Anot klimatologo, savaitgalį praūžusi audra buvo stipriausia per šį žiemos, o gal ir visą šaltąjį laikotarpį.
„Taip, remiantis klimatiniais duomenimis vidutinis vėjo greitis Lietuvoje šią žiemą buvo artimas normai, tačiau vakarinių krypčių vėjai tiek standartiniame aukštyje (10 m), tiek apatinėje troposferoje buvo silpnesni, nei būdingi šiltoms žiemoms. Vidurinėje ir viršutinėje troposferos dalyje virš Lietuvos, priešingai, vidutinis vakarinių krypčių vėjo greitis šią žiemą buvo didesnis už klimatinį“, – feisbuke rašo G. Stankūnavičius.
Vis dėlto, ši audra neprilygo uraganui, nors ir pridarė bėdų.
„Remiantis Klaipėdos uosto automatinės stoties duomenimis stipriausias vėjas gūsiuose registruotas tarp 3 ir 5 valandos ryto – 27,6 m/s (vidutinis vėjo greitis tuo metu sudarė 20–21,6 m/s). Taigi, iki uraganinio stiprumo dar trūksta bent 5 m/s, tačiau jau ir tokio stiprumo vakarų krypties vėjo pakanka, kad susidarytų trikdžiai laivybai Klaipėdos sąsiauryje. O taip pat kiltų pavojus laivams, esantiems uoste (dėl stipraus bangavimo ir patvankos, kuri šią naktį siekė iki 0,8–0,9 m)“, – teigė klimatologas.
Primename, kad dėl stiprių vėjo gūsių ir kritulių sekmadienį Kaune nenusileido lėktuvas, Klaipėdoje buvo ribojama laivyba, o ugniagesiai gelbėtojai plušėjo tvarkydami audros padarinius.
Anot G. Stankūnavičiaus, kitose vakarinės Lietuvos meteorologijos stotyse taip pat užfiksuoti stiprūs vėjo gūsiai: Šilutėje – 24 m/s, Nidoje ir Vėžaičiuose – 22 m/s, Tauragėje – 21 m/s.
„Kas įdomiausia, kad Klaipdėdos stotyje (Melnragė) fiksuotas tik 22 m/s maksimalus vėjo greitis. Ši stotis laikoma reprezentatyvi pajūrio stotis. Išeitų, kad Klaipėdos uosto automatinė stotis reprezentuoja tik šiaurinį molą (ji labiau atvira vakarų–šiaurės vakarų krypties vėjams, negu kitoms kryptims) ir netinka visai priekrantei arba jos davikliai nėra kalibruoti (neatlikta patikra), – pridūrė klimatologas.
Lietuvos pakraščius pasieks pūga
G. Stankūnavičius primena, kad prieš kurį laiką sinoptikai prognozavo pūgą, tačiau vietoj jos sulaukėme labai stipraus vėjo: „Tęsiant šios audringos dienos temą reiktų priminti, kad savaitės pradžioje šiam savaitgaliui jau buvo prognozuojamas gilus Atlanto ciklonas su stipriu vėju, šlapdriba ar net pūga. Tačiau matome, kad ciklono atnešti orai labiau primena vėlyvą rudenį, nei žiemą.
O priežastis labai paprasta: ciklonas, kaip ir buvo prognozuota, galutinai susiformavo vasario 16 dieną virš centrinės Šiaurės Atlanto dalies, toliau judėdamas į rytus staigiai gilėjo (didėjo intensyvumas) ir ties pietrytine Švedija pasiekė maksimalią išsivystymo fazę (979 hPa, vasario 17 dieną). Toliau judant į rytus sumažėjo jo greitis bei ciklonas ėmė pildytis. Šiuo metu jo centras yra virš vakarinės Estijos (984 hPa). Tačiau dabartinė jo trajektorija yra bent 100 km toliau į šiaurę nuo anksčiau prognozuotos ir nukreipta į rytus–pietryčius.
Taigi, Lietuvą pasiekė šiltesnė oro porcija, susijusi su ciklono užnugariu, negu buvo prognozuota ir, greičiausiai, beveik visoje Lietuvoje išvengsime pūgos. Toliau ciklonas judės į Rusijos centrinį regioną, o Lietuva pasiliks šio lėtėjančio ciklono užnugaryje.“
Tačiau sniego dar sulauksime, tik didžiausią dozę gaus kaimyninės šalys ir, tikėtina, šiaurės rytinė Lietuvos dalis.
„Estijoje ir Latgaloje rytoj šlapdriba pereis į sniegą, o stiprus šiaurės vakarų krypties vėjas, matyt, lems ir pūgą, kuri gali siekti šiaurės rytinius Lietuvos pakraščius. Šiandien visoje Lietuvoje oro temperatūra išliks teigiama, o orai vėjuoti ir su krituliais, rytoj slėgis kils, debesys sklaidysis, tačiau išliks žvarbus vėjas ir vakarop atšals“, – teigia klimatologas.
Pavasaris negarantuotas
Anot G. Stankūnavičiaus, pirmadienį į Baltijos regioną iš Šiaurės Atlanto atkeliaus dar vienas gilus ciklonas. Silpnėjantį šiaurės vakarų vėją pajūryje keis stiprėjantis pietvakarių, o vėliau vakarų. Vėl laukiami stipraus vakarų vėjo gūsiai iki 20–25 m/s, o antradienį ciklonui pasitraukus į pietryčius vėjas vėl ims silpti, slėgis augs.
Keisis ir oro temperatūra: žemiausia ji bus antradienį ir trečiadienį, kai kai naktimis nukris iki -2 – -7 °C, vietomis iki -10 °C. Vilniaus universiteto klimatologo duomenimis, Latvijos aplinkos, geologijos ir meteorologijos agentūra Latgaloje prognozuoja net -12 – -17 °C šaltį.
O ketvirtadienį aukšto slėgio sritis trauksis į rytus, vėjas atsisuks iš pietų ir vėl atšils. Penktadienį į Lietuvą iš vakarų atkeliaus ciklono slėnis su krituliais, todėl orai dar labiau atšils.
Ar tai reikš pavasario pradžią, G. Stankūnavičius neskuba prognozuoti.
„Kaip matome šių metų žiema taip ir neturėjo kada įsibėgėti, jeigu atmestume gruodžio pradžioje buvusi atšalimą: sniego dangos beveik neliko, įšalas tik vietomis ir negilus, upės laisvos nuo ledo, kaip ir Kuršių marios. Net jeigu ir susidarytų palankios sąlygos atšalimui – jis nebūtų žiemos tąsa, o laikinas orų atvėsimas, nes dienos ilgis ir minėtos paviršiaus sąlygos neleistų šalčiams ilgai užsibūti.
Remiantis ilgalaikių orų prognozių duomenimis vasario mėnesio pati pabaiga ir kovo mėnesio pradžia išliks šiltesnė už normą, tačiau kritulių turėtų sumažėti, bus daugiau saulėtų dienų. Net ir tokios „šiltos“ prognozės dar negarantuoja visiško pavasario pradžios, mat ji labai priklauso ne tik nuo atmosferos cirkuliacijos sąlygų, bet ir nuo saulės spinduliuotės balanso, kuris Lietuvoje tampa teigiamas tik antrame kovo dešimtadienyje“, – tikina klimatologas.