenciją.“
„Mes grįšime, kai Rusija pasikeis“, – pridūrė ministras.
Kaip rašoma bendrame trijų Baltijos šalių ministrų pareiškime, Sergejaus Lavrovo dalyvavimas kelia riziką „legitimizuoti agresorę Rusiją kaip teisėtą laisvų šalių bendruomenės narę“, tokiu būdu sumenkinant jos nusikaltimus.
„Mes, Estijos, Latvijos ir Lietuvos ministrai, nebūsime to dalimi ir nesidalinsime atsakomybe už pasekmes, kurias tai sukels“, – rašoma pareiškime.
Baltijos šalių ministrų pareiškime teigiama, kad tarptautinė bendruomenė paskutinius dvejus metus stebėjo, kaip viena ESBO narė bandė „aktyviai ir brutaliai sunaikinti kitą narę“. Jie pabrėžia, kad karas Ukrainoje šiurkščiai pažeidžia tarptautinę teisę, taip pat ir Jungtinių Tautų chartiją, todėl yra išpuolis prieš pamatinius ESBO principus.
S. Lavrovas pirmadienį pareiškė, kad Šiaurės Makedonija, prisijungusi prie Vakarų sankcijų Maskvai dėl jos invazijos į Ukrainą, leis jam dalyvauti kasmetiniame ESBO susitikime. Rusija yra šios tarptautinės organizacijos narė.
Rusijos valstybinė žiniasklaida pranešė, kad Europos Sąjungos narė Bulgarija informavo Maskvą, jog leis S. Lavrovo lėktuvui kirsti jos oro erdvę.
ESBO susitikimas Makedonijoje vyks šios savaitės antroje pusėje. Jame taip pat turėtų dalyvauti JAV valstybės sekretorius Antony Blinkenas.
Nepaisant to, kad Rusijos ir Jungtinių Valstijų atstovai ruošiasi dalyvauti tame pačiame renginyje, skelbiama, kad jų susitikimas nėra numatytas.
JAV pareigūnai nuo plataus masto Rusijos invazijos į Ukrainą pradžios neįsitraukia į aukšto lygio kontaktus su rusais, nors A. Blinkenas kovą buvo trumpai susidūręs su S. Lavrovu per Didžiojo dvidešimtuko (G-20) susitikimą Indijoje.
Reaguodamas į valdančiųjų, kurie valdo šalį jau trejus metus, užduodu klausimą – ką jie per šiuos trejus metus be kalbų apie grėsmes padarė, kad Lietuva ir mūsų piliečiai būtų saugesni? Bandę diskredituoti NATO susitikimą Vilniuje, kur priimti labai svarbūs sprendimai, kurie stiprina ne tik Lietuvos, bet ir viso regiono, kurį jungia Baltijos jūra, saugumą, dabar NATO diskredituoja dar kartą, sakydami, kad NATO mūsų galimai negins. Užsienio reikalų ministras staiga suabejojo NATO, pasakydamas, kad sprendimus priima politikai. Vadinasi pasitvirtina tai, kad diplomatijos vadovas tuos tris metus santykius ne statė, o griovė. Netiko niekas. Nei lenkai, nei vengrai. Net prancūzai. Vokiečiai irgi blogi, nes nesiruošė, o konservatoriai juos įspėjo apie grėsmes jau prieš daugelį metų.
Ką jie padarė, kad augtų mūsų ekonomika ir biudžete atsirastų daugiau pinigų ne tik žmonių poreikiams, kuriuos pagal Konstituciją privalo užtikrinti valstybė, bet ir gynybai? Ar, turėdami visus užsienio politikos instrumentus, valdantieji ir tas pats G. Landsbergis kažką padarė, kad būtų susitarta su kaimynais dėl bendro gynybos plano, kaip ir kas Lietuvai skolintų oro gynybai reikalingus ginklus ir pan.? Kaip jie didino piliečių atsparumą ir imunitetą, niekindami tradicinės šeimos vertybes, lietuvių kalbą, kalbėdami apie narkotikus ir siekius juos legalizuoti, skaldydami visuomenę, sustabdę investicijas į regionus, infrastruktūrą? Kas padaryta, kad kiekvienas pilietis, atėjus dienai X, žinotų kaip elgtis? Ar paruoštos ligoninės, ar veikia komendantūros savivaldybėse?
G. Landsbergis, pabaigdamas savo dramatišką pasisakymą dar klausia „Turime progą dabar pasvarstyti ir pasakyti, ar mes matome tas grėsmes, ar ne“. Mano ir mano bendražygių atsakymas – laikas svarstymams jau praėjo, grėsmes seniai matome ir skirtingai nuo jūsų, daug darome, kad Lietuva būtų saugi. Jeigu G.Landsbergio veiksmas yra tik jų rinkiminis triukas, tuomet konservatorių partija atrodo dar labiau apgailėtinai.
(Pagal A.Linkolną)