Asortimentas didžiulis, net akyse raibsta: nuo silkių statinėse iki įvairiausių saldėsių, šalia kosmetika ir įvairios ūkinės priemonės.
„Žmogus atėjęs kiekvienoj parduotuvėj viską rasdavo- nuo skalbimo miltelių, adatos, degtukų, tik alkoholis būdavo valstybinėse krautuvėse, vadinamose monopolkose,“ – pasakoja Urbaitis.
Beveik 15 metų kauptoje kolekcijoje – ir itin reti daiktai, unikalūs žydiški baldai.
„Mes turime išlikusią žydišką kėdę. Didžiausias deficitas, tai žydiški baldai, nes masiškai juos naikino, degino, ir išsaugoti jų vienetai, muziejai net neturi tokių senų žydiškų baldų. Dėl vienų eksponatų teko įveikti tūkstančius kilometrų, dėl kitų gerokai paploninti piniginę… Kad ir už degtukų dėžutę pakloti ketvirtį šimtinės. Dovanojamų mažai, kiekvienas mažas daiktelis turi istorinę vertę, ir sentimentai dideli – tai senelio tai močiutės, tai siūlus laikė, – atsisveikina labai sunkiai,“ – pasakoja Urbaitis.
Greta ir kita parduotuvė- „Geležies sankrova ir technikos dalykai“ – joje įvairiausi prietaisai, kai kurie puošti Dovydo žvaigždėmis – mėsmalės, lygintuvai, įvairūs įnagiai ar namų šeimininkių įrankiai.
XIX a. vidury gubernijos centru tapęs Kaunas taikė itin palankias sąlygas verslui, tad žydų pirklių ir jų bendrovių šiame regione daugėjo. Jie ypač suklestėjo vėliau, jau tarpukariu. Pasak žydų bendruomenės pirmininkės šis metas žydams antrasis aukso amžius po Vytauto Didžiojo laikų.
„Žydai turėjo labai daug pramonės ir turėjo labai didelę įtaką Lietuvos ekonomikos gyvenime. Ir tai mes matome iš tų skaičių, kiek 1940 m nacionalizuotų žydų įmonių – broliai Salamonai, ir „Silvos“ fabrikas ir tabokos pramonė visa,“ – pasakoja Lietuvos žydų bendruomenės pirmininkė Faina Kikliansky.
Pasak pačių žydų, ši ekspozicija – unikali. Daugeliui ji primins protėvių gyvenimą.
„Ypač litvakai, jie po visą pasaulį išsibarstę ir Pietų Afrika, ir Pietų Amerika ir daugybė šalių, iš kur atvažiuoja pamatyt, kaip gyveno proseneliai ir taip toliau, tai aš manau, kad jie čia atrastų tikrą lobį,“ – mano Kauno žydų bendruomenės pirmininkas Gercas Žakas.
Ekspozicijoje išskirtinė vieta ir Lietuvos valdovui Vytautui Didžiajam. Mat jis žydus kadaise pakvietė į savo valdas, kad keltų ekonomiką. Tarpukariu itin plačiai minėtos šio valdovo 500-osios mirties metinės.
Menininkai visaip stengėsi įamžinti šio didžiojo kunigaikščio atminimą. Čia pristatomi jo garbei kurti paveikslai, skulptūros, raižiniai, medaliai.