Dabartinį Europos Parlamento narį, kaip alternatyvą sau, premjerei pasiūlė pirmuoju Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų pasirinkimu iki šiol laikytas partijos lyderis Gabrielius Landsbergis. Vis tik jo kandidatūra nesulaukė prezidento Gitano Nausėdos palaikymo.
„Kubilius turi galimybę gauti geresnį, reikalingesnį portfelį pagal savo kompetencijas (...). Jo kompetencijos įvairiose sferose abejonių nekelia“, – BNS pirmadienį sakė Seimo Liberalų sąjūdžio frakcijos seniūnas Eugenijus Gentvilas.
Jis pabrėžė, jog bet koks eurokomisaro portfelis buvusiam premjerui nebūtų naujiena.
G. Landsbergis BNS anksčiau teigė, jog Lietuva turėtų kovoti dėl portfelio, susijusio su Europos Sąjungos plėtra. Jo siekia ir kitos šalys, įskaitant kaimyninę Lenkiją.
Laisvės partijos pirmininkė, ekonomikos ir inovacijų ministrė Aušrinė Armonaitė BNS taip pat teigė, kad A. Kubiliaus kandidatūra yra solidi. Patį politiką vadino patyrusiu, žinomu europiniuose sluoksniuose.
„A. Kubilius gali pretenduoti ir į ekonomikos, ir į užsienio politikos, ir į su energetikos sritimis susijusius portfelius“, – sakė politikė.
Ji teigė, kad pats Lietuvos atstovo atrankos procesas yra „tragiškas, iki galo neskaidrus.
„Jis, matyt, galėtų būti paprastesnis, nes labai daug grandžių dalyvauja skiriant tą eurokomisarą. Man atrodo, Lietuva yra vienintelė valstybė, kurioje tokiais aukštais keliais sprendžiama – ir Vyriausybė, ir Prezidentūra, ir Seimas (dalyvauja procese – BNS). Kitose valstybėse yra paprasčiau“, – sakė A. Armonaitė.
„Manau, kad reikia būtinai pergalvoti tą procedūrą ir padaryti ją paprastesnę ir skaidresnę. Dabar buvo labai daug asmeniškumų. Tas konfliktas tarp konservatorių ir Prezidentūros pakenkė Lietuvai“, – pridūrė ji.
Vis tik tiek Liberalų sąjūdžio, tiek Laisvės partijos atstovai atstovai akcentavo, jog tai yra jų asmeninės, o ne frakcijose svarstytos pozicijos.
Valdančiųjų koalicinė taryba pirmadienį dar turėtų susirinkti ir aptarti galimą Lietuvos kandidatą į EK.
„Aš manau, esame koalicija. Kandidatą reikia įvardinti koalicijos taryboje, o ne per spaudą. Galima, žinoma, ir per spaudą. Čia niekas labai neįsižeis, bet pati premjerė norėjo, kad šiandien įvyktų toks koalicinės tarybos posėdis. Tai jis ir įvyks“, – kalbėjo E. Gentvilas.
Šalies vadovo patarėjas Frederikas Jansonas BNS teigė, jog prezidentas A. Kubiliaus kandidatūrai pritaria.
Lietuvos kandidatą į EK siūlo Vyriausybė, tam dar turi pritarti G. Nausėda ir Seimas.
Nuo 2019-ųjų Europos Parlamente (EP) dirbantis A. Kubilius šiemet į jį buvo perrinktas antrai kadencijai. Politikas aktyviai pasisako už glaudesnius Europos Sąjungos ir Rytų partnerystės šalių ryšius, gausesnę paramą Rusijos užpultai Ukrainai ir griežtesnę laikyseną Kremliaus atžvilgiu.
Po vasaros pertraukos Briuselyje numatyti kandidatų klausymai atitinkamos srities EP komitetuose.
Tuomet EP plenarinėje sesijoje balsuos dėl visos Europos Komisijos sudėties patvirtinimo.