• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Artėjant Donaldo Trumpo inauguracijai, silpnėja euras. Kai Jungtinėse Amerikos Valstijose valdžią perims naujas prezidentas, euras gali susilyginti su doleriu, o tai reiškia, kad visos prekės, kurias Lietuva perka doleriais ir importuoja į šalį, pavyzdžiui, degalai, dar labiau išbrangs. Infliacija Lietuvoje turėtų didėti. Tiesa, viskas priklausys nuo to, ar Trumpas tęsės duotus pažadus ir įves griežtus tarifus prekėms iš Europos Sąjungos. 

Artėjant Donaldo Trumpo inauguracijai, silpnėja euras. Kai Jungtinėse Amerikos Valstijose valdžią perims naujas prezidentas, euras gali susilyginti su doleriu, o tai reiškia, kad visos prekės, kurias Lietuva perka doleriais ir importuoja į šalį, pavyzdžiui, degalai, dar labiau išbrangs. Infliacija Lietuvoje turėtų didėti. Tiesa, viskas priklausys nuo to, ar Trumpas tęsės duotus pažadus ir įves griežtus tarifus prekėms iš Europos Sąjungos. 

REKLAMA

Jungtinių Amerikos Valstijų prezidento rinkimuose pernai triumfavęs Donaldas Trumpas jau sausio 20 d. bus inauguruotas. Artėjant šiai datai bei netylant kalboms apie naujus tarifus į Ameriką iš Europos keliausiančioms prekėms, euras toliau silpnėja dolerio atžvilgiu, šiuo metu priartėjo prie vieneto. Vienas euras yra 1,02 JAV dolerio. 

REKLAMA
REKLAMA

„Iki sausio pabaigos euro ir dolerio kursai susilygins, euras dar šiek tiek nusilps. <...> Trumpo atėjimas ir inauguracija tikriausiai bus ta paskutinė vinis, kuri dar labiau susilpnins eurą“, – komentuoja „Citadele“ ekonomistas Aleksandras Izgorodinas. 

REKLAMA

Rinkos reaguoja į menkiausią Trumpo ar jo komandos pasisakymą apie tarifus prekėms iš Europos ar kitų žemynų. 

„Kai išėjo pranešimai, gandai, kad galbūt tie muitai likusiam pasauliui bus mažesni negu baiminamasi, ir iš karto sureagavo – euras sustiprėjo, bet vėliau buvo gandai paneigti ir vėl euras pasilpnėjo“, – teigia SEB ekonomistas Tadas Povilauskas. 

REKLAMA
REKLAMA

Ekonomistai prognozuoja, kad pasaulis sausio pabaigoje, vasario pradžioje gali išvysti retą reiškinį, kada vienas euras kainuos vieną dolerį. Paskutinį kartą taip atsitiko, kai Rusija 2022 m. užpuolė Ukrainą. 

Eurą dolerio atžvilgiu silpnina ne tik Trumpo planai įvesti tarifus europietiškoms prekėms, bet ir skirtinga žemynų politika taikant palūkanų normas. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Dėl euro zonos rinka tiksi šiais metais dar 4 karpymų, iš jų 3 iš eilės šių metų pradžioje, tai dėl Amerikos rinka yra visiškai neįsitikinusi. Kai kurie ekspertai sako, kad Amerikos centrinis bankas iš viso palūkanų nekarpys. Tas palūkanų skirtumas, jis skatina investuotojus savo pinigus parkuoti Amerikoje, tas numušinėja euro kursą“, – paaiškina A. Izgorodinas. 

REKLAMA

Jei Europa greičiau mažins palūkanas nei JAV, euras išliks silpnesnis. 

„Dar prieš šventes, prieš Kalėdas buvo tokie lūkesčiai, kad trijų mėnesių EURIBOR gali būti ir 1,7–1,8 procento šių metų pabaigoje, tai dabar šiai minutei finansų rinkose vertina apie 2 procentus metų pabaigai. Tai šiek tiek atsitraukia, kiek gali mažinti ECB palūkanų normas“, – sako T. Povilauskas.

