„Vilniaus koncertų ir sporto rūmai – išskirtinės architektūros ir istorinės atminties objektas – šiandien išgyvena tylų irimo procesą. Neeksploatuojamo pastato priežiūra reikalauja vis daugiau valstybės lėšų, o nesiimant sprendimų dėl jo įveiklinimo, šios investicijos tėra laikinos priemonės“, – pranešime teigia komisija.
Komisija taip pat siūlo derinti dvi galimas Sporto rūmų įveiklinimo funkcijas – pirminę renginių organizavimo ir memorialo, „kad skirtingi istorijos sluoksniai harmoningai egzistuotų šioje svarbioje Vilniaus miesto teritorijoje, įprasmindami visų bendruomenių lūkesčius“.
Ji taip pat ragina imtis skubių iniciatyvų dėl rūmų išsaugojimo ir įveiklinimo.
„Kaštai pastato priežiūrai ir apsaugai yra labai dideli, nesuteikiantys ekonominės naudos, o svarbiausia – neeksploatuojami Vilniaus koncertų ir sporto rūmai nyksta“, – teigia komisija.
Valstybės lėšos leidžiamos Sporto rūmų „pūdymui“
2006 metais Sporto rūmai yra įrašyti į Kultūros vertybių registrą kaip regioninės reikšmės objektas.
Pagal įstatymą, sprendimą objektą, kuris nėra paskelbtas kultūros paminklu, paskelbti nacionalinio ar regioninio reikšmingumo lygmens paveldu priima kultūros ministras.
Dėl nacionalinės reikšmės paveldo objektų ir vietovių, kurie neskelbiami kultūros paminklais, skelbimo valstybės saugomais būtinas Valstybinės kultūros paveldo komisijos pritarimas.
„Šis objektas simbolizuoja ne tik unikalius XX a. architektūrinius sprendimus, bet ir Lietuvos valstybingumo istoriją. Leisdami jam nykti, prarandame kur kas daugiau nei pastatą – prarandame prasmingą atminties vietą“, – pranešime cituojama Paveldo komisijos pirmininkė Vaidutė Ščiglienė.
„Negalime likti nuošalyje, kai išskirtinis pastatas yra paliktas tyliai sunykti. Privalome spręsti – ne tik kaip apsaugoti, bet ir kaip išnaudoti šio objekto vertę. Būtina skubiai spręsti rūmų išsaugojimo ir įveiklinimo klausimą. Dabartinė situacija, kai pastatas neeksploatuojamas, bet valstybės lėšos toliau leidžiamos jo pūdymui, nėra tvari“, – teigė ji.
Kaip šią savaitę skelbė komisija, Sporto rūmuose buvo surengta apžiūra, kurioje dalyvavo Kultūros paveldo departamento, sostinės savivaldybės ir Turto banko atstovai.
Pasak pastarųjų, objektas patiria ne tik gamtos žalą, bet ir tiesioginį niokojimą: čia renkasi paaugliai, organizuojamos nelegalios veiklos, griaunama tai, kas dar išlikę.
„Pastatui jau dabar reikalinga nuolatinė fizinė apsauga – jame tam tikru metu budi ir apsaugos darbuotojai“, – teigiama pranešime.
Per praėjusių metų rudenį vandalizmo padaryta žala siekė apie 17 tūkst. eurų, nuo 2021-ųjų rūmų priežiūrai ir apsaugai išleista apie 734 tūkst. eurų, tačiau, anot Paveldo komisijos, išlaidos auga kasmet, o objektas yra nenaudojamas ir nesuteikia jokios pridėtinės vertės visuomenei.
Nuspręsta įkurti memorialą žydams
Kaip rašė BNS, premjeras Gintautas Paluckas balandį teigė, kad Vyriausybė vertina praėjusio Ministrų kabineto siūlymą Vilniaus sporto rūmuose bei jų teritorijoje įkurti memorialą žydams, tačiau šių metų valstybės biudžete finansavimas galimybių studijos rengimui nenumatytas.
Sprendimą senųjų Šnipiškių žydų kapinių vietoje ir dabartiniuose Vilniaus koncertų ir sporto rūmuose įkurti memorialą, skirtą Šnipiškių žydų kapinėms, jose palaidotų žmonių istorijai, priėmė praėjusios kadencijos Ingridos Šimonytės Ministrų kabinetas, įvertinęs darbo grupės siūlymą.
Anksčiau planuota, jog studiją ketinama parengti iki šių metų lapkričio, o tarptautinį konkursą memorialui įkurti paskelbti 2027-ųjų vasario 1 dieną.
Vilniaus meras Valdas Benkunskas BNS yra teigęs nesantis įsitikinęs ar naujoji Vyriausybė tęs praeitosios idėją.
BNS rašė, kad nenaudojamus Vilniaus koncertų ir sporto rūmus Turto bankas perėmė 2015 metais iš tuomet bankrutuojančios Ūkio banko investicinės grupės ir bendrovės „Žalgirio sporto arena“ už 5,6 mln. eurų.
Tuomet planuota čia vietoj 1971-aisiais statytų rūmų įrengti konferencijų centrą, tačiau skelbti konkursai neįvykdavo arba buvo nutraukti.
Sporto rūmų rekonstrukcijos projektas susidūrė ir su kai kurių žydų bendruomenių pasipriešinimu, kadangi kompleksas yra senųjų žydų kapinių teritorijoje, kurios čia veikė nuo XVI amžiaus.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!