Pranešama, kad iki šiol žuvo devyni žmonės, bandydami patekti į šalį, o Lenkijos pasieniečiai teigia, kad nuo rugpjūčio mėnesio užfiksuota daugiau nei 30 000 neteisėtų bandymų kirsti sieną, rašo politico.eu.
Lenkija sustiprino savo saugumo pajėgas prie sienos, o viename vaizdo įraše matyti, kad dešimtys lenkų pareigūnų suformuoja užtvarą, kad spygliuotos vielos tvorą nugriovusiems migrantams nepavyktų patekti į šalį. Tai Baltarusijos lyderio Aliaksandro Lukašenkos politikos rezultatas. Jis bando ginklais paversti tūkstančius beviltiškų žmonių, trokštančių patekti į ES, siekdamas nubausti bloką už jam ir jo sąjungininkams skirtas sankcijas dėl žiauraus susidorojimo su protestų, įvykusių po praėjusių metų ginčijamų prezidento rinkimų, šalininkais.
Krizė ištinka ne tinkamu laiku Lenkijos valdančiajai nacionalistinei partijai „Įstatymas ir teisingumas“ (PiS).
Valdančiosios partijos reitingas nuomonių apklausose krito po to, kai jos sugriežtinantys abortų įstatymai buvo apkaltinti jaunos moters mirtimi nuo sepsinio šoko, gydytojams atidėjus jos vaisiaus abortą. Tūkstančiai žmonių žygiavo miestuose visoje šalyje, protestuodami prieš valdančiąją partiją ir jos politiką, kylančią iš jos glaudžios sąjungos su Romos katalikų bažnyčia.
Nauja apklausa parodė, kad partiją „Įstatymas ir teisingumas“ palaiko 32,5 proc. Ji vis dar yra populiariausia partija šalyje, tačiau atsilieka nuo dviejų pirmaujančių centristinių opozicinių partijų sudėto svorio.
Tačiau nepaprastoji padėtis pasienyje padeda nukreipti dėmesį nuo abortų klausimo, o kartu sustiprina partijos patrauklumą pagrindiniams rinkėjams, kurie nusiteikę priešiškai prieš bet kokį imigracijos padidėjimą. Tai taip pat suteikia vyriausybei patogų „vėzdą“, kuriuo ji gali „sumušti“ opoziciją.
Varšuvos pastangas ginti savo sieną taip pat tvirtai palaikė šalys ir institucijos, kurios paprastai konfliktuoja su Lenkijos vyriausybe dėl to, kad šalis atsisako demokratijos ir įstatymo viršenybės – nuo Nyderlandų iki Vokietijos ir Europos Komisijos. Komisijos pirmininkė Ursula von der Leyen pirmadienį kalbėjosi su Lenkijos ministru pirmininku Mateuszu Morawieckiu, kad išreikštų solidarumą.
Lenkijos valstybės kontroliuojama žiniasklaida, kuri iš esmės tapo PiS ruporu, ėmėsi šmeižti opoziciją. Valstybinės televizijos naujienų kanalas TVP Info sekmadienio vakarą transliavo medžiagą pavadinimu: „Opozicija remia migrantus ir Lukašenką“.
Pirmadienį ji pridūrė: „Šį hibridinį karą prieš Lenkiją remia kai kurie Lenkijos opozicijos politikai ir jų žiniasklaidiniai rėmėjai“. „Įstatymas ir teisingumas“ politikai ir jų sąjungininkai taip pat pradėjo atakas prieš savo politinius varžovus.
„ANT KELIŲ!!! – Tviteryje paskelbė Krystyna Pawłowicz, Konstitucinio tribunolo, vieno aukščiausių šalies teismų, teisėja, reikalaudama opozicijos atsiprašyti už ankstesnį skepticizmą vyriausybės politikos atžvilgiu. – Atsiprašykite lenkų už VIENINGĄ PUOLIMĄ kartu su [Rusijos prezidentu Vladimiru] Putinu ir Lukašenka prie RYTINIŲ LENKIJOS RESPUBLIKOS SIENŲ... Ant kelių, IŠDAVIKAI“.
Nors K. Pawłowicz yra viena iš spalvingesnių ir aktyvesnių vyriausybės rėmėjų, ji yra tik maža platesnio fronto, kuris naudojasi padėtimi pasienyje, kad kritikuotų opoziciją, dalis.
Sudėtinga padėtis
Opozicinių partijų problema yra ta, kad jos nesugalvojo būdo, kaip išspręsti situaciją pasienyje. Griežtas vyriausybės požiūris į sienos apsaugą yra populiarus, tačiau daugelis opozicijos rinkėjų nerimauja dėl humanitarinių aspektų. Kai kurie kairiųjų pažiūrų politikai ragino įleisti migrantus į Lenkiją ir jiems suteikti prieglobsčio statusą, o kiti buvo atsargesni, bet vis dar nenori palaikyti griežtos PiS sienų politikos.
Keli opozicijos parlamentarai, sujaudinti dėl humanitarinės padėties pasienio zonoje įstrigusių žmonių, kurie šaltėjant orui neturi pastogės, maisto ir šilumos, ragino imtis dosnesnės politikos. Kai kurie netgi nuvyko į uždarą pasienio zoną – 3 kilometrų pločio zoną, besitęsiančią Lenkijos ir Baltarusijos pasienyje – bandydami padėti migrantams.
Opozicinės partijos „Pilietinė platforma“ lyderis Donaldas Tuskas buvo atsargesnis. Jis priekaištavo vyriausybei už tai, kaip ji vykdo savo sienų politiką, tačiau tvirtino, kad tai yra teisinga bandant sustabdyti tūkstančių dokumentų neturinčių migrantų atvykimą.
„Lenkijos sienos turi būti uždarytos ir gerai apsaugotos“, – sakė jis rugpjūtį, tik prasidėjus krizei. Tačiau tą patį mėnesį D. Tuskas taip pat pasakė: „Tai vargšai žmonės, kurie ieško savo vietos Žemėje“. Iš šio pasisakymo buvo sukurtas internetinis vaizdo įrašas, šiuo metu reklamuojamas valstybinėje žiniasklaidoje.
Kilus migrantų krizei šią savaitę D. Tuskas tiesiogiai kreipėsi į Morawieckį, perspėdamas jį: „Migrantai nėra politinis auksas“. Vidaus reikalų viceministras Pawełas Szefernakeris vienu žodžiu atsakė D. Tuskui: „Niekšas“.
„Turime padėkoti opozicijai už masinį imigrantų vykdomą sienos šturmą po to, kai jie pareikalavo priimti migrantus ir spjovė į pasieniečius bei Lenkijos armiją“, – Tviteryje parašė PiS parlamentaras Adamas Andruszkeviczius.
Dėl to opozicija atsiduria labai sunkioje padėtyje. Arba ji turi atsisakyti kritikos valdančiajai partijai ir paremti vyriausybės liaupses kariuomenei ir jos pastangoms apsaugoti sieną, arba ji rizikuoja būti apkaltinta išdavyste ir prarasti ryšį su rinkėjais, nerimaujančiais dėl nekontroliuojamų migrantų antplūdžių.