Valencijoje ketverius metus gyvenantis žurnalistas Martynas Čerkauskas pasakoja, kad šiuo metu Ispanija kaip niekad atsigavusi – gegužės 9 d. atšaukus nepaprastąją padėtį – ispanai „ošia“.
Žmonių šurmulį gatvėse jis prilygina su Vilniuje vykstančia ir žmonių minias pritraukiančia Kaziuko muge.
„Aš vakar žiūrėjau nuotraukas iš įvairių miestų, tai netgi buvo tokio nerimo, kuo čia viskas gali pasibaigti. Iš šeštadienio į sekmadienį, kai pasibaigė nepaprastoji padėtis, didžiuosiuose Ispanijos miestuose buvo minios žmonių, ypač – jaunimo. Aišku, vartojo alkoholinius gėrimus, kaukių nebuvo, tai tikrai tokio nerimo, ar bus kokios to pasekmės, yra“, – naujienų portalui tv3.lt pasakoja jis.
Norintiems apsistoti – tinkamiausias laikas
Anot M. Čerkausko, Ispanijoje didelių suvaržymų nebuvo antrosios pandemijos bangos metu, todėl turistai buvo laukiami ir su neigiamu COVID-19 testu galėjo atvykti į šalį be didelių keblumų.
„Didžiausias skirtumas yra tas, kad panaikinus nepaprastąją padėtį, leidžiamos kelionės šalies viduje tarp regionų, kas prieš tai buvo uždrausta. Taip pat dar buvo komendanto valanda, kuri prasidėdavo daugelyje šalies regionų skirtingai – vienur – 22 val., kitur – 23 val., o kituose regionuose vidurnaktį.
Šiuo metu daugelyje regionų ta komendanto valanda panaikinta, tačiau liko ir tokių, kuriuose ji vis dar veikia kaip „saugiklis“, bet nežinia, ar ilgai galios“, – pasakoja jis.
Nuo kovo mėnesio Ispanijoje laisvai veikia barai ir kavinės. Skirtingai nei Lietuvoje, juose galima sėdėti ir viduje.
Kainų pokyčio M. Čerkauskas nepastebi. Pasak jo, kainos tokios pat kaip ir buvo prieš pandemiją, tačiau norintiems pigiau apsistoti – dabar pats tinkamiausias laikas.
„Kadangi turistų liko 20 kartų mažiau nei įprastai, tai didžiulį smūgį patyrė nuomos verslai, todėl juose kainos atpigusios. Automobilių nuoma labai atpigusi, atpigo viešbučiai ir apartamentai apsistoti.
Mes patys važiavome per Velykas prie jūros, tai labai gražius apartamentus labai pigiai gavome. Ėmėme du miegamuosius, sumokėjo 100 eurų parai, kai anksčiau buvo 150 eurų“, – sako Valencijoje gyvenantis lietuvis.
Į Graikiją ir Italiją – nuo gegužės 15 dienos
Kaip ir Ispanija, taip ir kitos Europos šalys nekantraudamos laukia turistų. Graikiją ir Italiją turistai galės aplankyti nuo gegužės 15 dienos.
Kaip pasakoja Graikijos kelionių agentūros „Mano Kreta“ įkūrėjas Audrius Morkūnas, į Graikiją be privalomosios saviizoliacijos bus galima atvykti iš ES, iš Šengeno šalių ir iš valstybių, kurių sąrašą skelbia pati šalis.
Ši šalis lauks lankytojų, kurie turi skiepų programą (jei turi du skiepus, tai nuo antrojo skiepo turi būti praėję keturiolika dienų, tuomet nereiks jokių papildomų dokumentų, tik skiepo pažymėjimo) arba neigiamą COVID-19 testą, kuris turi būti darytas ne vėliau nei 72 val. prieš atvykstant į šalį.
„Lietuvos kelionių organizatorių skrydžiai, tiesioginiai reisai iš Vilniaus yra numatyti jau gegužės 15-16 d.“, – priduria A. Morkūnas.
Italijoje turistams karantinuotis neteks, o į ją atvykstantys taip pat bus laukiami su neigiamu koronaviruso testu.
„Prieš tai į Italiją turistai atvykti negalėjo, galėjo tik darbo reikalais arba esant svarbiai priežasčiai, jei gyvena šeima ar darbo reikalais. O dabar visi turistai nuo gegužės 15 d. yra laukiami, ir svarbiausias dalykas tas, kad nereiks karantinuotis atvykus. Tai žmogus išlips iš lėktuvo galės eiti kur tik jis panorėjęs“, – pasakoja gidė Romoje Eglė Skulskytė.
Norintys atlikti testą gali padaryti visose didesnėse Italijos gatvėse, kuriuose veikia mobilūs punktai.
„Visoje šalyje testai kainuoja tik 22 eurus, juos galima pasidaryti labai lengvai, tereikia užsiregistruoti, bet labai dažnai priima ir be registracijos, o po 15 min. jau gaunamas atsakymas – daug greičiau nei Lietuvoje“, – toliau pasakoja gidė.
Kol kas abejose minėtuose šalyse, skirtingai nei Ispanijoje, veikia komendanto valanda ir yra privalomos kaukės visose viešose vietose.
Graikijoje komendanto valanda galioja iki 21 val., o Italijoje gyvenimas sustoja po 22 val.
Pramogų kiek mažiau
Kol kas nei Graikijoje, nei Italijoje didžioji dalis pramogų neveikia, tačiau lauko kavinės ir lankytinos vietos po atviru dangumi jau laukia žmonių.
„Po truputį viskas atsidarinėja, gegužės 3 dieną atsidarė lauko kavinės ir užeigos, tavernos, restoranai. Kadangi čia temperatūra apie 25 laipsnius dienomis, tai dauguma lauko kavinių jau tikrai sulaukia lankytojų. Dabar po truputėlį atsidarinėja kitos vietos“, – sako kelionių agentūros Kretoje vadovas.
Nuo gegužės 14 dienos Graikijoje duris atvers muziejai, atviri kino teatrai – nuo gegužės 21 dienos ir nuo gegužės 28 planuoja atsidaryti vietos, kuriose vyksta koncertai po atviru dangumi – su sėdimomis vietomis.
Gidė Romoje taip pat pasakoja, kad visi restoranai ir barai šiuo metu veikia visi lauke, o dauguma lankytinų vietų bus leista veikti nuo gegužės 15 d.
Muziejai, esantys po atviru dangumi jau yra atverti ir laukia turistų: „Į Koliziejų ar Vatikano muzijeų galėtumėte vykti, kad ir šiandien, jie dabar saugūs ir jose lankytojai tikrai laukiami. Aišku, kol kas ten vis dar tuštoka ir turistų nėra daug, todėl eilėse laukti tikrai nereikės. Turistams tikrai yra proga pamatyti Italiją tokią, kokios jau seniai nebuvo“.
Kaip ir Ispanijoje, taip ir šiose šalyse – kainos pandemijos metu nepakilo, ir numatoma, kad poilsiautojams kainų atžvilgiu palankiausia atostogauti – gegužės-birželio mėnesiais.
„Iš tikrųjų, kainos yra gerokai žemesnės nei įprastai tokiu sezonu. Ir ši tendencija greičiausiai išsilaikys iki liepos, o liepą-rugpjūtį, kas užsakinėja iš anksto – gali tiek automobilį, tiek būstą išsinuomoti pigiau“, – sako A. Morkūnas.
Visos minėtis trys šalys patenka tarp šalių, kurios kompensuoja susirgusiųjų poilsiautojų COVID-19 papildomas maitinimo, gyvenimo, gydymo išlaidas.