Portalo tv3.lt redakciją pasiekė savo vaiką į vieną Vilniaus lopšelį-darželį vedančio Audriaus laiškas. Jame vyras pasakoja, kaip pats įvardija, absurdišką situaciją.
PGR testas neigiamas, bet izoliuotis turi
Audrius pasidalino, kad balandžio 2-ąją vienai grupės darbuotojai buvo atliktas grietasis Covid-19 testas. Jis parodė, kad darbuotoja virusu yra užsikrėtusi, tad visi su ja turėję sąlytį grupės vaikai ir darbuotojai kaip mat buvo pasiųsti į saviizoliaciją.
„Kadangi darbuotoja neturėjo kontakto su sergančiu, jokių, net menkiausių simptomų ir savijautos pokyčių nėra, pasitarusi su darželio vadove, nutaria atlikti tikslų PGR testą diagnozei patvirtinti arba paneigti.
Tą pačią dieną pradeda nuviliančius bandymus užsiregistruoti pakartotiniam testavimui. Deja, tačiau mūsų neprilygstamoji pandemijos valdymo sistema nepalaužiama ir niekas nesiteikia atsiliepti“, – tv3.lt įvykių chronologiją pasakoja Audrius.
Pasak skaitytojo, balandžio 3-ąją darželio darbuotojai pagaliau pavyko užsiregistruoti PGR testui, jį moteris atliko sekančią dieną – balandžio 4-ąją.
„Rezultatas neigiamas. Patvirtinama, kad darbuotojos nuojauta buvo teisi ir greitasis testas klydo. Darbuotoja yra sveika“, – pasakoja Audrius.
Balandžio 6-ąją NVSC leido grupės vaikams ir darbuotojams nutraukti saviizoliaciją, o darželinukams nuo balandžio 7-osios buvo leista grįžti į grupę. Tačiau istorija taip nesibaigė.
„2021 m. balandžio 7 d. NVSC nusprendžia, jog PGR testo rezultatų nepriima, kadangi, nors ir dėl strigusios jų pačių sistemos, testo nebuvo galima atlikti per 24 valandas nuo greitojo testo atlikimo, todėl reikia vadovautis greitojo testo rezultatais ir tęsti pertrauktą saviizoliaciją nuo balandžio 8 d.“ – rašo Audrius.
Vyras piktinasi, kad nors teoriškai izoliuotis reikia vaikams ir darbuotojams, kartu su mažamečiais namuose yra įkalinti ir jų tėvai. Bent vienas iš tėvų turi likti namuose su vaiku.
„Banalu būtų kalbėti, kaip tai sujaukia suaugusių, dirbančių ir mokančių mokesčius dienotvarkes, kiek tai kainuos biudžetui tiesioginių nedarbingumo išmokų.
Tačiau visai ne banalu, net šiek tiek ir baugu yra suvokti, kokioje algoritmais paremtoje sistemoje gyvename ir kokie mąstyti, analizuoti informaciją, suvokti sistemos klaidas ir priimti teisingus sprendimus nesugebantys asmenys dirba atsakingose įstaigose“, – samprotauja Audrius.
NVSC: „Ne NVSC diagnozuoja ligą“
NVSC patvirtina, kad situacija Vilniaus departamentui žinoma. NVSC komentare tv3.lt nurodoma, kad specialistai dirbo su įstaiga, situaciją aiškinosi.
Specialistai komentuoja, kad izoliacijos reikalavimas grupei buvo atnaujintas remiantis pirmojo darbuotojos testo rezultatais. Esą e.sveikatos sistemoje pateikti duomenys rodo, kad teigiamas testo rezultatas minėtai darbuotojai nebuvo atšauktas.
„Šiuo metu galiojanti tvarka numato, kad profilaktiškai antigeno tyrimu testuojant Covid-19 ligai būdingų simptomų nejaučiančius asmenis ir gavus teigiamą atsakymą per 24 valandas nuo jo gavimo turi būti paimtas ėminys ir atliktas tyrimas PGR metodu.
Šiuo atveju mėginys paimtas po dviejų parų, todėl taikyta įprasta tvarka, kai gavus informaciją apie patvirtintą atvejį imamasi visų įprastų valdymo priemonių – nustatomi sąlytį turėję žmonės tiek darbo, tiek socialinėje aplinkoje, jiems paskiriama izoliacija“, – rašoma NVSC komentare, pateiktame redakcijai.
NVSC aiškina, kad jei darbuotojai ėminys PGR metodu būtų paimtas per 24 val. nuo teigiamo antigeno testo gavimo, dėl sąlytį turėjusių asmenų būtų sprendžiama atsižvelgus į atlikto PGR tyrimo rezultatą.
„Atkreipiame dėmesį, kad ne NVSC diagnozuoja ligą. Tokią informaciją gauname ir dirbame pagal nustatytą schemą, siekiant užkirsti kelią infekcijos plitimui“, – rašoma komentare.
Statistikos departamentas penktadienį nurodo, kad iki šiol dėl Covid-19 buvo ištirta 1 046 796 Lietuvos gyventojai, iš viso tyrimų nuo pandmeijos pradžios atlikta 2 489 297.