Ir nors anot naujienų portalo tv3.lt laidoje „33min. su Artūru Anužiu“ apsilankiusio Nacionalinio krizių valdymo centro (NKVC) vadovo Vilmanto Vitkausko, Lietuva tokioms diversijoms yra geriau pasiruošusi, ekspertas pripažįsta, jog turime išlikti budrūs ir ruoštis blogiausiam.
Siekia atgrasyti nuo paramos Ukrainai
Europos žvalgybos agentūros įspėja, kad Rusijos šnipų tinklas tampa vis aktyvesnis ir daro diversijas, kurios gali nusinešti šimtus gyvybių. Nacionalinio krizių valdymo centro (NKVC) vadovas Vilmantas Vitkauskas, kad taip bandoma pagąsdinti Ukrainą remiančias valstybes.
„Pirmas ir pagrindinis motyvas yra pagąsdinti visuomenes ir parodyti, kad ta parama, kurią mes, Vakarai, suteikiame Ukrainai, yra netikslinga, ir kad būtų tam tikras spaudimas atskirų šalių politinei vadovybei pergalvoti paramos mastus, intensyvumą, kiekius ir taip toliau.
Aš manau, kad tikslas yra būtent toks – daugiau atgrasyti nuo paramos, kurią mes pakankamai konsoliduotai teikiame kenčiančiai valstybei Ukrainai. Siekis yra būtent per tokias atakas ir teroristinius išpuolius mažinti paramą ir daryti tam tikrą poveikį šitam politiniui procesui“, – aiškino NKVC vadovas.
Susieti su Kremliumi – sunku
Anot Vilmanto Vitkausko, šnipų tinklas veikia banditiniais principais – įbauginimu, grasinimu bei parodymu, kad nėra jokių raudonų linijų ir taisyklių. Pati Rusija esą drąsiai išnaudoja šiuos diversantus Vakarų valstybėse, nes tiesiogiai susieti juos su Kremliaus režimu yra sudėtinga.
„Parodyti, kad tai yra konkrečiai sąsajos su politiniu režimu nėra lengva. Aš manau, kad angliškas terminas „deniability“ (liet – paneigimas), šis faktorius egzistuoja, jis yra svarbus. Bet manau, kad pergyvename naują etapą, kada per daug nepaisoma taisyklių, kurios buvo priimtos pas mus. <...>
[Vakarų] atsakas, manau, bus. Atsako priemonės egzistuoja. Pasižiūrėkime į diplomatinį frontą – kiek yra Rusijos diplomatų išsiųsta iš šalių, kiek yra apribotas jų veikimas, kiek yra sankcijų paketų. Tai yra tos poveikio priemonės, kurios yra orientuotos į Rusijos izoliaciją, jos yra veiksmingos.
Galbūt jų pritaikomumas buvo šiek tiek pastrigęs, arba Rusija gebėdavo rasti kažkokių landų, kad tas sankcijas apeitų, bet, manau, kad čia yra tik valstybių nusiteikimas ir ekspertizės vystymas, kad galėtume priimti tikrai veiksmingas sankcijas“, – laidoje „33 min. su Artūru Anužiu“ kalbėjo Vilmantas Vitkauskas.
Diversijoms Lietuvoje prireiktų daugiau pasiruošimo
NKVC vadovas ramina, kad Lietuvos pasirengimas ir budrumas diversijų atžvilgiu yra daug geresnis nei kitų valstybių, mat mes jau seniai suprantame Rusijos grėsmę.
„Mes esame ta zona, į kurią reikėtų daugiau pasiruošimo. Mes esame labiau budrūs ir pasiruošę sureaguoti bei daryti tam tikrus atgrasymo veiksmus.
Bet vėlgi, aš manau, kad galimų provokacinių priemonių arsenalas, kurias Rusija taiko ir galvoja taikyti ateityje, tikrai yra neišnaudotas, todėl turime niekada nenusiraminti ir išlikti budriems bei ruoštis blogiausiam“, – teigė Vilmantas Vitkauskas.
Visą naujienų portalo tv3.lt vyr. redaktoriaus Artūro Anužio pokalbį su Vilmantu Vitkausku žiūrėkite straipsnio pradžioje.
Daugiau apie geopolitiką ir apie santykius su kaimynais, karus ir Vakarų valstybes jau ne kartą kalbėta „33min. su Artūru Anužiu“ laidose. Apie krašto gynybą ir pasirengimą galimam Rusijos puolimui kalbėta su krašto apsaugos ministru Arvydu Anušausku bei gynybos ekspertais Gintaru Ažubaliu bei Vaidotu Malinioniu.
O buvęs kariuomenės vadas Jonas Vytautas Žukas laidoje yra pasakojęs apie Lietuvos kariuomenės trūkumus ir prioritetus. Apie ateinančius karus ir Vakarų valstybių nuopuolį plačiau atskleidė karo istorikas Robertas Petrauskas. Be to, kaip Lietuvai sekasi išlaikyti savo valstybingumą ir sveikas institucijas pasakojo ekonomikos profesorius Raimondas Kuodis.
„33 min. su Artūru Anužiu“ žiūrėkite kiekvieną trečiadienį 19 val. naujienų portale tv3.lt ir platformoje TV3 Play. Laidą ketvirtadieniais 19 val. rasite TV3 televizijos YouTube kanale.