• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Sekmadienį Talibanas užėmė Afganistaną, šalies prezidentas Ashrafas Ghani pripažino Talibano pergalę ir pabėgo iš šalies. Seimo nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininko Lauryno Kasčiūno nuomone, susidariusią situaciją reikia vertinti kaip galimą grėsmę – netrukus gali padidėti migrantų srautai iš Afganistato.

Sekmadienį Talibanas užėmė Afganistaną, šalies prezidentas Ashrafas Ghani pripažino Talibano pergalę ir pabėgo iš šalies. Seimo nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininko Lauryno Kasčiūno nuomone, susidariusią situaciją reikia vertinti kaip galimą grėsmę – netrukus gali padidėti migrantų srautai iš Afganistato.

REKLAMA

Apie tai parlamentaras sekmadienį parašė savo Facebook paskyroje.

„Sekmadienį be kovos krito Kabulas, Afganistano prezidentas Ashraf Ghani pabėgo iš šalies. Visas Afganistanas jau Talibano kontrolėje. Islamistai kovotojai šiuo metu leidžia visiems, kas nori palikti šalį, skelbiama apie visuotinę amnestiją. Kol kas neaišku ar šio pažado bus laikomasi praktikoje.

Buvusios valdžios griūtis įvyko taip sparčiai, kad Kabulo tarptautiniame oro uoste dar vykdomos Vakarų diplomatų ir patarėjų evakuacijos operacijos. Netrukus bus paskelbtas Islamo Emiratas ir įvesta Šariato teisė. Manoma, kad Talibano valdžia neužtruks sulaukti tarptautinio pripažinimo iš Pakistano, Kinijos, Rusijos ir kitų valstybių su kuriomis jau kuris laikas vyko derybos ir susitikimai“, – socialiniuose tinkluose rašo L. Kasčiūnas.

REKLAMA
REKLAMA

Pasak parlamentaro, po dvidešimt metų pertraukos Talibano sugrįžimas į valdžią beveik 40 mln. gyventojų turinčiame Afganistane kelia daug grėsmių.

REKLAMA

„Nuo galimybės prieglobstį rasti islamiškojo terorizmo grupuotėms iki didelių migracijos srautų, nors Talibanas tarptautinę bendruomenę viešai ir tikina esąs šįkart esantis kitoks. Ryškus migracijos srautų padidėjimas galimas ypač šiame režimų pasikeitimo etape. Kaip ir nelegalių migrantų be dokumentų melagingas savęs priskyrimas afganistaniečiams neva persekiojamiems talibų. Dabartinė situacija komplikuoja ir nelegalių migrantų afganų gražinimą į Afganistaną.

REKLAMA
REKLAMA

Nors šiuo metu afganų migracijos srautai Lietuvą iš esmės aplenkdavo (afganai juda per pietų Europą) turint galvoje Baltarusijos režimo veiksmus instrumentalizuojant migraciją prieš Lietuvą, reikia papildomai įvertinti šią grėsmę. Ypač atsižvelgiant į tai, kad Lukašenkos režimas jau bandė (tiesa, nesėkmingai) sukurti kelią migrantams į Lietuvą iš kaimyninio Pakistano“, – rašo parlamentaras.

Pasak L. Kasčiūno, kaip rodo daugelio valstybių patirtis, taip pat ir Lietuvos praktika, geriausiai migraciją stabdo barjerai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Ten kur susiduria su kliūtimis, su veiksminga sienos apsauga, nelegalai ir nebeina. Ieško kitų kelių arba vietų. Tai rodo, kad dabartinę sustiprintą sienos apsaugą reikia tęsti, ypač skubinti fizinio barjero statybą su Baltarusija, nes didesnis nestabilumas ir toli nuo mūsų gali greitai turėti pavojingas pasekmes mūsų saugiai valstybei“, – rašo L. Kasčiūnas.

Afganistano prezidentas Ghani pripažino Talibano pergalę, kovotojams užėmus Kabulą

Iš savo šalies pabėgęs Afganistano prezidentas Ashrafas Ghani (Ašrafas Ganis) sekmadienį paskelbė, kad Talibas laimėjo, kovotojams įžengus į Kabulą praėjus beveik 20 metų, kai islamistų režimas buvo nuverstas per JAV vadovaujamą karinę intervenciją.

REKLAMA

A. Ghani išvyko iš Kabulo, kai kovotojai priartėjo prie sostinės ir galiausiai į ją įžengė bei užėmė prezidentūrą. Šis momentas žymėjo Talibano galutinę karinę pergalę prieš vyriausybę, iškovotą vos per 10 dienų.

Talibai žaibiškai užiminėjo šalies regionus ir provincijų sostines, vyriausybės pajėgoms menkai tesipriešinant be JAV karinio palaikymo. Jungtinės Valstijos baigia išvesti iš Afganistano paskutines savo pajėgas, kaip numatyta pagal prezidento Joe Bideno (Džo Baideno) planą – iki rugpjūčio 31 dienos užbaigti ilgiausią Amerikos karą.

REKLAMA

Neišvengiamas kovotojų įsigalėjimas sukėlė baimę ir paniką tarp Kabulo gyventojų, nuogąstaujančių, kad islamistai vėl įves brutalų šariato režimą, panašų į gyvavusį per jų ankstesnį valdymą 1996–2001 metais.

„Talibanas laimėjo savo kardais ir šautuvais. Dabar jis yra atsakingas už jų tėvynainių garbę, turtą ir išlikimą“, – sakoma per „Facebook“ paskelbtoje A. Ghani žinutėje – pirmojoje nuo jo išvykimo.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Dabar jų laukia naujas istorinis išbandymas. Arba jie išsaugos Afganistano vardą ir garbę, arba suteiks pirmumą kitoms vietoms ir tinklams“, – pridūrė A. Ghani ir paaiškino, kad savo šalį paliko siekdamas „užkirsti kelią kraujo liejimui“.

Jis neatskleidė, kur yra išvykęs, bet pagrindinė Afganistano žiniasklaidos grupė „Tolo News“ pranešė, kad prezidentas pasitraukė į Tadžikistaną.

Užtikrinti saugumą

Vienas islamistų kovotojų atstovas patvirtino, kad talibai į Kabulą įžengė „užtikrinti saugumo“. Trys aukšto rango talibų šaltiniai sakė naujienų agentūrai AFP, kad sukilėliai užėmė prezidentūrą ir surengė pasitarimą dėl saugumo sostinėje.

REKLAMA

Prezidento rūmuose besilankantys kovotojai sakė besijaučiantys „pergalingai“, matyti televizijos „al Jazeera“ paskelbtame vaizdo įraše.

„Buvęs Afganistano prezidentas paliko šalį, palikdamas tautą likimo valiai“, – anksčiau per feisbuką rašė Kabulo vyriausybės taikos deryboms su Talibanu vadovavęs Abdullah Abdullah (Abdula Abdula).

A. Ghani pasitraukimas iš pareigų buvo vienas pagrindinių Talibano reikalavimų per kelis mėnesius vykusias taikos derybas su vyriausybe, bet prezidentas atkakliai vengė atsistatydinti.

REKLAMA

Kovotojai sakė norį „taikaus valdžios perėmimo“ artimiausiomis dienomis.

Anksčiau sekmadienį grupuotė nurodė savo kovotojams nesiveržti į sostinę ir sakė, kad už saugumą atsakingos vyriausybės pajėgos. Tačiau vėliau  islamistų atstovas per „Twitter“ informavo, jog Talibano pajėgos įžengė į kelis Kabulo rajonus.

Pasak mieste esančių Vakarų šalių žurnalistų, Afganistano kariuomenė ir policija nemėgina kontroliuoti padėties sostinėje ir paliko savo postus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Gatvėse matėsi paliktos kariškių ir policininkų paliktos transporto priemonės ir vyriausybės tarnybų automobiliai. Buvo pranešta apie masinius karių dezertyravimo atvejus. Apie kokį nors ginkluotą pasipriešinimą pranešimų nebuvo.

Masinė evakuacija

Jungtinės Valstijos pradėjo perkėlinėti savo piliečius ir darbuotojus afganistaniečius į Kabulo oro uostą, padedant tūkstančiams amerikiečių karių, dislokuotų sostinėje evakuacijai organizuoti.

REKLAMA

Vienas JAV gynybos pareigūnas sakė, kad šimtai ambasados darbuotojų jau evakuoti iš Afganistano ir kad oro uostas tebėra atviras komerciniams skrydžiams.

JAV ambasada nurodė, kad buvo „pranešimų, jog oro uostas apšaudomas“, bet kol kas ši informacija nepatvirtinta.

NATO generalinis sekretorius Jensas Stoltenbergas sakė, kad Vakarų aljansas stengiasi užtikrinti, jog oro uostas liktų atviras, siekiant „pagelbėti evakuacijas ir jas koordinuoti“. Oro uostą užplūdo užsieniečiai ir Afganistano piliečiai, mėginantys palikti šalį.

REKLAMA

Tačiau JAV valstybės sekretorius Antony Blinkenas (Entonis Blinkenas) savo ruožtu atmetė šios padėties lyginimus su chaotišku amerikiečių pasitraukimu iš Saigno 1975 metais.

„Esminis faktas: prieš 20 metų įžengėme į Afganistaną, turėdami galvoje vieną misiją, – sekmadienį sakė jis. – Tai yra susidoroti su žmonėmis, atakavusius mus per Rugsėjo 11-ąją. Ši misija buvo sėkminga.“

Daugiau JAV karių

Kovotojų puolimo mastas ir sparta pribloškė afganistaniečius ir JAV vadovaujamą aljansą, per pastaruosius du dešimtmečius skyrusį šiai šaliai milijardus dolerių.

REKLAMA
REKLAMA

Prezidentas J. Bidenas nurodė pasiųsti į Kabulą dar tūkstantį JAV karių, kad jie padėtų užtikrinti ambasados darbuotojų ir tūkstančių afganistaniečių, bendradarbiavusių su amerikiečių pajėgomis ir dabar bijančių Talibano keršto, saugią evakuaciją.

Pastarosiomis dienomis į Afganistano sostinę buvo pasiųsta 3 000 amerikiečių karių.

Izoliuoti

A. Ghani vyriausybė sekmadienį buvo visiškai izoliuota, kovotojams užėmus nuo Talibano atkakliai besigynusį šiaurinį miestą Mazari Šarifą ir rytinį Džalalabado miestą.

Kaip ir daugumoje kitų užimtų miestų, kovotojai perėmė kontrolę, kai vyriausybės pajėgos atsitraukė arba pasidavė.

Talibaną remiančių grupių paskyrose socialiniuose tinkluose paskelbtuose vaizdo įrašuose matyti gerai ginkluoti kovotojai daugelyje šalies miestų, mojuojantys savo baltomis vėliavomis ir sveikinantys vietos gyventojus.

Kabule daugelis gyventojų jau buvo susitaikę su mintimi, kad talibai sugrįš į valdžią.

„Mano vienintelis noras – kad jų sugrįžimas atvestų prie taikos. Tik šito tenorime“, – sakė Kabulo krautuvininkas Tariqas Nezami (Tarikas Nezamis).

Dešimtys tūkstančių kitų žmonių pastarosiomis savaitėmis pasitraukė į Kabulą ieškodami prieglobsčio. Dabar daugelis jų kalbėjo apie neišvengiamybę ir savo baimę.

„Nerimauju, kad čia kils didelės kautynės, – AFP sakė vienas gydytojas, pageidavęs neviešinti jo vardo ir atvykęs į sostinę iš Kundūzo su 35 šeimos nariais.

„Verčiau grįžčiau namo, kur, kaip žinau, kautynės baigėsi“, – kalbėjo jis

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų