• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Siaubinga istorija viename Vilniaus regione esančių kaimų – teisme atsidūrė moteris, kuri nėštumo metu gausiai vartojo alkoholį. O tai lėmė, jog kūdikis gimė su daugybe sveikatos sutrikimų, kurie, tikėtina, lydės visą gyvenimą.

Siaubinga istorija viename Vilniaus regione esančių kaimų – teisme atsidūrė moteris, kuri nėštumo metu gausiai vartojo alkoholį. O tai lėmė, jog kūdikis gimė su daugybe sveikatos sutrikimų, kurie, tikėtina, lydės visą gyvenimą.

REKLAMA

Sukrečiantis tyrimas atskleidė, kad Elena Š. (vardas pakeistas – aut. past.), žinodama, jog laukiasi, elgėsi nerūpestingai ir buvo visiškai abejinga kūdikio vystymosi procesui. Ji nesilankė pas gydytojus, nesidomėjo vaisiaus raida bei galimais rizikos veiksniais, nėštumo laikotarpiu nuolatos piktnaudžiavo alkoholiniais gėrimais.

Pabrėžta, kad dėl to, jog Elena Š. nėštumo metu nuolat gėrė, mergytė gimė neišnešiota (28 savaičių), turėdama sveikatos sutrikimų. Medikai nustatė mišrų specifinį raidos sutrikimą, probleminę ir sutrikusią mitybą, abipusį klausos sutrikimą. Taip pat buvo nustatytas vaisiaus alkoholinis sindromas su išliekančiais neurologiniais ir vystymosi sutrikimais.

Nepaisant to, moteris kaltinamųjų suole atsidūrė tik dėl nesunkaus sveikatos sutrikdymo dėl neatsargumo. O už tai Lietuvoje asmuo gali būti baudžiamas viešaisiais darbais arba bauda, arba laisvės apribojimu, arba areštu, arba laisvės atėmimu iki 1 metų. Nors moteris buvo pripažinta kalta, tačiau įkalinimo išvengė.

REKLAMA
REKLAMA

Ikiteisminis tyrimas buvo pradėtas 2020 m. sausio 16-ąją, kai pareigūnai gavo Vilniaus regiono apylinkės teismo atskirąją nutartį dėl to, kad Elena Š. nėštumo metu galimai vartojo alkoholį, slėpė savo nėštumą nuo aplinkinių, dėl to jos kūdikis gimė neišnešiotas, turėdamas sveikatos sutrikimų.

REKLAMA

Bijojo, kad kaime žmonės sužinos

Teisme Elena Š. savo kaltę pripažino visiškai. Moteris pasakojo, kad išgerdavo alaus, tačiau esą ne kiekvieną dieną. Apie tai, kad laukiasi, sužinojo būdama antrą mėnesį nėščia, po Naujų metų.

Elena Š. pasakojo, kad nėštumo metu buvo nuvažiavusi pas privačią ginekologę. Tuo metu laukėsi jau 2,5 mėnesio. Tuo metu vaikas esą vystėsi gerai. Mieste, kurio rajone yra jos kaimas, į gydytojus nesikreipė, nes nenorėjo, kad kas žinotų.

REKLAMA
REKLAMA

Ji teigė, kad su visais vaikais iki šiol viskas buvo gerai. Tiesa, bylos duomenimis, visi 4 vaikai yra atskirti nuo moters dėl tos pačios priežasties – girtuokliavimo. Tada Elena Š. teismui pasakojo, kad vakarais išgerdavo stiklinę 5-6 laipsnių stiprumo alaus.

Prieš miegą savaitgaliais taip pat po stiklinę alaus. Gerdavo alų, nes kilo rūgštis. Ji slėpė nėštumą, nes taip nusprendė. Esą vyras liepė niekam nesakyti. Šis tvirtino, kad tai buvo moters sprendimas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Anot Elenos Š., visas kaimas slepia (neštumą – aut. past.), kai laukiasi. Kaltinamoji suprato, kad gerdama alkoholį, kenkia vaisiui. Juolab, kad ir kitų savo vaikų neaugina dėl tos pačios problemos.

Moteris pridūrė, kad iki sužinodama, jog laukiasi, ji gėrė daug ir dažnai. Anot jos, dėl streso. Gerdavo degtinę, kokteilius. Alkoholį vartodavo su savo vyru. Kaltinamoji pridūrė, kad daugiau vaikų turėti negali, nes per paskutinę operaciją buvo užrištos kiaušidės.

REKLAMA

Ji teigė, kad važiuos dirbti į užsienį. Todėl sutinka su jos kūdikio globėjos civiliniu ieškiniu. O dukros 3 metus neaplankė, nes nežinojo jos adreso, globėjos telefono numerio. Teisme tikino, kad mergaitę nori lankyti, nupirkti daiktų, žaislų.

Daugybė sveikatos problemų

Teisme pasirodė ir mergaitės globėja bei civilinė ieškovė. Moteris pasakojo, kad vaikas yra labai sutraumuotas. Mergaitei treji metai.

REKLAMA

Jai pasireiškė valgymo sutrikimai, o pasiekimai yra labai minimalūs. Mergaitė išmoko atsistoti ant keturių, bet gali būti, kad nevaikščios.

Viena jos rankytė yra silpnesnė. Ji neguguoja. Gali būti, kad nekalbės. Tik dabar ji pradeda girdėti viena ausyte, o kita visiškai negirdi.

Mergaitė reaguoja į kalbinimą, į šuns lojimą, jeigu kitas kūdikis verkia šalia. Geriausiai reaguoja į lytėjimus, mankštas.

Mergaitės ūgis tesiekia iki 74 cm. Globėja pridūrė, kad kaltinamoji nelanko vaiko. Jos nuomone, pareikštas 100 tūkst. eurų ieškinys yra net per mažas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Moteris pasakojo, kad iš pradžių ji buvo budinti mergaitės globėja. Mažylė pas ją namuose pradėjo gyventi nuo 2019 m. gruodžio 23-sios. Nuo 2020 m. rugsėjo 7-sios ji yra nuolatinė mergaitės globėja.

Liudytoja pasakojo, kad mergaitė sveria tik šiek tiek daugiau kaip 6 kg. Ji auga, tačiau gerokai lėčiau nei turėtų. Per šį laikotarpį su vaiku važinėjo pas gydytojus, atliko skiepus, lankėsi pas akių gydytoją.

REKLAMA

Mergaitė yra kurčia dešine ausimi, o kaire ausimi girdi virš 40 decibelų su klausos aparatu. Mergaitei yra nustatyta sunki negalia – dėl bendrų raidos sutrikimų, kurtumo, dvigubo inksto, kuris kelia papildomų sveikatos problemų.

Neįsileisdavo į namus

Teisme liudijo su Elenos Š. šeima dirbusi socialinė darbuotoja. Ji teigė, kad šeima jai buvo priskirta nuo 2018 m. rugsėjo mėnesio. Kažkada ji lankėsi kitoje šeimoje ir buvo ten sutikusi Eleną Š. su vyru, kurie girtavo mažamečių vaikų akivaizdoje.

REKLAMA

Buvo kviesti policijos pareigūnai, kurie nustatė girtumus, pranešta Vaiko teisių tarnybai, vaikai buvo paimti iš šeimos. Vėliau vaikams buvo nustatyta laikina globa ir jie apgyvendinti pas laikiną globėją.

Anot socialinės darbuotojos, šeimoje pagrindinė problema yra girtavimas, vaikų nepriežiūra ir nenoras pasikeisti. Kai vaikai buvo paimti iš šeimos, Elena Š. su sugyventiniu bandė spręsti problemas, lankėsi pas psichologą, bandė gydytis nuo alkoholizmo.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tuomet skubos tvarka buvo organizuojamas atvejo peržiūros posėdis, į kurį abu sugyventiniai atvyko neblaivūs. Posėdis įvyko, buvo sudarytas pagalbos planas šeimai ir nuspręsta, kad vaikai liks laikinai pas globėją. Šeima nuolatos buvo lankoma ir stebima.

Nuo 2019 m. vasario mėnesio pabaigos šeima į namus socialinės darbuotojos nebeįsileido, nors ne kartą buvo girdėti, kad kažkas namuose yra. Dažnai buvo gaunami skambučiai, kad sugyventiniai girtauja. Patikrinti šio fakto nepavykdavo, nes į namus nepatekta.

REKLAMA

Telefonai dažnai irgi buvo išjungti. Dažniau pavykdavo pabendrauti su moters sugyventiniu. Nors ir skambindavo Elenos Š. numeriu, atsiliepdavo būtent vyras. Jiems nuolat buvo paliekami pranešimai pašto dėžutėje dėl galimybės susitikti, pabendrauti, aptarti tolimesnius veiksmus, bet šito jie vengdavo.

Sugyventiniai nuolat buvo raginami gydytis nuo alkoholio priklausomybės, lankyti vaikus, siūloma pavėžėjimo paslauga, tačiau jie jos nepriimdavo. Toliau nuo 2019 m. kovo mėnesio pasipylė skambučiai iš kaimynų, kad pora nuolat geria.

REKLAMA

Kovo mėnesį į organizuotą posėdį, apie kurį jie buvo iš anksto informuoti, neatvyko. Balandžio mėnesį į posėdį jie atvyko, bet paprašius pasitikrinti girtumą, iš posėdžio pasišalino. Tada socialinės darbuotoja sulaukė Elenos Š. sesers skambučio.

Ši pasakė, kad sesuo prasitarė, jog kai geria paskutiniu metu, tai dažnai vemia. Moteriai kilo įtarimas, kad sesuo gali lauktis kūdikio. Bet ir toliau patekti pas minėtą šeimą nepavykdavo. Sykį kaimynė patarė socialinei darbuotojai patikrinti sandėliuką prie namo.

REKLAMA
REKLAMA

Moteriai priėjus prie minėto sandėliuko, Elena Š. laikė užrėmusi duris. Socialinė darbuotoja per plyšį pamatė moterį ir paprašė atidaryti duris. Sandėliuke sutuoktiniai vartojo alkoholį. Socialinė darbuotoja pasakojo, kad tuo metu nekilo įtarimų, jog Elena Š. galėtų lauktis.

Moteris net demonstratyviai parodė pilvą, kad tikrai ji nesilaukia. Esą kažkas paskleidė melagingą žinią apie jos nėštumą. Toliau Elena Š. sėkmingai slapstėsi nuo socialinių darbuotojų, kol neatsidūrė ligoninėje dėl prasidėjusio priešlaikinio gimdymo.

Kita liudytoja, Vaiko teisių apsaugos skyriaus specialistė, pasakojo, kad su šeima pradėta dirbti, kai ten dar augo 3 nepilnamečiai vaikai. Jiems buvo nustatyta nesaugi aplinka ir vaikai buvo paimti iš šeimos.

Vaikai iš šeimos buvo paimti, nes abu įstatyminiai vaikų atstovai buvo neblaivūs. Su šeima dirbo Vilniaus apskrities mobilios komandos specialistai. Per atvejo vadybos posėdžio peržiūras tėvai ateidavo neblaivūs.

Anot jos, šeima nebendradarbiaudavo su specialistais, socialinių darbuotojų neįsileisdavo į namus, dažnai neatsiliepdavo telefonu. Nei mama, nei tėvas, nelankė iš šeimos paimtų 3 nepilnamečių vaikų, kurie gyveno pas laikiną globėją.

Šie jos paminėti nepilnamečiai vaikai iki šiol gyvena pas laikiną globėją ir į šeimą nebuvo grąžinti dėl tėvų girtavimo bei kitų aplinkybių. Specialistė pridūrė, kad tėvai nekeitė savo gyvenimo būdo, nerodė iniciatyvos susigrąžinti į šeimą vaikus.

REKLAMA

Teismo bausmė

Kaip jau minėta, teismas nusprendė Eleną Š. pripažinti kalta dėl padaryto nusikaltimo ir paskirti jai 1 metų laisvės apribojimo bausmę.

Moteris įpareigota bausmės atlikimo laikotarpiu neatlygintinai išdirbti 160 valandų, dirbant ne mažiau kaip po 20 valandų per mėnesį, sveikatos priežiūros, socialinių paslaugų įstaigose ar nevalstybinėse organizacijose, kurios rūpinasi senyvo amžiaus asmenimis, neįgaliaisiais ar kitais pagalbos reikalingais žmonėmis. Taip pat ji privalo pradėti dirbti arba užsiregistruoti Užimtumo tarnyboje.

Tiesa, dėl visiško kaltės pripažinimo, moteriai laisvės apribojimo bausmė sutrumpinta trečdaliu iki 8 mėnesių.

Mergaitės globėjos ieškinį dėl 100 tūkst. eurų neturtinės žalos atlyginimo nuspręsta tenkinti tik iš dalies. Iš Elenos Š. priteista 20 tūkst. eurų suma.

Moteriai išaiškinta, kad asmenys, nuteisti laisvės apribojimo bausme, privalo vykdyti teismo nustatytus įpareigojimus ir laikytis teismo nustatytų draudimų. Jeigu asmuo vengia atlikti laisvės apribojimo bausmę, jam gali būti paskirta papildomų baudžiamojo poveikio priemonių.

Šis nuosprendis per 20 dienų nuo jo paskelbimo, gali būti apskųstas apeliacine tvarka.

Tokią brudę už grotų
Tokią brudę už grotų
Baisu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų