Vilniaus universiteto profesorius Romas Lazutka siūlo keisti vaiko priežiūros išmokas. Jo manymu, naudingiausia būtų sukurti universalią išmoką tėvams, kuri, iki vaikui sukaks dveji metai, kas mėnesį siektų 304 eurus. Trečiaisiais metais – 117 eurų per mėnesį.
R. Lazutka atsižvelgia ir į vaiko pinigus, kurie nuo 2021 metų sieks 70 eurų. Jo teigimu, tokie vaiko priežiūros išmokų dydžiai parinkti tam, kad kartu su vaiko pinigais pirmus dvejus metus išmoka būtų dvigubai didesnė nei trečiaisiais metais.
„Atitinkamai su vaiko pinigais šeimos gautų 374 ir 187 eurų valstybės paramą vaikui“, – teigia R. Lazutka.
Jei būtų įvesta suvienodinta vaiko priežiūros išmokų sistema, išmokas gautų visi tėvai, nepriklausomai nuo jų užimtumo, atlygio ir kt. Išmokos būtų vienodos ir mokamos iš valstybės biudžeto.
Kiek keistųsi išmokos?
Portalas tv3.lt suskaičiavo, kokias vaiko priežiūros išmokas Lietuvoje šiuo metu gauna minimalų mėnesinį atlygį (MMA), vidutinį darbo užmokestį (VDU) ir žymiai aukštesnes pajamas gaunantys tėvai, ir palygino jas su R. Lazutkos siūlomomis išmokomis.
Visiems skaičiavimams pasitelkti 2020 metų finansiniai rodikliai. Visi atlyginimai nurodomi „ant popieriaus“, nes pagal juos skaičiuojamos vaiko priežiūros išmokos. Skaičiavimuose vaiko pinigai į tėvų gaunamas išmokas neįtraukiami.
Štai MMA – 607 eurų – uždirbanti moteris, nusprendusi, kad jos motinystės atostogos truks metus ir po to ji grįš į darbą, metus kas mėnesį gautų po 470,91 euro. Bendra gaunama suma per metus – 5 650,92 euro.
Jei ji motinystės atostogas tęs dvejus metus ir tą laiką planuoja nedirbti, pirmaisiais metais ji gaus po 329,66 euro kas mėnesį, antraisiais – po 234 eurus per mėnesį. Bendra išmokų suma per dvejus metus – 6763,92 euro.
Moteriai, kuri uždirba VDU – 1454,8 euro – vaiko išmoka vieneriems metams siektų po 1128,79 euro per mėnesį. Iš viso per metus – 13 545,48 euro.
Jei ji nuspręstų nedirbti ir vaiką auginti dvejus metus, pirmaisiais metais gautų po 790,21 euro per mėnesį, o antraisiais – po 451,49 euro per mėnesį. Iš viso per dvejus metus vaiko priežiūrai ji gautų 14 900,4 euro.
Tuo metu, pagal R. Lazutkos pasiūlymą, vienerius metus vaiką prižiūrinti moteris kas mėnesį gautų po 304 eurus, per metus – 3648 eurus. Antruosius metus išmokos būtų analogiškos, bendra jų suma per dvejus metus siektų 7296 eurus.
Tuo metu trečiaisiais metais moteris gautų po 117 eurų per mėnesį, kas bendrą trejų metų išmokų sumą padidintų iki 8700 eurų.
Šiuo aspektu R. Lazutkos pasiūlymas skiriasi nuo dabar galiojančios sistemos, nes šiuo metu šeima gali prižiūrėti vaiką iki jam sukaks treji, tačiau trečiaisiais metais išmokų jo priežiūrai nebegauna.
Išmokų lubos
Tiesa, Lietuvoje taikomos vaiko priežiūros išmokų „lubos“. Tai reiškia, kad nuo tam tikro atlyginimo dydžio mokamos vienodos išmokos. Išmoka negali būti didesnė nei du VDU, galiojusio užpraeitą ketvirtį iki teisės gauti tėvystės išmoką atsiradimo dienos.
Pavyzdžiui, 2020 m. gruodį tai reikštų, kad išmoka negali būti didesnė nei 1398,50 euro x 2 = 2797 eurai.
Vadinasi, moteris, uždirbanti 2797 eurų ir didesnį atlyginimą gaus tokią pačią išmoką. Jei motinystės atostogose ji būtų vienerius metus, tuomet kas mėnesį jį gautų po 2153 eurus per mėnesį. Iš viso per metus ji gautų 25 836 eurus.
Jei atostogos tęstųsi dvejus metus, pirmuosius metus kas mėnesį ji gautų po 1507,21 euro, antraisiais – po 861,14 euro per mėnesį. Bendra išmokų suma per dvejus metus – 10 333,68 euro.
