Kviečiame tiesiogiai stebėti lietuvių, grįžusių iš Izraelio, komentarus naujienų portale tv3.lt.
Vilniuje nusileidę lietuviai pasidalijo mintimis po skrydžio.
„Mano draugai yra [Izraelio] armijoje. Mergaitės, berniukai… Aš slėpiausi tris dienas nuo raketų. Jeigu klausiate, ar mums reikia psichologo pagalbos, tai tikrai taip“, – su ašaromis akyse sakė į Lietuvą grįžusi Danielė.
„Yra mirties baimė, nežinomybės baimė… Aš tą patiriu iš arti, todėl kad tiesiog <...> turime draugų, kurie yra dingę, nežinome, ar yra gyvi, kurie yra ligoninėse“, – pridūrė ji.
Anot Danielės, Lietuvai reikia susimąstyti, kokias politines jėgas ji remia.
„[Izraelyje] yra žudomi vaikai, pjaunamos galvos, mergaitės yra prievartaujamos ir kūnai tampomi, ir skambinama tėvams… <...> Aš norėjau grįžti į Lietuvą kitokia nuotaika, bet man karas nesibaigia“, – pridūrė ji.
Iš Izraelio miesto Tel Avivo trečiadienį paryčiais pakilo privatus orlaivis, skraidinantis apie 150 žmonių, iš jų – beveik šimtas Lietuvos piliečių. Skrydį suorganizavo „Avia Solutions Group“ bendrovė „Skyllence“.
Kai buvo nejauku, giedojo
Kartu su kitais Lietuvos piliečiais namo grįžo Betliejuje besilankiusi piligrimų grupė. Maldininkai pasakojo, kad ši kelionė, o ypač grįžimas namo, parodė, kaip jie stipriai myli savo šalį ir kaip Dievas juos saugojo.
„Iš tikrųjų, aš jau ten supratau, kad labai noriu į Lietuvą. Aš labiausiai myliu savo šalį ir tikriausiai kol kas keliausiu tik po JAV“, – juokėsi maldininkė Roma.
„Mes tikime, kad Dievas mus saugo. Mes išvažiuojam – ten vyksta apšaudymas, mes vėl pasisukam – ten kažkas įvyksta. O mes saugiai keliavome. Manome, kad Dievas, ramybė, pasitikėjimas vieni kitais ir Dievu mus gelbėjo“, – pridūrė ji.
Roma pasakojo, kad kelionės metu piligrimų grupė kasdien dalyvavo mišiose: meldėsi, giedojo, kalbėjo rožinį. Anot pašnekovės, tai padėjo sustiprinti grupės dvasią.
„Kai atrodė, kad yra nejauku ir reikia pervažiuoti kur nors, mes giedojome. Giedojimas yra ramybė, mantra ir tobulas dalykas“, – sakė Roma, kuri grupės nuotaiką palaikydavo skambindama gitara.
Nors Maldininkų grupė viešėjo Palestinoje, kur šiuo metu vyksta aktyviausi karo veiksmai, lietuviai tikina buvę saugūs. Jie keliavo Palestinai priklausančiame Betliejuje, kuris yra toliau nuo karščiausio taško – Gazos. Vis dėlto šūvius lietuviai girdėjo ir Betliejuje.
„Kai tu suvoki, kad galbūt esi visai arti ribos ir kitą momentą galbūt tavęs ir nebebus… Mes po atšaukto skrydžio grįžę į Betliejų visą vakarą girdėjome šūvius. Naikintuvai zvimbė ištisai, kiekvieną naktį“, – prisiminė kita piligrimė.
Skrido ir gyvūnų
„Skyllence“ vadovė Vilma Vaitiekūnaitė teigė, kad iš Tel Avivo pakilo 150 žmonių bei kūdikis, tarp jų – 97 Lietuvos piliečiai ir 27 Izraelio piliečiai, likusieji – kitų šalių piliečiai. Lėktuve skrido ir gyvūnų – dvi katės.
Orlaivis taip pat gabena keliasdešimties piligrimų grupę, grupuotės „Hamas“ puolimo metu savaitgalį buvusią Izraelio okupuotame Vakarų krante.
Skrydis jau buvo atidėtas dukart, jis vėlavo ir trečiadienio naktį.
„Vėlavimas buvo 4,5 val. nuo paskutinio suplanuoto laiko. Lėktuvas pakilo šiek tiek po 4.30 val. ryto“, – Vilniaus oro uoste kalbėjo V. Vaitiekūnaitė.
Jos teigimu, dėl atidedamų skrydžių ir panikos Izraelyje žmonės (ypač senjorai, šeimos su vaikais) jautė didelį stresą, bet šiuo metu jie pagaliau yra namuose.
„Mūsų tikslas buvo išgabenti žmones bet kokia kaina“, – teigė V. Vaitiekūnaitė.
Lietuvos institucijų savaitgalį skelbtais duomenimis, Izraelyje gyvena apie 7 tūkst. Lietuvos piliečių, dar maždaug puspenkto šimto šalyje viešėjo laikinai.
Dėl ilgos tautiečių kelionės namo valdžios institucijos sulaukė daug kritikos. Vis dėlto V. Vaitiekūnaitė valstybės neteisia.
„Aš norėčiau apginti valstybines institucijas. Ten irgi dirba žmonės, kurie stengiasi savo darbą padaryti geriausia kaip tik gali, ir su tomis sąlygomis, kurias turi, ir su tais įrankiais, kuriuos jie turi savo rankose. Mums gal yra paprasčiau organizuoti skrydžius nes tai yra darbas, kurį mes darom kiekvieną dieną“, – sakė „Skyllence“ vadovė.
„Mūsų darbas staiga tapo dėmesio centre, mus padarė šiek tiek išskirtiniais, bet tai niekaip nereiškia, kad valstybė nieko nedaro. Aš esu tikra, kad institucijos daro viską, ką gali“, – pridūrė V. Vaitiekūnaitė.
Išsiuntė karinį orlaivį
Antradienį į Artimuosius Rytus Lietuva išsiuntė kariuomenės „Spartan“ orlaivį. Šis 38 vietas turintis transporto lėktuvas Turkijoje budės savaitę tiems atvejams, jeigu Lietuvos piliečiams prireiks kitų evakuacinių skrydžių iš Izraelio.
Grupuotė „Hamas“ šeštadienį netikėtai užpuolė Izraelį, įsiverždama į jo teritoriją ir vykdydama raketų atakas. Izraelis surengė atsakomuosius smūgius Gazos Ruožui. Per konfliktą žuvo šimtai žmonių tiek Izraelyje, tiek Gazos Ruože.
„Hamas“ yra palestiniečių kovotojų grupuotė, valdanti Gazos Ruožą, ji buvo įsitraukusi į keletą karų su Izraeliu nuo šio anklavo perėmimo 2007-aisiais. Grupuotę teroristine yra pripažinęs Izraelis, Jungtinės Valstijos, Europos Sąjunga, Jungtinė Karalystė bei kai kurios kitos valstybės.
„Hamas“ remia Iranas, finansuodamas ginklų įsigijimą, juos pats tiekdamas ir suteikdamas karinius apmokymus. „Hamas“ politinis biuras veikia Katare, čia įsikūrę kai kurie jų lyderiai.
Gazos Ruože gyvena 2,3 mln. žmonių, tačiau teritorijai Izraelis su Egipto pagalba nuo 2007 metų taiko blokadą – apribojo prekių ir pačių palestiniečių galimybes palikti ar atvykti į šią teritoriją vandeniu, jūra ar oru, išskyrus kelias dešimtis tūkstančių darbininkų.