REKLAMA

Vokietijos ekonomikai – sunkūs laikai

Euras šiuo metu atrodo silpnai dėl situacijos Vokietijoje, kurios ekonomika išgyvena sunkius laikus.

„Vokietija yra de facto ant recesijos bedugnės, pramonė yra recesijoje, netrukus, manau, turėsime vidaus vartojimo kritimą, prastės nedarbo lygio augimas“, – teigia A. Izgorodinas. 

Ekonomistai prognozuoja, kad euras silpnas dolerio atžvilgiu išliks visus metus, o tai reiškia, kad visos prekės, kurias Lietuva perka doleriais ir importuoja į šalį, bus brangesnės, dėl to degalai turėtų dar labiau išbrangti. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Mes kaip valstybė daugiau importuojame JAV doleriais, negu eksportuojam, sustiprėjęs JAV doleris arba atpigęs euras,didina infliaciją mūsų šalyje. <...> Degalų kainas didmenininkai, arba tiksliau tiekėjas Lietuvoje pagrindinis „Orlen Lietuva“, jis nustato pagal degalų kainą didmenoje, Europoje, kuri išreikšta JAV doleriais. Kuo JAV doleris stiprėja labiau, tuo degalų kaina degalinėse irgi auga, – komentuoja SEB ekonomistas. 

REKLAMA

„Mes, Europa, mes nemažai perkame ir gynybos prekių būtent iš Jungtinių Amerikos Valstijų, tai šiuo metu visos tos prekės brangsta dėl to kurso pasikeitimo“, – teigia Lietuvos pramonininkų konfederacijos ekonomistė Eglė Stonkutė. 

Brangesnis doleris palankus tik tiems Lietuvos verslams, kurie eksportuoja savo prekes į Jungtines Amerikos Valstijas. 

REKLAMA

Kol Vokietijos ekonomiką kankina problemos ir gerų žinių trūksta, tikėtis, kad euras sustiprės dolerio atžvilgiu, sunku. Tiesa, net ir tokioje situacijoje Lietuva gali išlošti. 

„Vokiečių bendrovės ir toliau perkelinės savo užsakymus į Lietuvą, nes čia tam tikrą produkciją galima pagaminti pigiau negu Vokietijoje“, – sako A. Izgorodinas. 

Pasak ekonomistų, situacija dėl euro ir jo stiprumo taps labiau prognozuojama, kai paaiškės, kaip greitai Donaldas Trumpas priims sprendimus dėl tarifų. Kol kas rinkos tikisi, kad šių pokyčių ilgai laukti nereikės. 

Daugiau apie tai sužinokite aukščiau esančiame vaizdo įraše.

Lapkričio 11 d. TV3 Žinios. Bibliotekos pasiryžo seniai skaitytoms knygoms rasti naujus namus: baiminasi vieno dalyko
Lapkričio 11 d. TV3 Žinios. „Dienos komentaras“ – pokalbis su Martynu Žilioniu
Lapkričio 11 d. TV3 Žinios. Susitarimą su Vengrijos ministru pasirašęs Žemaitaitis – paslaptingas: „Mūsų asmeninis reikalas“
Lapkričio 11 d. TV3 Žinios. Darbo migrantai į Lietuvą galės atsivežti ir savo šeimas – yra vos keli kriterijai
Lapkričio 11 d. TV3 Žinios. Lietuva laukia atsakymo iš Minsko ir patiria vežėjų spaudimą: prašo atkurti diplomatinius santykius su Baltarusija
Lapkričio 10 d. TV3 Žinios. Advokatė įspėja tėvus: tokia paauglių patirtis neužmirštama – jos ištrinti neįmanoma
Lapkričio 10 d. TV3 Žinios. Net opozicija giria naująją kultūros ministrę: „Ponia Aleknavičienė yra solidi politikė“
Lapkričio 10 d. TV3 Žinios. Pamatykite, kaip didžiosioms metų šventėmis ruošiasi Berlynas ir Londonas
Lapkričio 10 d. TV3 Žinios. Valdžios neištesėti pažadai demotyvuoja pareigūnus: ilgametis tyrėjas prognozuoja griūtį
Lapkričio 10 d. TV3 Žinios. Baltarusijoje įstrigę Lietuvos įmonėms priklausantys vilkikai – Lukašenka grasina juos konfiskuoti
Lapkričio 10 d. TV3 Žinios. Ruginienę kritikuojantis Butkevičius mato Vyriausybės iširimą jau vasarą: „Per žemo lygio žmogaus nuostatos“
Lapkričio 10 d. TV3 Žinios. „Dienos komentaras“ – pokalbis su Robertu Kaunu
Lapkričio 10 d. TV3 Žinios. „Akušerinis smurtas“ Lietuvoje dabar yra ypač opi problema
Lapkričio 10 d. TV3 Žinios. Prabilo Santaros klininkas palikę medikai: „Toje komandoje dirbti negaliu“
Lapkričio 10 d. TV3 Žinios. Pasaulyje garsėja menininkas savo provokacijomis mene: štai kiek vertas jo paskutinis kūrinys – auksinis tualetas
Lapkričio 10 d. TV3 Žinios. Muziejininkė: pitonai dažniausiai kesinasi į šiuos asmenis
Lapkričio 10 d. TV3 Žinios. LRT biudžetas vis labiau iškreipia konkurenciją: gali išsipūsti iki 100 milijonų eurų
Lapkričio 10 d. TV3 Žinios. Nors jau lapkritis, ūkininkas Ramūnas vis dar skina avietes: žada, kad šviežių uogų bus iki Kalėdų
Lapkričio 10 d. TV3 Žinios. Lietuviai pasipiktinę socialinių darbuotojų kraustymųsi, o šie atsisako išreikšti savo nuomonę: bijo šio 1 dalyko
Lapkričio 10 d. TV3 Žinios. Pasirodžius naujajam partnerystės įstatymui Seime – politikai pasidalijo į dvi stovyklas: sužinokite kokias
Lapkričio 10 d. TV3 Žinios. Rekordinis radinys Kuršėnų girininkijoje – rado pustrečios tonos išmestų padangų
Lapkričio 10 d. TV3 Žinios. Vilniuje žuvus keturračio vairuotojui aiškėja avarijos aplinkybės: medikai gaivino pusantros valandos
Lapkričio 9 d. TV3 Žinios. Tragiškai pasibaigusios policijos gaudynės Floridoje
Lapkričio 9 d. TV3 Žinios. Nerimas dėl matematikos egzamino
Lapkričio 8 d. TV3 Žinios. Brėžia raudonas linijas: prabilo, koks galimas naujas žingsnis vilkikams įstrigus pasienyje
Lapkričio 8 d. TV3 Žinios. Politologė po Orbano susitikimo su Trumpu: vengrai kaip niekada ištroškę permainų
Lapkričio 8 d. TV3 Žinios. Makabriškos laidojimo tradicijos: kaip lietuviai pagerbdavo iškilius mirusius žmones prieš šimtmetį?
Lapkričio 8 d. TV3 Žinios. LTG Cargo žadant didinti paslaugų tarifus, įmonių atstovai piktinasi: „Tai gula ant Lietuvos vežėjų pečių“
Lapkričio 7 d. TV3 Žinios. Branduolinis pingpongas tarp Rusijos ir JAV: okupuotame Donecke sunaikintas rusų amunicijos sandėlis
Lapkričio 7 d. TV3 Žinios. Režisierius sumušė aktorių – nuspyręs nuo kėdės vaikėsi po sceną: jis yra silpnas aktorius
Lapkričio 7 d. TV3 Žinios. Naujasis kultūros viceministras – R. Žemaitaičio žmogus ar „ritmologų“ sektos dalyvis?
Lapkričio 7 d. TV3 Žinios. Politologai įvertino vėl byrantį Ruginienės ministrų kabinetą: „Ateina su labai egzotinėmis uodegomis“
Lapkričio 7 d. TV3 Žinios. Siaubą keliantis paauglių elgesys: 6 moksleiviai sumušė 13-metę – policija tyrimo tęsti nežada
Lapkričio 7 d. TV3 Žinios. „Dienos komentaras“ – pokalbis su politikos apžvalgininku Vytautu Bruveriu
Lapkričio 7 d. TV3 Žinios. Vyriausybėje – chaosas ir visiškas pasimetimas dėl Baltarusijoje įstrigusių lietuvių vairuotojų
Lapkričio 7 d. TV3 Žinios. Ministerija meta „gelbėjimosi ratą“ abiturientams: matematikos kartelę siūlo nuleisti iki 25 taškų
Lapkričio 6 d. TV3 Žinios. Pamatykite įspūdingą reiškinį: šiąnakt patekėjo ryškiausia metuose superpilnatis
Lapkričio 6 d. TV3 Žinios. „Dienos komentaras“ – pokalbis su prezidento patarėju Deividu Matulioniu
Lapkričio 5 d. TV3 Žinios. Prezidentas apie kandidatą į krašto apsaugos ministrus: „Jeigu viskas bus tvarkoje, jis bus patvirtintas“
Lapkričio 5 d. TV3 Žinios. Policinininkai vyjosi nusikaltėlį per visas gyvenvietes: pastarasis nesuvaldė automobilio – štai kokios pasekmės
Lapkričio 5 d. TV3 Žinios. Pamatykite, kaip briedis susidūrė su lengvuoju automobiliu: štai kokios tragiškos pasekmės
Lapkričio 5 d. TV3 Žinios. Štai kiek lietuvių piktinasi nežmoniškomis eilėmis pas gydytojus: „Registravomės praėjusiais metais gruodį“
Lapkričio 5 d. TV3 Žinios. Vilniuje neblaivus BMW vairuotojas sukėlė avariją – įpūtė beveik 2 promilės
Lapkričio 5 d. TV3 Žinios. Baltarusijoje įstrigo tūkstančiai Lietuvos vilkikų: štai ko Ruginienė prašo Lukašenkos
Lapkričio 5 d. TV3 Žinios. Lietuviai piktinasi tokiu medikų poelgiu: vien pernai tam išleido 1,5 milijardo eurų
Lapkričio 5 d. TV3 Žinios. „Dienos komentaras“ – pokalbis su klimatologu Arūnu Bukančiu
Lapkričio 5 d. TV3 Žinios. Papasakojo, kaip sutaupyti perkant kompensuojamuosius vaistus: liepė atkreipti dėmesį į 1 dalyką
Lapkričio 5 d. TV3 Žinios. Pamatykite: išskirtiniausi kepiniai Pyragų dienos proga Lietuvoje
Lapkričio 5 d. TV3 Žinios. Lietuvoje pensijos 3 kartus mažesnės nei Vokietijoje: senjorams vos užtenka maistui ir būstui
Lapkričio 5 d. TV3 Žinios. Sausio 13-osios tanką vairavusiam Radkevičiui sušvelninta bausmė: „Šis klausimas – ateities klausimas“
Lapkričio 4 d. TV3 Žinios. Baisiogaloje prasideda „Rheinmetall“ statybos – gyventojai turi vieną priekaištą
Lapkričio 4 d. TV3 Žinios. Netikėtas radinys Kretingos bažnyčioje: pasitvirtino nuo seno sklandžiusi legenda
Lapkričio 4 d. TV3 Žinios. Po susitikimo su Nausėda Kaunas jau formuoja savo komandą: „Ar pavyks maksimaliai išlaikyti komandą, tokio pažado nedaviau“
Lapkričio 4 d. TV3 Žinios. „Dienos komentaras“ – pokalbis su politologu Šarūnu Liekiu
Lapkričio 3 d. TV3 Žinios. 9 iš 10 lietuvių tiki Kremliaus propaganda: „Esam neva žlungantys, ES vergai“
Lapkričio 3 d. TV3 Žinios. „Dienos komentaras“ – pokalbis su Lietuvos banko valdybos pirmininku Gediminu Šimkumi
Lapkričio 3 d. TV3 Žinios. Donaldas Trumpas atmetė galimybę perduoti Ukrainai „Tomahawk“ raketas
Lapkričio 3 d. TV3 Žinios. Šiose magistralėse specialios sistemos rodo, kokiu greičiu galite važiuoti: žiemą leidžiama ir 130 km/h
Lapkričio 3 d. TV3 Žinios. Lukašenka toliau kartoja gąsdinimo dainelę: „Mes susėsime su Putinu, priimsime sprendimą ir smūgiuosime“
Lapkričio 3 d. TV3 Žinios. Pokalbių pilna diena Robertui Kaunui: išėjęs iš prezidentūros buvo apgultas protestuotojų minios
Lapkričio 3 d. TV3 Žinios. Kauno valdžia užsimojo po Rotušės aikšte kasti parkingą – ekspertai kalba apie pavojų paveldui
Lapkričio 3 d. TV3 Žinios. Širdžių Prezidentas Valdas Adamkus mini ypatingą sukaktį: „Ši diena yra inspiracija ateičiai“
Lapkričio 3 d. TV3 Žinios. Kunigas Doveika stebisi augintinių kapais: šeimininkai pinigų negaili – štai, kiek kainuoja
Lapkričio 3 d. TV3 Žinios. Pamatykite: Klaipėda neatsigina bebrų – apgriaužė ir metaliniais tinklais apraišiotus medžius
Lapkričio 3 d. TV3 Žinios. Vis daugiau žmonių grožisi šiais neįprastais medinukais: „Mano mintyse „balvonai“
Lapkričio 3 d. TV3 Žinios. Išvydęs, kas dedasi su jo mylimu mišku, kelmiškis Gintautas negali tylėti: „Tai bus tuščia futbolo aikštė“
Lapkričio 3 d. TV3 Žinios. Pasakė, kiek mineralinio vandens turime išgerti per dieną: štai kas nutiks jo padauginus
Lapkričio 3 d. TV3 Žinios. Naujieji elektriniai traukiniai Lietuvoje: tai yra keliolika žingsnių į priekį
Lapkričio 3 d. TV3 Žinios. Šilutės rajone – 26 metus nelegaliai laikytas krokodilas: per tiek laiko net nesugalvojo vardo
Lapkričio 3 d. TV3 Žinios. Latvijai pasitraukus iš Stambulo konvencijos – Tamašunienės svarstymai: „Smurtas neturėtų turėti lytiškumo“
Lapkričio 3 d. TV3 Žinios. Išskirtinė galimybė pamatyti žymių Lietuvos didikų koplyčią: svarbi vieta sovietmečiu buvo išniekinta
Lapkričio 3 d. TV3 Žinios. Ekspertai įspėja: po II pakopos išmokų gali įvykti kainų šuolis
Lapkričio 1 d. TV3 Žinios. Ukrainiečiai didina spaudimą: skelbia apie neeilinę operaciją Pokrovske
Lapkričio 1 d. TV3 Žinios. Visuotinė kapinių apgultis: policija siunčia gyventojams svarbių patarimų
Lapkričio 1 d. TV3 Žinios. Budbergytė įvertino vieno banko įvestą pakitimą: „Bankai labai greiti pasinaudoti situacija“
Spalio 31 d. TV3 Žinios. Švęsite Helovyną ar Vėlines? Prekybininkai atskleidė, kuri šventė šiuo metu populiariausia
Spalio 31 d. TV3 Žinios. Kandidatas į ministrus Kaunas atviravo apie potencialų postą: „Aš visgi žmogus, ne mašina, ne robotas“
Spalio 31 d. TV3 Žinios. „Dienos komentaras“ – pokalbis su VDU Politikos mokslų ir diplomatijos fakulteto dekanu Mindaugu Jurkynu
Spalio 31 d. TV3 Žinios. „Pilna streso, panikos“ – Turkijos oro uoste įstrigę lietuviai džiaugėsi, kad nors gavo vandens
Spalio 31 d. TV3 Žinios. Atskleidė, kodėl nepavyko numušti balionų: „Buvo sąlygų, kurios neleido to padaryti“
Spalio 30 d. TV3 Žinios. Pavardės ironija: kandidatas į krašto apsaugos ministrus kaunietis Robertas Kaunas Kaune nežinomas
Spalio 30 d. TV3 Žinios. „Dienos komentaras“ – pokalbis su LSDP pirmininku Mindaugu Sinkevičiumi
Spalio 30 d. TV3 Žinios. Būkite atsargūs: sukčiai jau taikosi į antrąją pensijų pakopą
Spalio 30 d. TV3 Žinios. Muitų bangų talžomas santykių laivas pasiekė ramesnius vandenis: JAV ir Kinijos prezidentai susitiko Pekine
Spalio 30 d. TV3 Žinios. Pas brolį atvažiavęs vyras rado jo ir žmonos lavonus: mirties priežastis neaiški
Spalio 30 d. TV3 Žinios. Sienų uždarymas kontrabandinius balionus pristabdė, bet ne ilgam: „Čia bus išbandymas mūsų diplomatijai“
Spalio 30 d. TV3 Žinios. Tikras stebuklas Kauno klinikose: išgyveno net 400 gramų nesvėrusi mergytė
Spalio 29 d. TV3 Žinios. Dvi ministrų pozicijos, bet nė vieno tikrai svarstomo kandidato: „Mes matome absurdišką cirką“
Spalio 29 d. TV3 Žinios. Europos Centrinis Bankas ruošia naujovę: eurai virs skaitmenine valiuta išmaniuosiuose įrenginiuose
Spalio 29 d. TV3 Žinios. Inovatyvi tabletė gali parodyti, ar turite inkstų ligų
Spalio 29 d. TV3 Žinios. Maisto produktų kainos Lietuvoje pranoko kai kurias Europos šalis: tai dar ne pabaiga
Spalio 29 d. TV3 Žinios. Pamatykite: medicinos bendruomenė pagerbė mokslo labui savo kūnus paaukojusius žmones
Spalio 29 d. TV3 Žinios. Liepsnojantis vilkiko ir automobilio susidūrimas netoli Klaipėdos: 4 žmonės išvežti į ligoninę
Spalio 29 d. TV3 Žinios. Pabradės poligone jungtinės karinės pajėgos gerino karinius įgūdžius
Spalio 29 d. TV3 Žinios. „Dienos komentaras“ – pokalbis su ekonomistu Nerijum Mačiuliu
Spalio 29 d. TV3 Žinios. Lietuva tęsia pasienio uždarymą su Baltarusija, o Lenkija žada 2 punktus – atverti
Spalio 29 d. TV3 Žinios. Per gaisrą žuvusiam ugniagesiui atidenktas paminklas: Tarnybos, kokia ji buvo – niekada nebebus
Spalio 29 d. TV3 Žinios. Mokytojai atviri: apie Heloviną vaikai žino, tačiau kas yra Vėlines – tenka priminti
Spalio 29 d. TV3 Žinios. Verslininkas atskleidė: kūčiukai šiemet brangs
Spalio 29 d. TV3 Žinios. Opozicija kritikuoja valdžią dėl balionų krizės: siūlo kurti bepiločių sistemų valdybą
REKLAMA
Šakuenė su nuoseda pasistengė:) dar nuoseda tyčiojasi sakydamas, žmonės neturi nuo to nukentėti,kai patys biedniausi skiria gynybai didžiausias lėšas svolocius
Lietuvoje viskas dar pabrangs - nes JAV prezidentu išrinktas Trumpas.

Ironiška,kad daugiau niekur niekas nebrangsta - brangsta tik Lietuvoje. Euras silpnas - brangsta. Euras stiprus - brangsta. Kuras brangsta - viskas brangsta. Kuras pinga - viskas vėl brangsta. Čia Lietuvos fenomenas.

Kodėl vakarų Europos valstybėse niekas nebrangsta? Ten ir minimali alga didesnė,ir verslui mokesčiai didesni - bet kainoms tas neturi jokios įtakos.
O kas trukdo grįžti prie lito?
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų