• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Turbūt visi sutiks, kad 2020-ieji buvo tragiški metai. Koronaviruso pandemija palietė faktiškai kiekvieną pasaulio kampelį, nusinešdama daugiau nei milijono žmonių gyvybes. Metai, kuomet daugelis praleido namuose daugiau laiko negu būtų kada nors įsivaizdavę, jau eina į pabaigą, o pandemija kol kas net nesiruošia lėtėti. Kas mūsų laukia 2021-aisiais?

Turbūt visi sutiks, kad 2020-ieji buvo tragiški metai. Koronaviruso pandemija palietė faktiškai kiekvieną pasaulio kampelį, nusinešdama daugiau nei milijono žmonių gyvybes. Metai, kuomet daugelis praleido namuose daugiau laiko negu būtų kada nors įsivaizdavę, jau eina į pabaigą, o pandemija kol kas net nesiruošia lėtėti. Kas mūsų laukia 2021-aisiais?

REKLAMA

Antrojoje šių metų pusėje atsirado viena ryški viltis, kad koronavirusas Covid-19 bus nugalėtas – vakcina. Tačiau net ir dabar ekspertai kol kas neskuba džiaugtis tuo, kad šie metai jau baigiasi. 2021-ieji kol kas neatrodo daug aiškesni už besibaigiančius metus.

„2021-ieji man yra tam tikra mistika, – „Huffington Post“ minėjo epidemiologė Susan Hassig. – Viskas labai priklauso nuo daugelio faktorių“. 

REKLAMA
REKLAMA

Kitais metais įmanomi įvairūs scenarijai: priklausomai nuo to, kokios vakcinos pasieks rinką, kaip greitai pavyks paskiepyti reikiamą populiacijos dalį, kaip suveiks vakcina ir, ne mažiau svarbu, kaip visuomenė laikysis sveikatos apsaugos ekspertų rekomendacijų.

REKLAMA

Tai taip pat priklauso nuo to, ką mokslininkams pavyks išsiaiškinti eigoje. Situacija keičiasi kasdien, net pats virusas neišlieka toks pats – dar gruodžio viduryje Didžiosios Britanijos mokslininkai paskelbė aptikę naują jo atmainą, o lapkritį visą pasaulį supurtė naujiena iš Danijos apie atvejus, kuomet koronavirusas buvo perduotas nuo audinių žmogui.

Tačiau, nepaisant tokio neapibrėžtumo, ekspertai jau dabar gali bandyti įsivaizduoti, kaip atrodys 2021-ieji. 

REKLAMA
REKLAMA

Vakcinos kova su virusu – vis dar daug klaustukų

Šiuo metu rinkoje jau yra, arba netrukus pasirodys, bent kelios daugiau nei 90 proc. efektyvumą demonstruojančios vakcinos. Prestižinės Jeilio Niuheveno ligoninės profesorius Richardas Martinello pažymi, kad prireiks daug laiko, kol tokio dydžio valstybė, kaip JAV, vakcinuos pakankamą kiekį žmonių.

Jo teigimu, net jeigu dabar pat atsirastų šimtai milijonų vakcinų, tai vis tiek prireiktų bent kelių mėnesių, kol bus vakcinuota visa populiacija. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Šiuo metu mokslininkai yra nustatę, kad norint įveikti Covid-19 reikia vakcinuoti ne mažiau 70-80 proc. populiacijos. O tai, anot eksperto, reiškia, kad prireiks vakcinuoti bent 90 proc. visuomenės. 

Viena iš didesnių grėsmių vakcinavimui – „antivakserių“ priešprieša. Naujos vakcinos kelia baimę tam tikrai grupei žmonių, dažnai didesnę už patį koronavirsą, todėl sunku įsivaizduoti, kaip valstybėms pavyks vakcinuoti reikiamą kiekį žmonių artėjančiais metais, net jeigu ir pavyks gauti tinkamą jų skaičių.

REKLAMA

Konsultacijų bendrovės „McKinsey“ kitų metų prognozėje taip pat pažymi, kad kol kas nėra aiškus vakcinų poveikis Covid-19 virulentiškumui. Tai yra, nepaisant to, kad vakcinų efektyvumas siekia daugiau nei 90 proc., tačiau kol kas nėra aišku, kaip jos veikia viruso perdavimą kitiems žmonėms. 

2021-aisiais paaiškės, kiek žmonių reikės paskiepyti tam, kad susiformuotų visuotinis imunitetas. Blogiausiu atveju tektų skiepyti bent 80-90 proc. populiacijos. 

REKLAMA

„Goldman Sachs“ prognozuoja, kad jau 2021-ųjų rudenį bus vakcinuota daugiau nei 70 proc. žmonių išsivysčiusiose šalyse. 

Kita problema, su kuria galimai susidursime – suaugusieji gaus vakciną greičiau už vaikus, tačiau tai viruso nesustabdys. Dabartinė politika visose šalyse yra pirmiau skiepyti rizikos grupės ir tiesioginį kontaktą su Covid-19 turinčių asmenis. Pensilvanijos universiteto epidemiologijos profesorius Michaelas Levy’us mano, kad vien tik šias grupes vakcinavus virusas niekur nedings.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Mes turime išsiaiškinti, kaip vakcinuoti vaikus, nes aš nemanau, kad šis virusas dings vakcinavus vien suaugusius ar apsaugant vyresniojo amžiaus žmones ir labiausiai pažeidžiamus, – tikino medikas. – Aš nemanau, kad mes išsiaiškinome, ką daryti su mokyklomis ir nežinau, ar vien suaugusiųjų vakcinacijos užteks išspręsti problemą“. 

Tiesa, vakcinavimo nuo tymų istoriniai pavyzdžiai parodė, kad gali užtekti vakcinuoti ir tikslines grupes žmonių ar tam tikrus regionus, kad liga neplistų toliau.

REKLAMA

Pandemijos trukmė taip pat priklausys ir nuo to, kokiam laikui persirgusiems ar paskiepytiems žmonėms susiformuos imunitetas. Kol kas pernelyg anksti šiuo klausimu džiaugtis ar liūdėti.

Koks imunitetas susiformuoja paskiepijus mes sužinosime tik kitais metais, o jau persirgusių žmonių imuniteto tyrimai pateikia labai skirtingus duomenis, kad būtų galima daryti išvadas. 

REKLAMA

Žurnale „Nature“ pateikiami skaičiavimai, kad protrūkiai tęsis kasmet, jeigu imunitetas nuo ligos susiformuos trumpesniam nei 40 savaičių laikotarpiui. Jeigu imunitetas susiformuos bent 100 savaičių, Covid-19 protrūkių sulauktume kas antrą žiemą.

Kaukės taps 2021-ųjų veidu

Kažkokių didesnių pokyčių rekomendacijų atžvilgiu kitais metais vargu ar galima tikėtis. Kaukės ir toliau bus reikalingos, kaip ir distancijos laikymosi taisyklė, mano ekspertai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Profesoriaus R. Martinello teigimu, saugumo priemonės, tokios kaip kaukių dėvėjimas ar atstumo laikymasis, gali padėti sumažinti ir gripo ar kitų oro-lašeliniu būdu plintančių ligų apsireiškimą. 

„Aš manau, kad bus ilgalaikės pamokos, kurias išmoksime apie tai, kaip apsaugoti save nuo ligų. Manau, mes pamatysime pokyčių, kurie išliks gerokai ilgiau net ir po to, kai turėsime vakciną“, – tikino medikas.

REKLAMA

„Kaukės yra tai, kas leis 2021 metų visuomenei būti gerokai atviresne. Tai nėra „viskas arba nieko“ situacija, tai nėra kaukių dėvėjimas arba atvira ekonomika, tai yra kaukės, kurios įgalina atvirą ekonomiką, – „Huffington Post“ cituojama epidemiologė Sussan Hassig. – Ir jeigu daugiau mūsų būtų naudojęsi kaukėmis, 2021-ieji būtų atrodę gerokai kitaip nei 2020-ieji“.

Lietuvoje sparčiai auga ne tik mirčių nuo Covid-19, bet ir taip vadinamų „perteklinių mirčių“ skaičius, rodo naujausi statistiniai duomenys. Lapkritį, negalutiniais duomenimis, mirčių skaičius, lyginant su 2018-2019 metais, Lietuvoje išaugo daugiau nei 30 proc.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų