„Jei tuo metu pareigūnai bus toje vietoje, jei pareigūnai supras, kad tas žmogus prašo prieglobsčio – tai pareigūnas privalo priimti jį, pradėti prieglobsčio prašymo procedūrą.
Noriu atkreipti dėmesį, kad šiuo metu dar mes turime ekstremalią situaciją, susijusią su Covid-19, todėl mes iškart nepradedame atlikti tų procedūrų.
Dar turime atlikti tų asmenų testavimą ir tik po to pradedame prieglobsčio teikimo procedūras“, – spaudos konferencijoje teigė R. Liubajevas.
VSAT vadas negalėjo paneigti, kad tos pačios atgrasymo priemonės dėl migrantų neteisėto patekimo į Lietuvos teritoriją veiks ir prieš Baltarusijos piliečius, kurie bėga į mūsų kraštą nuo Aleksandro Lukašenkos režimo.
„Mes, statydami inžinerinius įrengimus, negalime numatyti galimybes tiems žmonėms kažkaip kitaip atvykti.
Tačiau išlieka galimybė atvykti per kontrolės punktus. Aišku, šiuo metu gal nėra tiek daug Baltarusijos opozicijos žmonių, kurie atvyksta į Lietuvą per kontrolės punktus“, – sakė VSAT vadas.
Pasiteiravus, kaip pasienyje dirbantys pareigūnai atskirs prie tvoros – ar tai baltarusiai, ar Irako piliečiai, ar kiti migrantai, jis atsakė, kad skirstyti nereikės.
„Kaip VSAT tarnybos vadas galiu pasakyti, mes neturėtume skirti, ar tai Baltarusijos, ar kokios kitos šalies pilietis.
Jei asmuo yra prie valstybės sienos, jei jis prašo prieglobsčio – tai mes turime įvertinti situaciją ir priimti jo prašymą“, – teigė R. Liubajevas.
Pasienyje su Baltarusija statys tvorą už 41 mln. eurų
Vidaus reikalų ministrė A. Bilotaitė teigė, kad priimtas sprendimas pasienyje su Baltarusija statyti tvorą, siekiant suvaldyti išaugusius neteisėtos migracijos srautus.
„Nuo šiandien pradėta spygliuoto barjero statyba, numatyta pastatyti 550 kilometrų, taip pat priimtas sprendimas pradėti statyti tvorą su Baltarusijos pasieniu. Mes matome, kad tai galėtume padaryti pakankamai greitai, kaina būtų tokios tvoros apie 41 mln. eurų“, – sakė A. Bilotaitė.
„Viskas atrodytų taip: pastatome spygliuotą barjerą ir paraleliai statome tvorą. Statant tvorą, mes panaudosime spygliuotą barjerą, tai bus dviguba apsauga“, – kalbėjo ministrė.
„Mes padarysime viską, kad tai būtų padaryta per maksimaliai trumpą laiką. <...> Kalbant apie galimybes ir laiką “, – žurnalistų paklausta, per kokį laiką numatoma pastatyti spygliuotą tvorą, atsakė A. Bilotaitė.
19 kartų didesnis migrantų skaičius
Šiemet į Lietuvą iš Baltarusijos bandė patekti 1 546 neteisėti migrantai. Šis skaičius yra devyniolika kartų didesnis, nei buvo per visus 2020 metus. Pernai Lietuvos pasienyje sulaikytas 81 toks užsienietis. 2019 m. pasieniečiams įkliuvo 46 neteisėti migrantai, 2018 m. – 104, 2017 m. – 72.
Tarp šiemet pasienyje su Baltarusija sulaikytųjų daugiausia yra Irako piliečių ar jais prisistačiusių užsieniečių – 680. Taip pat sulaikyta 200 Kongo, 118 Kamerūno, 82 Gvinėjos, 68 Irano bei kitų šalių piliečiai.
Dalies migrantų pilietybes pasieniečiai dar tikslina, nes daugelis jų neturi dokumentų.
Nuo ketvirtadienio ryto iki penktadienio ryto pasieniečiai, pirminiais duomenimis, sulaikė 37 iš Baltarusijos neteisėtai sieną kirtusius migrantus, pranešė Valstybės sienos apsaugos tarnyba.