„Gali būti tolimesnis sprendimas (kreiptis į EŽTT – ELTA), jeigu galima būtų padaryti išvadą, kad buvo pažeistos nuteistųjų procesinės teisės, kurias garantuoja Europos Žmogaus Teisių Konvencija. Tada, natūralu, gali būti ginčas ir Europos Žmogaus Teisių Teisme. Matomai, kad gali būti ginčas net ne vienu, o keliais klausimais, bet čia kitas klausimas“, – ketvirtadienį po LAT sprendimo žurnalistams sakė S. Slapšinskas, paklaustas, ar matytų galimybę „MG Baltic“ byloje kreiptis į EŽTT.
Jis priminė, kad gindamas R. Kurlianskį, teikdamas LAT kasacinius skundus, kėlė daug klausimų, tarp kurių – kodėl jo ginamasis tarnybų buvo sekamas apie 10 metų.
„Ar gali būti situacija, kai asmuo 10 metų slapta sekamas vien tik tam, kad Valstybės saugumo departamentas surašytų pažymą ir pateiktų Seimo laikinosios tyrimo komisijos įgaliojimus turinčiam komitetui? Ar iš tikrųjų toleruotina situacija, kai pagal vieną kriminalinės žvalgybos tyrimą nesurenkama jokios informacijos ir pradedamas kitas kriminalinės žvalgybos tyrimas, ir naudojami toliau abiejų kriminalinės žvalgybos tyrimų duomenys, įrodinėjant kažkokius asmens kaltės klausimus? Ar toleruotina situacija, kai valstybėje kriminalinės žvalgybos subjektas, šiuo atveju – Specialiųjų tyrimų tarnyba, beveik metus laiko bandė ieškoti nusikaltimo, jo vis nerasdavo, tačiau kriminalinės žvalgybos bylą perėmus prokurorui, jis įžvelgė nusikaltimą kiekviename pokalbyje?“, – klausinėjo S. Slapšinskas.
R. Kurlianskio gynėjas neslėpė esantis nustebęs, kad LAT nepakeitė anksčiau teismo prieitos išvados apie kyšininkavimo epizodus byloje. Jo manymu, susidaro situacija, kai konstatuota, jog duoti kyšiai už palankų balsavimų dėl įstatymo projektų, nors dėl minėtų projektų nebuvo balsuota taip, kaip buvo sutarta, arba projektai net nebuvo svarstomi Seime.
„Labai įdomi koncepciją, ką mes išgirdome, kad, pasirodo, (...) kai kyšis duodamas už balsavimą, už projektą, už kurį nebuvo balsuojama, kuris nebuvo svarstomas (Seimo – ELTA) plenarinėje sesijoje. Ar galima duoti kyšį už viešinimo biudžeto perskirstymą, kuris jau buvo perskirstytas pusę metų iki aptariamo įvykio? Ar gali būti duodamas kyšis asmeniui, kuris atliktų veiksmus, kurių jis, pagal kompetenciją, net negali atlikti?“, – stebėjosi S. Slapšinskas.
Advokatas teigė, kad artimiausiu metu atidžiai įsiskaitys į LAT nutartį ir ieškos atsakymų į minėtus jo klausimus.
ELTA primena, kad LAT ketvirtadienį nutarė, jog apkaltinamasis Apeliacinio teismo sprendimas „MG Baltic“ politinės korupcijos byloje iš esmės yra pagrįstas – buvęs Liberalų sąjūdžio lyderis Eligijus Masiulis, buvęs koncerno „MG Baltic“ (naujas pavadinimas – „MG Grupė“) viceprezidentas R. Kurlianskis, parlamentaras Vytautas Gapšys lieka nuteisti už korupcinius nusikaltimus, jie toliau atliks laisvės atėmimo bausmes. Tiesa, kasacinis teismas, išnagrinėjęs bylą, sutrumpino R. Kurlianskiui ir V. Gapšiui skirtas laisvės atėmimo bausmes.
E. Masiulis lieka nuteistas už korupcines veikas, toliau atliks jam anksčiau skirtą 5 su puse metų laisvės atėmimo bausmę.
LAT atsižvelgė į dalies kitų nuteistųjų kasacinių skundų argumentus ir perkvalifikavo jų padarytas nusikalstamas veikas, pakoregavo skirtas bausmes.
Teismas sutrumpino buvusiam „darbiečiui“, Seimo nariui V. Gapšiui skirtą laisvės atėmimo bausmę – politikas turės kalėti ne 4 su puse metų, o 4 metus ir 3 mėnesius (laisvės atėmimo bausmė sutrumpinta 3 mėnesiais). LAT taip pat sutrumpino ir buvusiam koncerno „MG Baltic“ viceprezidentui R. Kurlianskiui skirtą laisvės atėmimo bausmę – nuo anksčiau skirtų 6 metų iki 5 metų ir 6 metų. V. Gapšiui taip pat skirta 16,9 tūkst. eurų dydžio bauda.
LAT išplėstinė septynių teisėjų kolegija, atsižvelgę į kasacinių skundų argumentus dėl netinkamo baudžiamojo įstatymo taikymo, sušvelnino bausmes ir buvusiam parlamentarui Šarūnui Gustainiui, Liberalų sąjūdžiui, koncernui „MG Grupė“: Š. Gustainiui skirta 15 tūkst. eurų dydžio bauda (anksčiau skirta 19 tūkst. eurų dydžio bauda), Liberalų sąjūdžiui skirta 374,7 tūkst. eurų dydžio bauda (anksčiau skirta 377 tūkst. eurų dydžio bauda), koncernui „MG Grupė“ skirta 1 110 970 eurų dydžio bauda (anksčiau skirta 1 129 800 eurų dydžio bauda).
Didžioji dalis nuteistųjų LAT prašė išteisinimo.
ELTA primena, kad praėjusių metų lapkričio 22 dieną Apeliacinis teismas pripažino kaltais visus anksčiau „MG Baltic“ politinės korupcijos byloje išteisintus asmenis. Teismas dėl korupcinių nusikaltimų kaltais pripažino buvusį koncerno „MG Baltic“ (dabar – „MG Grupė“) viceprezidentą R. Kurlianskį, buvusį Liberalų sąjūdžio lyderį E. Masiulį, jiems atitinkamai skirtos 6 ir pusšeštų metų laisvės atėmimo bausmės.
Darbo partijos atstovui, Seimo nariui V. Gapšiui teismas skyrė 4 su puse metų nelaisvės, o eksparlamentarams Š. Gustainiui ir G. Steponavičiui teismo sprendimu skirtos piniginės baudos.
R. Kurlianskis, E. Masiulis ir V. Gapšys laisvės atėmimo bausmes atlieka Kauno kalėjime.
Apeliacinis teismas taip pat kaltais dėl nusikalstamų veikų pripažino ir anksčiau išteisintus juridinius asmenis byloje – „MG Grupę“, Liberalų sąjūdį ir Darbo partiją. Juridiniams asmenims skirtos piniginės baudos.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!