Ką sužinojo politikai, kalbėjome su Seimo sveikatos reikalų komiteto pirmininke Asta Kubiliene.
Ponia Asta, pirmasis koronavirusas atvejis jau nustatytas, kaip elgtis visuomenei? Vieni panikuoja, kiti elgiasi ramiai. Kaip reikėtų į tai žiūrėti?
Iš tikrųjų šitas atvejis Šiauliuose parodė, kad tiek Vyriausybė, tiek Sveikatos apsaugos ministerija, tiek kitos institucijos yra puikiai pasiruošusios, nes susirgęs žmogus jau žinojo rekomendacijas, jos jau buvo paruoštos ir jų laikėsi. Tas yra labai svarbu. Už tai tikrai reikia pasidžiaugti.
Bet mes šiandien visi – jūs, aš, verslas, politikai laikome egzaminą ir nuo visų mūsų priklauso, kaip mes elgsimės, ar mes laikysimės rekomendacijų, ar mes nekelsime panikos, nuo to priklauso, ar virusas plis.
Sveikatos reikalų komitetas šiandien turėjo posėdį ir žiūrėjote, kaip yra pasiruošusi tiek Vyriausybė, ministerija, ligoninės. Sakykite, ar ligoninės pakankamai turi vietų, pajėgumų, nes buvo kalbama apie tai, kad ligoninės neatlaikytų didesnio kiekio žmonių?
Šiandien mums buvo pristatyta visa naujausia informacija, kaip ligoninės ir kitos tarnybos yra pasiruošusios. Iš tikrųjų esame labai patenkinti, kad tai situacijai yra tikrai puikiai pasiruošta.
Kalbant apie lovas, taip pat jos buvo pristatytos, dabar tiksliai negaliu pasakyti to skaičiaus, kadangi jos buvo rūšiuojamos pagal reanimacijos skaičius.
Ar bent kelis šimtus turime?
Iš tikrųjų mes turime apie 700-800 lovų jau dabar, kur būtų galima guldyti pacientus, ir jeigu reikės, bus papildomos.
Ar čia kalbama tik apie didžiųjų miestų, ar ir apie mažesnius?
Kol kas mes kalbame apie 5 pačius didžiausius miestus: Vilnius, Kaunas, Klaipėda, Šiauliai, Panevėžys. Na, bet jeigu reikės, bus ir papildomos vietos.
Pone Asta, iš tikrųjų turime daug tam tikrų situacijų, kada žmonės svarsto, ką daryti, eiti į darbą ar ne, save karantinuoti ar dirbti iš namų, biuro. Ką jūs patartumėte, kaip reikėtų pasielgti?
Aš taip pat girdžiu tokių atvejų, kad kartais žmonės, pabuvoję koronaviruso židinyje, grįžta į Lietuvą ir, neturėdami jokių klinikinių požymių, eina į darbą. Iš tikrųjų tai yra rekomendacijų nesilaikymas. Aš tikrai labai kviesčiau visą visuomenę domėtis, žinoti, kokios yra rekomendacijos, ir tikrai jų laikytis, nes tokiu būdu jūs tikrai apsaugosite save, savo šeimą, draugus, artimuosius.
Turime daug diskusijų apie tai, ar Lietuvai reikėtų masinių renginių? Kol kas Vyriausybė vakar informavo, kad vis dėlto gali vykti, pavyzdžiui, „Žalgirio“ varžybos su Milano „AX Armani“ komanda. Ar, jūsų akimis, vis dėlto reikėtų vyktį į šias varžybas šį vakarą, o galbūt vertėtų pasisaugoti?
Iš tikrųjų jau ne pirma diena diskutuojame dėl šitų varžybų ir, kol mes neturėjome jokio atvejo, tai iš tikrųjų diskutavome, ką daryti, nes užsienio reikalų ministerija pasisako, kad nerekomenduotų mums vykti į tą regioną, iš kur atvyksta ta komanda. Žinant, kad situacija pasikeitė, kad atšaukti užsakomieji reisai ir kad nėra tų sirgalių, kurių čia turėjo būti apie 200, tai šiek tiek rizika mažesnė, bet aš vis tiek noriu atkreipti visų dėmesį, kad ten susirenka apie 15 tūkst. žmonių ir tikrai neaišku, kiek jų yra kur pabuvoję. Todėl kviesčiau tikrai susilaikyti nuo tų masinių renginių, kokie jie bebūtų, ypač uždarose patalpose.
Ar reikėtų vaikus leisti į mokyklas ir darželius?
Kaip žinia, yra paskelbta ekstremali situacija ir tas valdymo centras visiems duoda rekomendacijas. Tokios pat rekomendacijos yra pateiktos mokykloms ir darželiams. Šiuo metu kažkokio pavojaus, kad neitų į mokyklas, nėra. Svarbu laikytis tų rekomendacijų, kurios yra išleistos, kad reikia plauti rankas, vėdinti patalpas ir tie vaikai, kurie grįžta iš tam tikrų regionų, kad neitų į mokyklą dvi savaites.
Aš vėlgi siūlau sekti tas rekomendacijas, kurios yra išleidžiamos, ir laikytis jų.