Nurodoma, kad atlygintinos turtinės žalos dydį Pacientų sveikatai padarytos žalos nustatymo komisija nustato pagal tiesioginius nuostolius, atsiradusius dėl pacientui padarytos žalos (patirtas išlaidas asmens sveikatos priežiūros paslaugoms, vaistiniams preparatams ir medicinos priemonėms (prietaisams), išskyrus apmokėtus Privalomojo sveikatos draudimo fondo, valstybės ar savivaldybės biudžeto lėšomis, kitas tiesiogiai su padaryta žala (paciento priežiūra ir (ar) sveikatos atstatymu ir (ar) kt.) susijusias pagrįstas ir būtinas protingas išlaidas.
Atlygintinos neturtinės žalos dydį komisija nustato pagal pateiktą Neturtinės žalos atlyginimo kriterijų ir pagal juos skiriamų balų lentelę pagal kiekvieną kriterijų, kurį atitinka padaryta žala.
Skiriant balus vertinama prašymo pateikimo dieną esanti paciento sveikatos būklė pagal paciento medicinos dokumentuose ir (ar) Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnybos prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (toliau – NDNT) sprendime nurodytą informaciją.
Neturtinės žalos, nustatytos Komisijos ir teismo sprendimuose apibendrinimas ir įvertinimas pagal minėtojo nutarimo projektą, sumos siekia nuo kelių šimtų iki keliolikos tūkstančių eurų.
Tačiau projektu kartu numatoma, kad atlygintina turtinės žalos suma vienam prašymą pateikusiam asmeniui negali būti didesnė kaip 60 tūkst. eurų.
Kompensacija sutuoktinio mirties atveju
Sutuoktiniui staiga mirus (kartu gyvenus daugiau nei 50 m.) sutuoktinė galėtų tikėtis 12 000 eurų neturtinės žalos atlyginimo. Tokia pati suma įvardijama ir esant sutuoktinio mirčiai ir kartu gyvenus daugiau nei 31 m.
Sutuoktiniui mirus dėl uždelstos onkologinės ligos sutuoktinė galėtų tikėtis 9 100 eurų kompensacijos. Kartu gyvenus daugiau nei 15 metų ir sutuoktiniui mirus dėl atliktos laparoskopinės varikocelektomijos, po kurios įvyko vidinis kraujavimas, lauktų 13 900 eurų žalos atlyginimas sutuoktiniui ir 15 900 eurų vienam vaikui.
10 200 eurų suma sutuoktinei ir 15 300 vaikui priklausytų sutuoktinio mirties atveju nediagnozavus infarkto.
Netekus organo ar galūnės
Piršto netekimas (skausmas, įtaka socialiniam gyvenimui) leistų pretenduoti į 3 900, kiaušintakių netekimas (natūralaus pastojimo galimybės netekimas) – 9 200, kiaušidės netekimas (uždelsta diagnostika, vietoj savalaikio konservatyvaus gydymo teko pašalinti kiaušidę, vaisingo amžiaus moteris) – 3 400, gimdos netekimas (po pirmagimio gimimo) – 11 200, regėjimo netekimas (išvaizdos pablogėjimas ir įtaka socialiniam gyvenimui) – 12 900 eurų neturtinės žalos atlyginimo kompensaciją.
Pažeidus burnos nervą, sumažėjus kramtymo funkcijai (skausmas, įtaka socialiniam gyvenimui; paciento sveikatos būklė iki žalos prasta) žala siektų 1200, dėl netinkamai atliktos operacijos (operacija neatkūrė prarastos rankos valdymo funkcijos, nes nerviniai rezginiai sunyko) – 12 000, tekus amputuoti koją ir ranką (dėl pavėluotos diagnozės) – 14 700 eurų.
Po gydymo operacijų atsiradus skausmui, neturtinė žala gali siekti nuo kelių šimtų iki dviejų tūkstančių eurų. Jei skausmas atsirado dėl netinkamo gydymo (paciento sveikatos būklė iki žalos prasta, pacientas vengė bendradarbiauti), pagal projektą neturtinė žala galėtų siekti 400 eurų.
Dėl laiku nediagnozuoto Achilo sausgyslės plyšimo (ilgą laiką jaustas skausmas ir patirti gyvenimiški nepatogumai) galima būtų tikėtis 2 tūkst. eurų.
Nenustatytas šlaunikaulio lūžis, 9 dienas gydyta analgetikais stacionare, vėliau perkelta į kitą gydymo įstaigą, taip pat nediagnozuotas kaltinis šlaunikaulio kaklo lūžis siektų po 1700 tūkst. eurų neturtinės žalos.
Kompensacijos dėl paliktos adatos – iki tūkstančio eurų
Odontologijos paslaugų metu palikus adatą (reikėjo operacijos, skausmas, 1 mėn. nedarbingumas), dėl netinkamai suteiktų odontologo paslaugų (nušlifuoti dantys tapo per trumpi arba būtina iš naujo implantuoti 45, 46, 47 dantų implantus ir perdaryti protezus) neturtinė žala siektų 800 eurų. Dėl nekokybiško priekinių viršutinių dantų estetinio plombavimo paslaugų suteikimo žala siektų 1000 eurų.
Dėl sutikimo negavimo, kas nulėmė sveikatos sutrikdymą (buvo pašalintos 4 dantų šaknys ir 1 dantis) žala siektų 500, dėl netinkamo danties gydymo (buvo pažeistas 46-to danties auksinės karūnėlės (pagal burnos formulės 46-to danties protezą) viršutinis sluoksnis) – 100 eurų.
Netekus danties (jo kanale nulaužta ir palikta medicininė adatėlė, kurios nepavykus pašalinti, buvo pašalintas pats minėtas dantis) žalos atlyginimas galėtų būti 300 eurų.
Išoperavo ne tą skydliaukės pusę?
Operacijos metu palikus svetimkūnį (adatą), žala siektų 1500, įkirpus odą ir likus randui – 1000 eurų.
Išoperavus ne tą skydliaukės pusę, būtų galima tikėtis 5000, pilvo ertmėje palikus svetimkūnį (13 metų) (chirurginis įrankis Reverdeno kablį) – 1500 eurų neturtinės žalos atlyginimo.
Jei buvo uždelsta onkologinės ligos diagnostika, onkologinė liga nustatyta vėlesnės stadijos, skausmas iki diagnozės truko 8 mėn., žalos atlyginimas siektų 1 600, nekokybiškos ginekologo paslaugos (atsiradęs nepageidaujamas nėštumas, atlikta priverstinė operacija dėl kontraceptinės spiralės pašalinimo) – 1 500 eurų.
Jei sveikata buvo sutrikdyta ir 40 proc. išlikęs darbingumas dėl žarnyno pažeidimų (+ išvaizdos pablogėjimas ir soc. įtaka, depresija), neturtinės žalos kompensacija būtų apie 14 400 eurų.
35 proc. išlikęs darbingumas dėl netinkamo gydymo (soc. įtaka (nutrauktas mokymasis, jaunas, depresija) leistų pretenduoti į 15 700, 55 proc. išlikęs darbingumas dėl netinkamo vaisto skyrimo (odos pigmentacija, poodinių audinių atrofija, sutrikusi alkūnės funkcija) – 11 800 eurų kompensaciją.
11 000 eurų įvertinta 60 proc. išlikęs darbingumas dėl nediagnozavus susirgimo atliktos kojos amputacijos.
Tiesa, pastebima, kad pagal projektą skaičiuojant neturtinę žalą daugeliu atvejų buvo skirti ne maksimalūs galimi balai. Taip pat nevertinta, ar lentelėje nurodyta žala yra neišvengiama. Be to, kai kuriais atvejais skirti balai už laikinąjį nedarbingumą, nors informacijos apie tai sprendime nėra.