„Turiu kartotis dar kartą, kad tai nėra nei mano, nei jūsų, ar mūsų politiniai sprendimai. Jei tai nuo mūsų priklausytų – tai galėtume sutarti ir nuspręsti, kad jau galime jį nutraukti dabar. Galima gal buvo visai neskelbti, arba skelbti vėliau, ar nutraukti kurį laiką.
Tai yra gydytojų epidemiologų (sprendimas – aut. past.). Kada bus įvardinti aiškūs kriterijai, pagal kuriuos galima sakyti, kad tos teisinio rėžimo priemonės (nebereikalingos – aut. past.), o tai susiję su ligos plitimu ir kontrole, tai bus pateikta. Tą mes iškart ir padarysime.
Vyriausybė planuoja kitą savaitę spręsti dėl karantino pratęsimo. Galbūt tas kriterijus galėtų būti ir Vyriausybės nutarime įdėtas, jei vėl gi būtų pateikta labai aiški, tikiuosi taip ir bus, išvada tų specialistų, kurie galėtų patarti, ką daryti, nes mes galime daryti bet kokį politinį sprendimą, bet nuo to priklauso pasekmės mūsų visuomenės sveikatai ir gyvybei“, – Vyriausybės valandoje komentavo S. Skvernelis.
Trečiadienį prakalbo apie pratęsimą net vasarą
Nors antradienį teigė svarstantis galimybę nebepratęsti karantino po gegužės 31-osios, premjeras trečiadienį sakė, kad karantinas galėtų būti pratęstas ir po birželio 1-osios. Vyriausybės vadovas teigė, karantinas reikalingas tam, kad būtų galima kontroliuoti ūkinę ir kultūrinę veiklą šalyje.
Trečiadienį Vyriausybėje vykusioje spaudos konferencijoje premjeras paneigė savo antradienio žodžius, kad karantino galbūt nebereikėtų pratęsi po gegužės 31-osios.
„Kol kas mes galutinio sprendimo neturime. Bet panašu, kad, jei norime riboti, o kurį laiką reikės riboti žmonių patekimą Lietuvos Respublikos teritorijoje, kalbant apie tas valstybes, kur epidemiologinė situacija nėra suvaldyta arba yra aukštos rizikos šalys.
Kalbant apie tam tikrus ūkinės veiklos suvaržymus, tie patys renginiai, prekybos centrai, kur reikės reguliuoti ir žmonių srautus, ir apsaugos priemones, tai panašu, kad kito teisinio režimo, kaip karantinas, nėra. Dėl to sprendimas bus, aišku, priimtas. Nuo birželio 1 dienos gali būti, kad karantino laikotarpis bus pratęstas“, – žurnalistams kalbėjo S. Skvernelis.
Premjero teigimu, nors karantinas šalyje išliktų kaip teisinis režimas, jis tebebūtų švelninamas.
„O visa kita – daugiau mes tikrai maksimaliai grįžtame į normalų gyvenimą ir tas žodis – karantinas – suprantu, kad baugina, psichologiškai irgi nesinori, kad jis būtų, bet kažkokių nepatogumų kels minimaliai“, – tvirtino S. Skvernelis.
Anksčiau manė kitaip
Tiesa, S. Skvernelis antradienį teigė, kad nėra aišku, ar po gegužės 31 d. karantinas bus atšauktas. Vyriausybės vadovo teigimu, bus atsižvelgiama į epidemiologinę situaciją ir, jei ji leis, bus palikta tik ekstremali padėtis.
„Mes analizuojame. Dar daug laiko iki birželio 1 d. Žiūrėsime, kokie bus siūlymai dėl epidemiologinės situacijos, kokie bus siūlymai specialistų. Tai nėra politiniai sprendimai. Tiksliau, kaip aš ne kartą minėjau, ekspertų išvadomis grįsti priimti politiniai sprendimai“, – antradienį Seime žurnalistams sakė S. Skvernelis.
Pasak jo, jei valdžia turės galimybę užtikrinti visuomenės saugumą be karantino režimo, jis bus nutrauktas ir šalyje liks galioti tik ekstremali situacija.
S. Skvernelio teigimu, jei karantinas ir nebus atšauktas, svarstoma švelninti jo sąlygas. Premjero tvirtinimu, vasarą gali būti leista organizuoti masinius renginius, o jų organizatoriai netrukus turėtų gauti grafiką, nuo kada ir su kokiu kiekiu žiūrovų koncertai ir spektakliai galėtų vykti.
Atidėjo švelninimą
Vyriausybė nusprendė trečiadienio posėdyje nesvarstyti klausimų, susijusių su naujausiu karantino švelninimo etapu. Posėdyje ketinta spręsti, kada lankytojų vėl galėtų sulaukti teatrai ir kino teatrai, kada būtų galima atnaujinti renginius ir koncertus, jei epidemiologinė situacija šalyje išliks stabili.
Posėdžio pradžioje sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga ministrų kabineto paprašė trečiadienį nesvarstyti karantino švelninimo klausimo ir jį nukelti į kitos savaitės posėdį, kad klausimus būtų galima apsvarstyti išsamiau.
„Nutarimas dėl karantino paskelbimo, kadangi bus teikiama kitam trečiadieniui, šiai savaitei prašyčiau jį išbraukti“, – sakė A. Veryga.
Karantino režimas šalyje siekiant sustabdyti koronoviruso plitimą įvestas kovo 16 dieną ir kol kas pratęstas iki gegužės 31-osios.