• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Nors koronaviruso atvejų Lietuvoje ir daugėja, Vilniaus miesto savivaldybės meras pasidalijo, kokie pokyčiai laukia sostinės gyventojų, tačiau pabrėžė, kad vis dar kyla problemų, siekiant atlikti testus patiems medikams dėl COVID-19. 

Nors koronaviruso atvejų Lietuvoje ir daugėja, Vilniaus miesto savivaldybės meras pasidalijo, kokie pokyčiai laukia sostinės gyventojų, tačiau pabrėžė, kad vis dar kyla problemų, siekiant atlikti testus patiems medikams dėl COVID-19. 

REKLAMA

Politikas R. Šimašius savo socialinėje erdėje iš pradžių pasidalijo džiugiomis naujienomis:

„Šiek tiek naujienų, ir dauguma jų geros.

Pirmiausia noriu pasidžiaugti, kad didžiausia įtampa, buvusi prieš savaitę, kai kilo grėsmė, kad net priešakinėse linijose esantys medikai liks be jokių apsaugos priemonių, jau liko praeityje. Visą laiką laikiausi principo, kad reikia netrinti, neraganėti biurokratiškai, ne raminti, o visada sakyti tiesą, kokia karti ji bebūtų. Būtent tai mums ir leido išvengti pačių didžiausių bėdų, tai ir leido užkišti didžiausias skyles. O kai jas užkišome, jau galėjome medikų apsaugos priemones skolinti net respublikinio pavaldumo ar kitų savivaldybių sveikatos įstaigoms, kurioms to labiausiai reikia.

Šiandien situacija vis dar įtempta, bet ne tragiška. Not great, not terrible, taip sakant. Ir bus vis geresnė, jei tik savo atsakingu elgesiu sulaikysime didžiąją susirgimų bangą. Štai ir pirmadienį, jei kas nesugrius šiame pasikeitusiame pasaulyje, laukiame vienos didelės siuntos lėktuvu - laikau kumščius, nes neramu iki paskutinės minutės šiame derybų maratone. Čia tariu ačiū mūsų Go Vilnius komandai, kuri labai greitai persikvalifikavo į naujas sritis, o už pagalbą - Užsienio reikalų ministrui Linui Linkevičiui ir Lietuvos ambasadorei Kinijoje Inai Marčiulionytei.

REKLAMA
REKLAMA

Vilnius iš verslo ar privačių asmenų jau sulaukė 610 tūkst. paramos (dar 190 tūkst. suaukojote per Aukok.lt). Tai virto galimybe užsakyti 10 plaučių ventiliavimo aparatų, 60 tūkst. respiratorių, 50 tūkst. veido kaukių, 10 tūkst. veido skydų, 6500 l dezinfekcinio skysčio, 1500 greitųjų testų, 600 apsauginių akinių. Tačiau apsaugos priemonių vis dar reikia. Nors iš ministerijos tikslių skaičių ir algoritmų neturime, tačiau preliminariai skaičiuojame, kad dar reikėtų ir apie 60 plaučių ventiliavimo aparato. Todėl dar karta kviečiu visą verslą - būkite herojais, prisidėkite, padėkite, jūsų parama labai svarbi. Palikite savo kontaktus čia ir mano komanda su jumis susisieks: https://bit.ly/2UXOvvs. Ačiū jums.

REKLAMA

Tiesa, kadangi aukojančių nemažai, norėjome, kad jie nebūtų pamiršti ir pradėjome rinkti visus į vieną vietą - sukūrėme virtualią Garbės lentą, kuri dar tik pradėta pildyti (galite papildyti ir jūs): www.karantinas.lt/garbes-lenta. Čia neišskiriame Vilniaus, vertiname visą paramą Lietuvai.

Gerai šįvakar nuteikė virtualus Kino pavasario uždarymas – tai gali būti puikus pavyzdys, kaip reikia reaguoti į iššūkius. Kiek daug kino festivalių užsienyje tiesiog buvo atšaukti, o mūsiškis prisitaikė, atėjo pas namuose užsidariusius žmones per televizorius ir kompiuterius ir sulaukė beveik tiek pat žiūrovų, kaip būdavo kino salėse. Manau, šis pavyzdys bus vienas iš tų, kuriuo po šios krizės didžiuosimės, ir iš kurio jau dabar mokosi užsienio kolegos. Šaunuoliai Kino pavasaris!

REKLAMA
REKLAMA

Beje, karantino prispaustas kinas gali išsikelti ne tik į virtualią erdvę, bet ir į miestą – galbūt turėsime “drive-in cinema”. Kai namuose kartais jau norisi sienomis lipti, tokia saugi pramoga – labai į temą. Sekite naujienas.

Bandysime lyderiauti ir technologijomis – jau ryt turėtų startuoti mūsų kuriama aplikacija karantinavimuisi namuose. Visi bus ramesni ir saugesni. Tiesa, asmenų kontrolę distanciniu būdu galime daryti jau lygiai nuo praėjusio trečiadienio. Kol kas iš valstybinio operacijų centro nesulaukiame, kam ją taikyti, nors akivaizdu, kad yra kam. Tikiuosi, kai šios priemonės jau bus ir aplikacijoje, jos bus išnaudojamos pilnai. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ir vienintelė blogesnė naujiena – vis dar neiškovojame visuotinio medikų testavimo. Pajėgumus tam turime - testų Vyriausybė nupirko daug, mūsų mobilieji punktai kasdien galėtų priimt dar bent 300 daugiau žmonių, privačios laboratorijos jau irgi įtraukinėjamos (tik kažkodėl Vilnius paliekamas paskutinis - tikiuosi, tai atsitiktinumas). Todėl labai reikia apsaugoti medikus tiriant juos visus. O kol kas paskambinę 1808 numeriu žmonės vis dar gauna kartais keistas žinutes bei jausmą, kad jie atkalbinėjami nuo tikrinimosi, o ne įtikinėjami testuotis. Iš Vyriausybės bent gauname pažadus, reagavimą į siūlymus, bendradarbiavimą, matome konkrečius veiksmus, ir tai nuteikia geriau nei ilgą laiką vykęs muilinimas, transliuojamas iš ministerijos.

REKLAMA

Stengiamės jiems padėti net ir mažais dalykais – nuo šiandien Vilnius paleido tris specialius maršrutus 91, 92 ir 93 „COVID herojams“, kuriais medikai vyks nemokamai. Jai galima pasiekti Santaros klinikas, Respublikinę Vilniaus universitetinę ligoninę, Mykolo Marcinkevičiaus ir kitas ligonines.

Beje, Vilniaus statistiką apie karantiną galite sekti čia: www.karantinas.lt/esoc“, – rašė R. Šimašius.

REKLAMA

SAM ragina žmones vadovautis medikų ir institucijų nurodymais, tai yra, maksimaliai vengti žmonių susibūrimų, esant galimybei dirbti iš namų, bendraujant gyvai išlaikyti atstumą vienas nuo kito, skirti ypatingą dėmesį rankų, paviršių higienai bei kita. Pajutus ligos simptomus kreiptis medikų pagalbos telefonu, nevykti patiems į gydymo įstaigas.

Svarbiausia informacija apie koronavirusą

Koronavirusas yra naujos struktūros koronavirusas, kuris niekada anksčiau nebuvo sukėlęs infekcijų žmonėms. Pagrindiniai jo simptomai yra panašūs į gripo: karščiavimas, kosulys, apsunkęs kvėpavimas ir kiti kvėpavimo sutrikimai. Sunkesniais atvejais koronavirusai sukelia plaučių uždegimą, sunkų ūmų respiracinį sindromą, inkstų nepakankamumą ar mirtį.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pagal kovo 28 d. atnaujintą apibrėžimą, nuo šiol įtariamas COVID infekcijos atvejis apibūdinamas taip: asmuo su ūmia kvėpavimo takų infekcija (staigiai prasidėjęs bent vienas iš šių simptomų: karščiavimas, kosulys, apsunkintas kvėpavimas) IR nėra nustatyta kitos etiologinės priežasties, kuri paaiškintų šiuos simptomus IR 14 dienų laikotarpiu iki simptomų pradžios keliavo ar gyveno teritorijose, kur vyksta COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos) vietinis plitimas ar plitimas visuomenėje.

REKLAMA

ARBA 

Asmuo su ūmios kvėpavimo takų infekcijos simptomais IR buvęs artimame sąlytyje su patvirtintu ar tikėtinu COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos) atveju. Be įtariamų atvejų laboratoriniai tyrimai dėl COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos) atliekami ir šioms tiriamųjų asmenų kategorijoms (šios kategorijos asmenys yra tiriami dėl COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos) laboratoriškai ir tik patvirtinus atvejį apie jį yra pranešama ir pradedamos taikyti atvejo valdymo priemonės):

REKLAMA

1) Asmuo su sunkia ūmia kvėpavimo takų infekcija (karščiavimas ir bent vienas kvėpavimo takų ligos simptomų – kosulys, apsunkintas kvėpavimas) IR kuriam būtina hospitalizacija IR nėra nustatyta kitos etiologinės priežasties, kuri paaiškintų šiuos simptomus.

2) Sveikatos priežiūros specialistai.

3) Kiti asmenys, kuriems pasireiškia ūmios kvėpavimo takų infekcijos simptomai. Tikėtinu atveju laikoma: toks atvejis, kurio tyrimas dėl 2019-nCoV yra neaiškus arba kurio tyrimai buvo teigiami atlikus pan-coronavirus vertinimą. Patvirtintas atvejis yra asmuo, kuriam laboratorijoje patvirtinta COVID-19 liga (koronaviruso infekcija), nepriklausomai nuo klinikos ir simptomų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

SAM įsakymas numato, kad visiems į šalį iš užsienio grįžtantiems asmenims privalomas 14 dienų karantinas.

Tuo atveju, jei per 14-likos dienų izoliavimosi laikotarpį ligos simptomai neišsivysto, žmogus laikomas sveiku ir gali grįžti į įprastą gyvenimą.

Specifinio gydymo nuo naujojo koronaviruso sukeltos infekcijos nėra, taikomas tik simptominis gydymas. Susirgusieji gali būti visiškai išgydyti, priklausomai nuo jų sveikatos būklės bei nuo to, kada pradedamas taikyti gydymas.

REKLAMA

Norint išvengti koronaviruso patariama laikytis bendrųjų higienos taisyklių: plauti rankas su muilu ir šiltu vandeniu, dezinfekuoti rankas, laikytis čiaudėjimo ir kosėjimo etiketo, ne mažiau, kaip 2–3 kartus per dieną vėdinti patalpas, kasdien valyti dažnai naudojamus paviršius kambaryje (pvz., naktinius stalelius, lovų rėmus ir kitus miegamojo baldus).

Žmonėms, kurie dirba namuose nuotoliniu būdu ir vengia socialinių kontaktų, kad nesukeltų pavojaus savo sveikatai, patariama buvimui lauke rinktis tokias vietas, kuriose yra sąlygos išlaikyti saugų atstumą apie 2 metrus (pvz., nuosavas kiemas, miškas, parkas ir pan.).

REKLAMA

Čaplinskas: koronavirusas pavojingesnis vyresnio amžiaus žmonėms:

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų