• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Lietuvoje netrūksta piktos valios žmonių – policija bene kasdien praneša apie galimą sukčiavimą, klasta išviliotas apvalias pinigų sumas ir pan. Tačiau ne visi atvejai pasiekia teisėsaugą. „Facebook“ grupės „Nepatikimi asmenys“ įkūrėjas Dainius Dainauskas tvirtina, kad apgavikai bijo viešumo. Ši grupė skirta tam, kad nukentėjusieji galėtų į dienos šviesą iškelti aferistų darbelius.

Lietuvoje netrūksta piktos valios žmonių – policija bene kasdien praneša apie galimą sukčiavimą, klasta išviliotas apvalias pinigų sumas ir pan. Tačiau ne visi atvejai pasiekia teisėsaugą. „Facebook“ grupės „Nepatikimi asmenys“ įkūrėjas Dainius Dainauskas tvirtina, kad apgavikai bijo viešumo. Ši grupė skirta tam, kad nukentėjusieji galėtų į dienos šviesą iškelti aferistų darbelius.

REKLAMA

Grupė „Nepatikimi asmenys“ socialiniame tinkle „Facebook“ subūrė daugiau nei 56 tūkst. narių. D. Dainauskas pasidalino, kad pradėti šią veiklą paskatino kilni mintis: ši erdvė skirta padėti silpnesniems. 

Apibūdinkite savo įkurtą grupę. Koks pagrindinis jos uždavinys?

Grupės tikslas yra padėti žmonėms. Ji įkurta 2018 metais ir per tą visą laikotarpį grupėje buvo labai daug įvairių istorijų. Grupės patirtis parodė, kokia didelė yra viešumo galia. Pasirodžius įrašui apie asmenį, kuris apgavo įrašo autorių, tas asmuo tikrai nenori, kad informacija pasiektų jo draugus, gimines, artimuosius ir t. t. Visi bijo viešumo. Ne veltui dėl grupės veiklos tenka sulaukti grasinančio pobūdžio žinučių. Žinoma, ir padėkos daug žinučių gaunu. Juk įkėlus į grupę postą dažnai vos ne tą pačią dieną žmonės atgauna savo pinigus.

REKLAMA
REKLAMA

Kokių rezultatų duoda Jūsų veikla? Kaip reaguoja asmenys, kai žinia apie jų vykdytas apgavystes iškyla į viešumą?

Žinokite, labai daug duoda rezultatų. Dažnai žmonės, radę postą apie save, iškart kreipiasi į mane – reikalauja, kad įrašas būtų pašalintas iš grupės. Tvirtina, kad tai yra šmeižtas. Aš visuomet prašau, kad įrodytų tuos žodžius. Pasakyti, kad tai šmeižtas – to tikrai nepakanka. Reikia visa tai įrodyti. Ir dažnu atveju žmonės neturi įrodymų. Tiesą pasakius, niekada jų nepateikė – grupėje nebuvo nė vieno melagingo posto. Jie galvoja, kad pasakys „šmeižtas“, ir įrašas bus pašalintas iš grupės. Arba pradės grasinti savo advokatais, teisininkais ar policija ir mes išsigąsime, pulsime viską trinti.

REKLAMA

Būna, man rašo, kad ištrinčiau postą, o aš nesutinku. Pradeda rašinėti mano žmonai, pradeda ieškoti giminaičių – tai absurdas. Visa tai duoda negatyvo, erzina. Dėl šios priežasties bendradarbiauju su grupės teisininke Gabija Ročyte. Jeigu pradeda dar įkyriau rašinėti, duodu jos kontaktus – tada pokalbį tęsia su ja. Kai pradėjome su teisininke bendradarbiauti, apmažėjo visų grasinimų. Pamatė, kad administratoriai nepasiduos provokacijoms.

REKLAMA
REKLAMA

Kokiais dar būdais vadinamieji nepatikimi asmenys mėgina įtikinti, kad ištrintumėte įrašą?

Dažniausiai tai būna grasinančio pobūdžio žinutės. Yra ir įdomesnių atvejų – du kartus teko sulaukti klausimo, kiek kainuotų išsipirkti postą. Tai yra, kiek reikėtų man sumokėti, kad aš pašalinčiau iš grupės tą įrašą. Bet aš visuomet sakau – reikia tartis su posto autoriumi. Jeigu mokėjo jį apgauti, tegu išmoksta sugrąžinti žmogui pinigus, kuriuos jis prarado dėl apgaviko kaltės.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Prie grupės neseniai prisidėjo teisininkė, tačiau komandoje darbuojasi ir daugiau narių. Kaip vyksta Jūsų darbas – ar jį atliekate savanoriškai, ar reikalingos lėšos?

Visa tai yra iš idėjos, iš noro padėti žmonėms. <...> Komandą atrenku iš esamų grupės narių – buriu pozityvius žmones. Šiuo atveju, grupės komandą sudaro 8 merginos, jos yra visos draugiškos. Mes grupę administruojame laisvu nuo darbo metu, kada kiekvienas galime.

REKLAMA

Mūsų grupėje draudžiamos patyčios, pašaipos, pamokslai. Stengiuosi, kad grupėje nebūtų jokio negatyvo. Žmogus ateina į grupę įkelti posto tam, kad įspėtų, informuotų, apsaugotų kitus, o ne sulauktų priekaištų, esą „pats kaltas, kad jį apgavo“.

Kaip kilo sumanymas įkurti tokią grupę?

Anksčiau panašių grupių apie aferistus būdavo daugiau. Tačiau girdėjau, kad kai kurios iš jų nėra teisingos – ten aferistai gali išsipirkti postus. Nusprendžiau pabandyti įkurti grupę su mintimi, kad mano grupėje nebus galima nieko išsipirkti ir kad ji bus teisinga. Mano požiūris visada buvo – padėti silpnesniam žmogui, užstoti jį. Niekada nemėgau, kai stipresni žmonės naudojasi silpnesniais. Taip ir gimė ta idėja.

REKLAMA

Iš pradžių, kol buvo iki 20 tūkst. sekėjų, tai gana sunkiai rinkosi nariai. Bet perkopus 20 tūkst. narių ribą, greitai pamačiau, kad grupė duoda rezultatų. Ėmiau gauti privačiai gražių padėkos žinučių. Laikui bėgant pamačiau, kad po grupės postais nariai komentuoja ir dėkoja mums už visą grupės veiklą. Tokie pagyrimai skatina ir veda į priekį.

Kaip valdote įrašų srautą „Facebook“ erdvėje?

Postų tvirtinimas vyksta taip: į sukurtą grupės administracijos pokalbį įmetame posto screenshot‘ą [momentinę ekrano kopiją – aut. past.]. Tada sprendžiame, ar tas postas atitinka mūsų taisykles, ar reikėtų kažką pridurti ir pan. Mes tikrai netvirtiname visų postų iš eilės. Yra gana griežtos taisyklės, kurios atėjo su grupės patirtimi.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Facebook“ blokuoja įrašus, jei viešinami žmogaus duomenys, nuotraukos, ar kitokia asmeninė informacija. Esu viską peržvelgęs, ko negalima „Facebook‘e“ viešinti. Būtent dėl šios priežasties šiai dienai mūsų grupė yra pati didžiausia, kurią jau sudaro beveik 60 tūkst. narių.

Taip pat mūsų grupėje negalima ateiti pas grupės administratorių, pasiūlyti jam pinigų, kad ištrintų įrašą. Nėra galimybės išsipirkti postą. Tačiau ši galimybė yra kitose tokio pobūdžio grupėse. Esu pats viešai matęs, kaip grupės administratorius skelbia, kad postą galima išsipirkti už 20 eurų. Tai absurdas.

REKLAMA

Kaip išvengiate piktų komentarų grupės viduje?

Mes tokius komentarus triname ir jų autorių šaliname iš grupės. Šiai dienai esame pašalinę virš 16 tūkst. grupės narių. Būtent visos šios idėjos dėka mes ir išlaikome pozityvią grupę. Į mūsų grupę užėjus, veikiausiai nerasite nė vieno neigiamo komentaro, galbūt tik vieną kitą.

Aš dažnai parašau, primenu, kad grupėje netoleruojame patyčių, įžeidimų, pašaipų ir kad tokių komentarų autoriai bus šalinami iš grupės. Visi seniausi grupės nariai žino tokią mūsų poziciją ir daugelis palaiko. Grupė turi išlikti pozityvi. Jos tikslas – informuoti ir dalintis, o ne ateiti, duoti negatyvo ir šaipytis bei tyčiotis arba kaltinti žmones, kurie buvo apgauti.

Žmonės vieni kitiems padeda: ateina, daug naudingų patarimų duoda. Pašaipų, tiesą pasakius, netgi ženkliai mažėja. Mes jau darbo tiek daug neturime, kiek buvo jo seniau, prieš kokius dvejus metus.

@Ona Švinių...
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų