• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Pirmadienį pasibaigus astrologinei vasarai ir prasidėjus rudeniui klimatologai ir sinoptikai ima kalbėti apie orų pokyčius. Lietuvą netrukus užklups šalnos, bet įsibėgėjus rudeniui ir atšilimų turėtume sulaukti, sako Vilniaus universiteto Hidrologijos ir klimatologijos katedros docentas Gintautas Stankūnavičius. O sinoptikas Vytautas Sakalauskas dar šią savaitę prognozuoja lietingus ir rudeniškus orus. 

Pirmadienį pasibaigus astrologinei vasarai ir prasidėjus rudeniui klimatologai ir sinoptikai ima kalbėti apie orų pokyčius. Lietuvą netrukus užklups šalnos, bet įsibėgėjus rudeniui ir atšilimų turėtume sulaukti, sako Vilniaus universiteto Hidrologijos ir klimatologijos katedros docentas Gintautas Stankūnavičius. O sinoptikas Vytautas Sakalauskas dar šią savaitę prognozuoja lietingus ir rudeniškus orus. 

REKLAMA

Šią savaitę antradienis bus kone šilčiausia savaitės diena, tačiau, pasak klimatologo, kitos savaitės pradžioje, tarp pirmadienio ir trečiadienio, Lietuvą turėtų užklupti pirmosios šalnos, tik ne ore, o dirvos paviršiuje. 

„Ore, standartiniame 2 metrų aukštyje, bus aukštesnė temperatūra, kaip 3-5 laipsniai šilumos, o dirvožemyje arba jo paviršiuje jau bus nulinė arba neigiama temperatūra“, – kiek skiriasi oro temperatūra, kai šalna yra dirvožemyje, paaiškina G. Stankūnavičius. 

REKLAMA
REKLAMA

Vilniaus universiteto Hidrologijos ir klimatologijos katedros docentas užsimena, kad lietuviai turėjo kone ištisą bobų vasarą nuo rugsėjo pradžios. 

REKLAMA

„Gėda prašyti, kad dar duotų bobų vasaros, kai taip šilta buvo“, – juokauja klimatologas. 

Kiek kitokia bobų vasara gali sugrįžti dar spalio viduryje

Nepaisant to, anksčiau rugsėjis būdavo lietingas, jo pabaigoje bei spalio pradžioje atokvėpis ir būdavo bobų vasara. Kadangi dabar bobų vasara tęsėsi ištisą mėnesį, tai, kaip tikina G. Stankūnavičius, ji gali ir sugrįžti.

REKLAMA
REKLAMA

„Aišku, nebūtinai tai bus tipiška bobų vasara, bet gali būti spalio viduryje tarp 15-20 laipsnių šilumos, tik ji bus kitokia, nes naktims ilgėjant reikia atnešti labai daug pridėtinės šilumos, kad oro temperatūra spėtų per dieną pakilti iki 20 laipsnių“, – paaiškina jis. 

Taip pat G. Stankūnavičius pažymi, kad šiltiems orams užklupus spalio ar net lapkričio mėnesiais šiluma vis tiek būna trumpalaikė, netrunka visą dieną.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Saulė būna žemai ir susidaro didelis debesuotumas ir saulė jo nepramuša, todėl visą dieną negali būti šilta, ir nebūna taip, kad visą dieną saulė šviečia ir visi džiaugiasi ta šiluma“, – tikina klimatologas. 

Numatomos stiprios liūtys

Ilgesnėje perspektyvoje žymesnio oro atšalimo ar labai lietingo laikotarpio iki rugsėjo mėnesio pabaigos neprognozuojama. Ilgalaikių orų prognozių duomenys rodo, kad spalio pirma pusė turėtų būti šiltesnė, bet drėgnesnė už normą. 

REKLAMA

Ypač Vakarų Lietuvoje spalio pradžia bus drėgnesnė ir keliom dešimtosiomis laipsnio bus šiltesnė, taigi, G. Stankūnavičiaus teigimu, ne tokia anomališka kaip šis rugsėjis. 

Dėl prognozuojamų drėgnesnių orų negu įprasta rugsėjui, tikėtina, jog bus stiprių liūčių, kurios, jo teigimu, toli gražu ne tokios vasariškos. 

„Vasarą būna daug lokalių liūčių, kur viename kaime viskas patvinsta, o kitame nei lašo, tai jau spalio mėnesį krituliai atkeliauja su atmosferos frontais, tada jau lyja didesnėje Lietuvos teritorijoje ir gausiai“, – tikina klimatologas. 

REKLAMA

Šilčiausia šios savaitės diena ir tolesnės prognozės

Kaip pastebi sinoptikas Vytautas Sakalauskas, stipri pernaša iš pietų atneš į Lietuvą, palyginti, nemenką šilumą dar šį antradienį. Jis pasidalina ir tolesnėmis šios savaitės orų prognozėmis. 

Antradienį, rugsėjo 24 d. be lietaus, naktį miglota, daugiausia vakariniuose, šiaurės vakariniuose rajonuose.Vėjas pietų, pietryčių naktį 5-10m/s, dieną 7-12m/s. Naktį 10-13°C, pajūryje apie 14-16°C, dieną 20-25°C, vėsiausia, pagal sinoptiką, turėtų būti pajūryje ir šiaurės vakariniuose rajonuose.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

O štai nuo trečiadienio, V. Sakalausko teigimu, orai keisis iš esmės. 

Trečiadienį, rugsėjo 25 -osios naktį ir dieną, nulis trumpi lietūs vakariniuose, pietvakariniuose rajonuose, o štai dieną, pasak jo, galima tikėtis ir perkūnijos. Vėjas pietų, pietryčių 9-14 m/s, o pajūryje gūsiai sieks net 15-17 m/s. Naktį 12-17 laipsnių šilumos, dieną 17-22 laipsniai šilumos. 

Ketvirtadienį, rugsėjo 26-osios naktis, pagal V. Sakalauską, bus rami, tačiau dieną daugelyje Lietuvos rajonų protarpiais palis, vietomis su perkūnija. Vėjas, pietvakarių, pereinantis į pietų, pietryčių. Naktį 7-12 m/s, dieną 9-14 m/s, kai kur gūsiai sieks netgi 15-17 m/s. Naktį 9-14 laipsnių šilumos, pajūryje 14-16 laipsnių šilumos, dieną šildys 18-23 laipsniai šilumos.

REKLAMA

Rudens orai (tv3.lt koliažas)

Penktadienį, rugsėjo 27 d., daug kur protarpiais palis, kaip pažymi sinoptikas, dalyje Lietuvos bus stiprūs lietūs su perkūnijomis.  Išliks stiprus pietvakarių, vakarų vėjas, naktį vietomis, o dieną beveik visoje Lietuvoje vėjo gūsiai šoktels iki 15-20 m/s. Naktį 12-17 laipsnių šilumos, dieną 16-21 laipsnių šilumos. 

Šeštadienį, rugsėjo 28 d., protarpiais trumpai palis su perkūnija. Vakarų, pietvakarių vėjas sieks taip pat 15-20 m/s. Naktį 9-14 laipsnių šilumos, dieną 15-20 laipsnių šilumos.

Sekmadienis, rugsėjo 29 d., bus vėsiau, protarpiais su perkūnija palis, vėl daugiausia vakariniuose, šiaurės vakariniuose rajonuose. Vėjas vakarų, pietvakarių 7-12 m/s, gūsiai 15 m/s. Naktį 5-10 laipsnių šilumos, dieną 12-15 laipsnių šilumos. 

Bus kitokia. Bus ruduo. Šlapia. Žvarbu. Kaip turi būt. Tos prognozės matyt telefonų kartai, kur neišlenda iš urvo. Gyvenom, laukėm sniego, slidės, pačiūžos, kiemas, čiuožykla, randi kalnelius, slidės. Bent mokėjom džiaugtis. Db visi persiėdę tuščiais malonumais kur moka pinigus. Ir jokio džiaugsmo, tik pinigai.
Visada po salnu spalio menesi porasideda bobu vasara. Tokia bus ir siemet.
Kokia bus Kalėdų šventė,Velykos ir Joninės 2025 m.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų