V. Medvedčukas yra stambi žuvis Ukrainoje, kurioje politikos ir verslo susiliejimas nieko nestebina. Jis yra vienas stambiausių oligarchų, kurio turtas vertinamas 620 mln. dolerių. Ir taip pat vadovavo didžiausiai opozicinei jėgai Opozicinė platforma „Gyvenimui“, kuri priešinosi šalies eurointegracijai.
V. Medvedčukas yra laikomas prorusišku politiku ir nė neslepia ryšių su Vladimiru Putinu bei Kremliumi, o dabar, Rusijai užpuolus Ukrainą yra kaltinamas valstybės išdavyste ir siekiu neteisėtai praturtėti Kryme, kurį 2014 metais neteisėtai aneksavo Rusija.
Jam buvo skirtas namų areštas, pareiga dėvėti apykoję ir paso paėmimas, tačiau oligarchas, apsivilkęs Ukrainos ginkluotųjų pajėgų uniformą, pabandė sprukti iš šalies. Bet V. Medvedčukui nepavyko: netapo nei Kremliaus statytiniu, nei pabėgo iš šalies.
Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto dėstytojas Nerijus Maliukevičius teigia, kad V. Medvedčukas asmeniškai V. Putinui yra labai reikalingas, todėl tikriausiai dėl to V. Zelenskis ir siūlo jį iškeisti į Ukrainos piliečius, atsidūrusius Rusijos nelaisvėje.
„Čia galima žiūrėti įvairiais pjūviais, bet V. Medvedčukas yra asmeninis V. Putino draugas, jo žmogus Ukrainoje, oligarchas, kuris sprendė daug finansinių klausimų ir apskritai tai daug apie V. Putino ratą žinantis. Tai bet kuriuo atveju V. Putinui jo labai reikia. Aš sakyčiau, kad V. Zelenskio pareiškimas būtent ir akcentuoja šį aspektą. Aišku, kiek realu iškeisti jį į belaisvius, sunku pasakyti, bet koziris tikrai didelis“, – teigia N. Maliukevičius.
Mokslininkas teigia neabejojantis teiginiais, kad V. Medvedčukas buvo centrinė figūra V. Putino projekte užvaldant Ukrainą. Tik šis planas nepavyko, nes Rusijos ginkluotosioms pajėgoms įžengus į Ukrainą pastarosios kariuomenė ėmė gana sėkmingai priešintis, o Ukrainos valdžia niekur neišsilakstė.
„Rusai įsivaizdavo, kad turi kažkokius resursus, kuriais jie galės įgyvendinti tokio tipo operaciją, pradėtą 2014 metais, bet, panašu, kad per aštuonerius metus Ukraina taip pasikeitė, kad net ir V. Medvedčukas negalėjo kažko išspręsti. Prieš kurį laiką jam buvo skirtas namų areštas, buvo uždaryti jo televizijos kanalai, taigi jo laikotarpis pasibaigė jau prieš karą. Galbūt V. Putinas dar vylėsi, kad sugebės išnaudoti V. Medvedčuką. Tai, kad jis liko Ukrainoje kurį laiką, nepabėgo ir nebuvo išvežtas į Rusiją, iliustruoja, kad gal buvo dar iliuzijų, kad jį bus galima išnaudoti paėmus Kyjivą“, – svarstė mokslininkas.
Ukrainos disidentai siejo su KGB
V. Medvedčiukas artimus santykius su V. Putinu puoselėja jau kelis dešimtmečius. V. Putinas yra jo jaunesnės dukters Dašos krikšto tėvas. Pasak „The Independent“, V. Medvedčiuką su V. Putinu 2003 metais supažindino tuometinis Kremliaus administracijos vadovas Aleksandras Vološinas. Tiesa, V. Medvedčukas ir V. Putinas pasižymėjo skirtingu požiūriu į ukrainiečių tautą. V. Putinas jau tuomet buvo apsėstas minties, kad ukrainiečiai ne tauta, o Ukraina – ne valstybė.
„V. Putinas mano, kad mes viena tauta, bet aš manau, kad mes nesame viena tauta, esame dvi slavų tautos, kurias sieja religija ir kurių istorija labai glaudžiai susijusi. Aš jam tą kartoju visą laiką, kad tu tiesiog negali taip sakyti“, – 2018 metais „The Independent“ sakė V. Medvedčukas.
Tačiau požiūriu skirtumai į ukrainiečių tautą nesutrukdė abiem politikams bendrauti: „The Washington Post“ rašė, kad V. Medvedčukas lankėsi V. Putino namuose Maskvoje ir Sočyje, kartu stebėjo Formulės-1 varžybas bei Sambo turnyrą.
Knygoje „Visi Kremliaus asmenys: Vladimiro Putino kieme“ Mikhailas Zygaras rašo, kad pradedant 2000-aisiais V. Medvedčukas buvo tikrai nežemiškas palyginus su kitais Ukrainos politikais, nes atrodė labai europietiškas, inteligentiškas, išsilavinęs, labai efektyvus. Taip jį tuomet apibūdindavo Maskvos politiniai konsultantai, bet pastaruoju metu jis labai pasikeitė, vengė bendrauti su žiniasklaida, o jei bendraudavo, tai tiesiog užversdavo žodžių lavina, kad nuo žodžių gausos išnykdavo net prasmė.
Pasak M. Zygaro, V. Medvedčukas buvo įsitikinęs, kad Ukrainos kelias eina kartu su Rusija panašiai kaip Sovietų Sąjungos laikais.
V. Medvedčukas gimė Rusijos Tiumenės regione ir užaugo beveik nemokėdamas ukrainietiškai. Nors buvo ukrainietis, pasižymėjo tam tikra „ukrainofobija“. Sakoma, kad jaunystėje jis galimai bendradarbiavo su KGB. Aštuntajame ir devintajame dešimtmetyje dirbo teisininku Kyjive ir „gynė“ Ukrainos disidentus Jurijų Lytvyną ir Vasyliju Stusą, rašo M. Zygaras. Gynė taip, kad abu gavo maksimalias bausmes ir mirė kalėjimuose. Savo finalinėje kalboje J. Lytvynas apkaltino V. Medvedčuką pasyvumu gavus įsakymą iš aukščiau. Nuo to laiko Ukrainos disidentų aplinkoje V. Medvedčukas siejamas su KGB.
V. Medvedčukas savo jaunesniąją dukrą Dašą krikštijo Sankt Peterburge 2004 metais Kazanės katedroje. Krikšto tėvu tavo V. Putinas, o motina – tuometinio V. Putino administracijos vadovo žmona Svetlana Medvedeva. V. Medvedčukas tapo pagrindiniu Maskvos šaltiniu apie tai, kas vyksta Ukrainoje. M. Zygaras rašo, kad V. Medvedčukas iš esmės tapo asmeniu, padedančiu formuoti Rusijos politiką Ukrainos atžvilgiu. Buvę Kremliaus pareigūnai sako, kad V. Putinas praktiškai nuo prezidentavimo pradžios buvo apsėstas Ukrainos klausimo ir vis sakydavo: „Mes turime kažką daryti arba ją prarasime“. Pasak M. Zygaro, V. Putinas tikėjo, kad joks klausimas dėl Ukrainos negali būti sprendžiamas be V. Medvedčuko.
Buvo tarpininkas tarp Maskvos ir Kyjivo
2014 metais Rusijai aneksavus Krymą ir pradėjus karą Donbase, JAV sankcionavo V. Medvedčuką apkaltindama jį prisidėjus prie konflikto Ukrainoje, pamynus demokratinius procesus ir demokratines institucijas savoje šalyje. 2016 metais interviu Radio Free Europe/Radio Liberty V. Medvedčukas kalbėjo, jog teisiškai Krymas yra Ukrainos dalis, tačiau de facto jis priklauso Rusijai. Jis pridūrė, kad vargu, ar pusiasalis kada nors sugrįš Ukrainos žinion.
Rusijai pasitelkus separatistus Donbase V. Medvedčukas veikė kaip tarpininkas tarp Kyjivo ir Maskvos, padėjo derėtis dėl karo belaisvių apsikeitimo, rašė „The Washington Post“. „Aš žinau, kad esu vienintelis, kuris gali tai padaryti. Kiti bandė, bet jiems nepavyko“, – 2018 metais jis sakė „The Independent”.
Tas pačiais metais V. Medvedčukas ėmė akcentuoti savo kaip tarpininko vaidmenį tarp Ukrainos ir Rusijos tam, kad būtų išrinktas opozicinės politinės partijos „Gyvenimui“ pirmininku. Paskui ji persivadino į Opozicijos platformą „Gyvenimui“. „The Business Insider“ teigia, kad kai prezidento rinkimus 2019 metais laimėjo V. Zelenskis, jis užkirto kelią V. Medvedčuko tarpininko vaidmeniui.
2021 metų vasarį V. Medvedčuko turtas buvo įšaldytas, nes V. Zelenskis pasirašė dekretą, pagal kurį politikas ir verslininkas buvo apkaltintas finansuojantis terorizmą, nes pinigai iš jam priklausančios naftos perdirbimo gamyklos keliavo Donecko ir Luhansko separatistams. Pats V. Medvedčukas tai visuomet neigė.
Kiek vėliau prokurorai apkaltino jį ir kitą įstatymų leidėją iš opozicijos valstybės išdavyste, V. Medvedčukui buvo skirtas namų areštas. Rusijai tik įsiveržus į Ukrainą V. Medvedčukas greitai pabėgo iš namų arešto. Jo advokatas „Reuters“ sakė, kad klientas pasitraukė, nes jam kilo grėsmė iš nacionalistinių grupių. Nacionalistais rusai paprastai vadina tuos, kurie siekia apsaugoti šalies nepriklausomybę ir nori šalies integracijos į Vakarus.
2022 metų kovo mėnesį Opozicinės platformos „Gyvenimui” veikla buvo apribota dėl ryšių su Rusija, kadangi prasidėjus karui šalyje buvo įvesta karinė padėtis.
„Tu gali būti prorusišku politiku ir metų metais dirbti valstybei agresorei. Tu gali slėptis nuo teisingumo. Tu gali netgi slėptis apsirengęs kamufliažinę Ukrainos ginkluotųjų pajėgų uniformą. Bet ar tai padės išvengti bausmės? Visiškai ne. Tavęs, kaip ir kitų Ukrainos išdavikų, laukia tik antrankiai“, - socialiniame tinkle prie sučiupto V. Medvedčuko nuotraukos rašė Ukrainos saugumo tarnyba.