Svarbu tai, kad visos nurodytos sumos čia nurodomos prieš atskaitant mokesčius. „Į rankas“ tėvus pasiekiantis suma, atskaičiavus „Sodros“ ir GPM mokesčius, sieks beveik tiek, kiek jie gaudavo per mėnesį „į rankas“.
Dabar vaiko priežiūros išmokų dydžiai Lietuvoje skaičiuojami dvejopai. Kuomet pasirenkamos vienerių metų trukmės motinystės atostogos, išmoka sieks 77,58 proc. išmokos gavėjo kompensuojamojo uždarbio dydžio.
Kuomet pasirenkamos dvejų metų motinystės atostogos, pirmaisiais metais išmokos dydis bus 54,31 proc. o antraisiais – 31,03 proc. išmokos gavėjo kompensuojamojo uždarbio dydžio.
Aukščiau pateiktiems skaičiavimams portalas tv3.lt pasitelkė „Sodros“ skaičiuoklę.
Tėvai siūlo nusileisti ant žemės
Nepanašu, kad tėvams imponuoja toks R. Lazutkos siūlymas. Štai Lietuvos tėvų forumo atstovė Jolanta Lipkevičienė pripažįsta, kad įvedus universalias išmokas, kai kurie tėvai gali suabejoti, ar bus finansiškai pajėgūs auginti vaikus.
„Šeimoms, aišku, tai labai stipriai atsilieps į skurdą. Demografinei padėčiai tai atsilieps. Statistikos skaičiai rodo, kad, kai geresnė ekonominė situacija būna, tai ir gimstamumas geresnis“, – tv3.lt kalbėjo J. Lipkevičienė.
Ji neatmeta galimybės tobulinti dabartinę vaiko priežiūros išmokų sistemą, tačiau tokiu atveju derėtų atsižvelgti į tėvų lūkesčius ir požiūrį.
„Galima daug ką tobulinti. Bet, jei tik iš bokšto yra priimami sprendimai, tai ne visada jie atitinka lūkesčius žmonių, šeimų ir ne visada jie pagerina gyvenimą. Svarbu, kad iš apačios gautų tinkamą vaizdą, nes bokšte gyvenant ir dirbant ne visiškai matosi, kur ką reikėtų pagerinti“, – pastebėjo J. Lipkevičienė.
Vienodos išmokos, po to vienodos pensijos ir atlyginimai...
Kritiškai R. Lazutkos pasiūlymą vertina ir banko „Luminor“ vyriausiasis ekonomistas Žygimantas Mauricas. Jis idėją vadina daugiau nei keista.
„Tęsiant tą mintį, galime gal sakyti, kad ligos draudimo išmokas suvienodinti visiems, nedarbo draudimo išmokas, pensijas vienodas, galbūt ir pačius atlyginimus visiems mokėti“, – tv3.lt ironizavo Ž. Mauricas.
Anot ekonomisto, jei šis pasiūlymas būtų priimtas ir gyvendintas, jis turėtų didelę žalą socialinio draudimo sistemai ir visuomenės pasitikėjimui ja.
„Apskritai, reikėtų judėti link Šveicarijos modelio – kuo daugiau sumoki, tuo daugiau gauni. Kaip ir bet koks draudimas“, – sakė Ž. Mauricas.
Jis taip pat primena, kad be vaiko priežiūros išmokos „lubų“ yra ir „grindys“, numatančios, kad išmoka negali būti mažesnė nei šešios bazinės socialinės išmokos. 2021 m. ši suma sieks 240 eurų.
„Jeigu ji yra per maža, o galbūt taip ir yra, galbūt tada būtų tikslinga kalbėti apie jos šiokį tokį padidinimą iki 300 eurų, galbūt iki 350 eurų. Bet tikrai [reikia kalbėti] ne apie mažinimą išmokų tiems asmenims, kurių pajamos yra didesnės. Nes tai smogs antru galu ir vėl padidės šešėlis“, – prognozavo Ž. Mauricas.
Mažesnės išmokos – mažesnis gimstamumas
Dar viena universalių išmokų sukeliama problema, anot Ž. Maurico, būtų gimstamumo mažėjimas. Šeimos paprasčiausiai jaustųsi negalinčios išlaikyti vaikų.
„Tai tikrai turėtų didelį neigiamą poveikį demografinei situacijai, ypač miestuose. Labiau pasiturintys žmonės tikrai persvarstys galimybes. Bus pakankamai skaudu toms šeimoms, kurios užsitikrino materialinį pagrindą, gauna didesnes pajamas. Tuomet ir pasitikėjimas sistema gali sušlubuoti“, – svarstė ekonomistas.
Jis akcentuoja, kad pagrindinis vaiko priežiūros išmokų tikslas – užtikrinti, kad vienas iš tėvų kurį laiką nebūtų įsiliejęs į darbo rinką, o visą savo dėmesį galėtų skirti vaikui.