• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Lietuva pagal naujai nustatytus COVID-19 atvejus tarp kitų pasaulio šalių tampant vienai iš lyderių kyla klausimas – ką darome neteisingai? To klausdamas prof. Julius Kalibatas atkreipia dėmesį, jog vis daugiau mokslo darbų patvirtina, kad pagrindinis koronaviruso plitimo ir perdavimo kelias yra oras, o tai yra daug pavojingiau.

Lietuva pagal naujai nustatytus COVID-19 atvejus tarp kitų pasaulio šalių tampant vienai iš lyderių kyla klausimas – ką darome neteisingai? To klausdamas prof. Julius Kalibatas atkreipia dėmesį, jog vis daugiau mokslo darbų patvirtina, kad pagrindinis koronaviruso plitimo ir perdavimo kelias yra oras, o tai yra daug pavojingiau.

REKLAMA

Kaip aiškino jis, virusas platinamas sergančiam iškvėpiant orą aerozolio pavidalu, kuriame gausu viruso dalelių. Ir aerozolinis, o ne oro-lašelinis SARS-CoV-2 platinimo kelias, daugelio mokslininkų nuomone, yra pagrindinis ir pats pavojingiausias,

Dalinamės visu Lietuvos bendrosios praktikos (šeimos) gydytojų asociacijos prezidento prof. habil. dr. Juliaus Kalibato komentaru.

Nežiūrint visų įmanomų apsaugos priemonių nuo koronaviruso  (dėvime kaukes, plauname rankas, laikomės atstumų tarp žmonių, ribojame nebūtinus socialinius kontaktus, sveikinamės pasibaksnodami alkūnėmis, dezinfekuojame paviršius, kur galėjo prisiliesti kiti asmenys), užsikrėtimų skaičius pasaulyje katastrofiškai auga, o Lietuva pagal naujai nustatytus COVID-19  atvejus (skaičiuojant procentais) tarp kitų pasaulio šalių tampa viena iš lyderių. Pagrįstai kyla klausimas – ką darome neteisingai, o gal paprasčiausiai priežastis yra naujos kur kas pavojingesnės koronaviruso mutacijos?

REKLAMA
REKLAMA

Be abejo, pasaulyje aktyviai plintančios naujos koronaviruso mutacijos, pasižyminčios ženklesniu užkrečiamumo lygiu, didesniu susirgusiųjų mirtingumu bei daliniu atsparumu jau esančioms vakcinoms yra didžiulė problema bei naujas iššūkis mokslininkams modifikuoti jau esamas vakcinas. Bet naujausi tyrimai, vertinant SARS-CoV-2 perdavimo kelius, matyt, verčia iš naujo spręsti apie šiuo metu taikomų apsaugos priemonių efektyvumą. 

REKLAMA

Masiškai naudojamų kaukių apsauga yra tik minimali

Vis daugiau atsiranda darbų, kuriuose grindžiama nuomonė, kad pagrindinis koronaviruso plitimo ir perdavimo kelias yra oras. Virusas platinamas sergančiam iškvėpiant orą aerozolio pavidalu, kuriame gausu viruso dalelių. Aerozolinis, o ne oro-lašelinis SARS-CoV-2 platinimo kelias, daugelio mokslininkų nuomone, yra pagrindinis ir pats pavojingiausias, nes šiuo metu masiškai naudojamų kaukių apsauga yra tik minimali. 

REKLAMA
REKLAMA

Šimtai tūkstančių atvejų užsikrėtimo medicinos personalo, naudojusio ir toliau naudojančių medicinines kaukes, tik patvirtina šį teiginį. Taip, atlikti išsamūs tyrimai nepalieka abejonių, kad dažniausiai užsikrečiama, įkvėpiant orą, kuriame yra viruso dalelės.  Beje, M.A. Johansson nuomone, beveik du trečdaliai visų užsikrėtimų pasaulyje SARS-CoV-2 įvyksta oro keliu. 

Vadinasi, oro-lašelinis užsikrėtimo kelias yra tik antraeilis, jau nekalbant apie kontaktinį viruso perdavimo būdą, kuriam pandemijos pradžioje buvo nepagrįstai rodomas per didelis dėmesys. Oro mėginių, paimtų iš palatų, kur buvo gydomi kovidiniai ligoniai, o taip pat iš transporto priemonių, kuriomis naudojosi sergantys COVID-19, atlikti tyrimai parodė, jog virusas ore išlieka gyvybingas net 3 valandas. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Sveikam, ilgiau pabuvus tokioje aplinkoje, tikrai kyla didžiulis pavojus užsikrėsti, nežiūrint, kad dėvimos kaukės. Beje, ištyrus ligoninėse, kur gydomi kovidiniai pacientai, ventiliacinių sistemų oro filtrus, visur rastas koronavirusas. Gerai visi prisimename tą laiko tarpą, kada gydymo įstaigos buvo masiškai uždaromos, nes tapo koronaviruso židiniais. Kad SARS-CoV-2 perduodamas oro keliu, dar kartą patvirtino eksperimentai ir su laboratoriniais gyvūnais. Sujungus sveiko gyvūno narvą vamzdžiu su narvu, kuriame laikomas sergantis individas, sveikas taip pat užsikrėsdavo. 

REKLAMA

Didele problema išlieka besimptomiai nešiotojai

Didele problema toliau išlieka besimptomiai viruso nešiotojai. Išsamūs Kinijos mokslininkų tyrimai parodė, jog nustačius polimerazės grandininės reakcijos metodu koronavirusą, tik 70 –80 proc. asmenų atsiranda ligos simptomai, kas rodo, jog apie 30 proc. užsikrėtusių žmonių lieka besimptomiais viruso nešiotojais, kurie gali perduoti virusą sveikiems tik oro keliu, nes neturintys jokių simptomų (nekosėja, nečiaudėja, nesnargliuoja) negali perduoti virusą oro-lašeliniu būdu. Tokiu būdu, tai dar kartą patvirtina, jog koronaviruso perdavimo pagrindinis kelias yra aerozolinis. 

REKLAMA

Todėl, matyt, infekcinių ligų specialistams atėjo laikas kardinaliai keisti požiūrį į koronavirusą, priskiriant jį tai grupei infekcijų, kurios pagrindinai perduodamos oro keliu. Pagrįstai kyla klausimas – ar tai keičia nusistovėjusias nuostatas apie apsaugos priemones nuo COVID-19. Aišku, rankų higiena, visų paviršių, kuriuos liečia pašaliniai, dezinfekavimas niekuomet nepakenks. Tai padės išvengti įvairių žarnyno infekcijų. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Dėl kaukių reikšmės jau ne vieną kartą buvo kalbėta. Mano nuomone, visi asmenys, priskiriami rizikos grupei, turėtų dėvėti tik respiratorius. O svarbiausias dalykas – visų patalpų, kur gali rinktis žmonės, maksimali ir pastovi ventiliacija. Tas pasakytina ir apie transporto priemones. Kalbant apie švietimo įstaigas, atėjus vasarai, pabandyti perkelti pamokas į atviras erdves. 

Svarbu ir toliau neužmiršti, jog būtina vengti nereikalingų socialinių kontaktų, ir pastoviai prisiminti pagrindinę taisyklę - kuo didesnis atstumas nuo kitų žmonių, tuo mažesnė galimybė užsikrėsti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų