Sukrečiantis vaizdo įrašas išplatintas rugpjūčio 6 d. Jame matyti, kaip pievoje Rinktinės g. pitbulis įsikando į akitos veislės šunį ir nepaleidžia jo iš dantų. Augintinių šeimininkai bando juos atskirti, tačiau nesėkmingai. Vaizdas žiaurus.
Užfiksuotas kraupus įvykis – pitbulis užpuolė praeivės šunį
Vaizdo įraše užfiksuota, kaip pitbulio šeimininkas griebia pagalį ir rusiškai keikdamasis talžo juo savo šunį per galvą. Pitbulis vis tiek laikosi įsitvėręs akitos, o šis inkščia ir kaukia iš skausmo.
Įvykio liudininkai fiksuoja situaciją ir agresyvaus pitbulio šeimininkui kartoja iškviesiantys policiją. Šis ginasi, kad nereikia.
Vis dėlto policijai buvo pranešta, o šunys atskirti. Liudininkų teigimu, nukentėjęs šuo ir jo šeimininkė patyrė šoką ir, nesulaukę pareigūnų, išskubėjo veikiausiai į veterinarijos kliniką.
Anot liudininkų, vyras su agresyviu šunimi dingo. O policija, kaip pakomentavo įvykio liudytojams telefonu, teigė neatvyksiantis ir pasiūlė „veiksmui pasibaigus, rašyti pareiškimą“.
Kraupiu vaizdu pasidalinusi Indrė Jankauskaitė-Činčė savo „Facebook“ paskyroje rašė, kad rimtesnių sužalojimų užpultam šuniui pavyko išvengti: „Nukentėjusio šuns būklė stabili, šeimininkė džiaugiasi, kad pavyko išvengti akies ragenos pažeidimo, šuniui į žaizdą įstatytas kateteris, kitos žaizdos ausyje-veide taip pat turėtų ilgainiui sugyti.“
Anot Indrės, vilniečiams pitbulio šeimininkas yra žinomas. „Ačiū aplinkybėms, man sudalyvauti šiandien įvykyje, kurį matote video neteko, bet su šiuo žmogumi, kuriam, mūsų žiniomis draudžiama auginti gyvūnus (dėl jų veisimo nelegalioms kovoms) susidurti tenka kasdien. Laiko klausimas, kada nukentės dar vienas gyvūnas, kitas žmogus“, – rašė I. Jankauskaitė-Činčė.
Policija tiria įvykio aplinkybes
Vilniaus apskrities vyriausiojo komisariato komunikacijos poskyrio vyresnysis specialistas Tomas Bražėnas naujienų portalui tv3.lt patvirtino, kad sostinės policija rugpjūčio 6 d. 14.52 val. gavo pranešimą, kad Rinktinės g., Vilniuje, pranešėjos šunį užpuolė kito šeimininko netinkamai prižiūrimas ir vedžiojamas kovinis šuo.
„Pareigūnai šiuo metu tikslina įvykio aplinkybes, nustatinėja savininką. Kiek mane informavo Vilniaus m. 1-ojo PK pareigūnai, tyrėjai su pranešėja jau bendravo, kaip minėjau tikslina aplinkybes ir priims atitinkamus sprendimus“, – teigė jis.
T. Bražėnas pabrėžė, kad kovinių šunų laikymo, dresavimo, veisimo leidimų tvarka yra savivaldybės viešosios tvarkos skyriaus jurisdikcijoje. Policija prižiūri, ar laikomasi bendros tvarkos, bet nesprendžia, ar pavojingą gyvūną reikia konfiskuoti.
„Policijos pareigūnai vykdant bendras priemones prisideda prie savivaldybės vykdomų patikrinimų, kaip laikomąsi tvarkos – ar šunys vedžiojami tinkamai, ar surenkami palikti ekskrementai ir t.t. Pavojingų gyvūnų paėmimo klausimas irgi nėra policijos jurisdikcijoje, tą vykdo savivaldybės atstovai“, – komentavo sostinės policijos atstovas.
Už pažeidimus atsakomybė numatyta pagal Lietuvos Respublikos Administracinių nusižengimų kodekso 346-ąjį straipsnį: LR gyvūnų gerovės ir apsaugos įstatymo ir kitų gyvūnų gerovės ir apsaugos, atskirų rūšių gyvūnų ženklinimo ir registravimo reikalavimus reglamentuojančių teisės aktų pažeidimą.
Privalo vedžioti su antsnukiu
Lietuvos Respublikos teisės aktai numato, kad kovinių šunų veisle laikomas amerikiečių pitbulterjeras.
Pavojingos šunų veislės yra šios:
- Amerikiečių Stafordšyro terjeras
- Stafordšyro bulterjeras
- Amerikiečių buldogas
- Argentinos dogas
- Fila Brasileiro (Brazilų mastifas)
- Kangalas (Turkų aviganis)
- Kaukazo aviganis
- Pietų Rusijos aviganis
Lietuvos Respublikos gyvūnų gerovės ir apsaugos įstatymo (toliau − Įstatymas) 3 straipsnio 10 dalies 5 punkte nustatyta, kad savivaldybių administracijos išduoda leidimus įvežti, įsigyti, laikyti, veisti pavojingus šunis ir jais prekiauti savivaldybės teritorijoje.
Asmenys, norintys įvežti, įsigyti, laikyti, veisti, parduoti pavojingus šunis, privalo turėti savivaldybės, kurioje asmenys nuolat gyvena, administracijos direktoriaus nustatyta tvarka išduotus leidimus.
Pavojingus šunis laikyti daugiabučiuose namuose draudžiama.
Viešosiose vietose ir bendrojo naudojimo patalpose pavojingi šunys vedžiojami (vedami) su antsnukiu ir laikant už pavadėlio. Jeigu šalia yra žmonių ar gyvūnų, pavadėlis turi būti sutrumpinamas tiek, kad šuo nekeltų grėsmės žmonėms ir kitiems gyvūnams. Tai numatyta Pavojingų šunų įvežimo, įsigijimo, veisimo, dresavimo, prekybos, laikymo ir kovinių šunų bei kovinių ir pavojingų šunų mišrūnų laikymo tvarko apraše.
Vyras turėjęs ne vieną šunį
VšĮ „Šuniukų fėja“ įkūrėja Skaistė Svidraitė kovinio pitbulio šeimininką žino – jis jai buvo atidavęs du šunis.
„Asmeniškai man jis melavo juos atiduodamas, sakė neturi laiko, sakė, kad per geras [šuo]“, – pasakojo S. Svidraitė.
Iš pradžių Skaistė kažko blogo neįtarė, tik vėliau sužinojo, kad vyras nepatikimas. Be to, Skaistė jo gyvai taip ir nematė.
„Su juo kalbėjau tik telefonu, šunis man paėmė ir atvežė kiti žmonės. Atidavimo priežastis išsiaiškinau pasidalinusi šunų nuotraukomis, juos atpažino kaimynai ir apie jį man papasakojo“, – komentavo gyvūnų globa užsiimanti Skaistė.
Kaip ji pamena, atiduodamas šunis, mainais vyras nieko neprašė. Priešingai – vieną šunį atiduodamas įdėjo šampano ir saldainių.
Pas Skaistę atvežti šunys neatrodė paliegę, bet kai kurie požymiai kėlė įtarimų.
„Buvo gerai įmitę, bet nusialergizavę, vienas buvo kirptomis ausimis, kas yra nelegalu, ir lietuviškos kilmės, kitas šuo buvo is Sankt Peterburgo“, – sakė ji.
Pitbulio šeimininką gerai žino kaimynai
Įvykio liudininkų ir kitų vilniečių žiniomis, pitbulio šeimininko vardas Aleksandras. Vyras gyvena Žirmūnuose.
Jo kaimynai mano, kad vyras kovinius šunis gali laikyti dėl nelegalių šunų kovų.
„Sakė žmonės, kad jis ne vieną šunį užpuolė, nes siundo savo kovinį ant jų. Giriasi, kad dresiruoja kovoms... prie Tuskulėnų „Maximos“ kažkur malasi ir grasina su žmonėmis susidoroti“, – po minėtuoju vaizdo įrašu komentavo vilnietė Julija.
I. Jankauskaitė-Činčė taip pat turi informacijos apie šeimininko susidomėjimą nelegaliomis šunų kovomis: „Susisiekė žmogus, kuriam šis vyras siūlė 100 eurų, tam asmeniui rodė video iš šunų kovų, iš kurių jis teigė, kad užsidirba ir gyvena.“
Vis dėlto S. Svidraitė tuo abejoja, mat vilniečio atiduoti šunys nebuvo panašūs į tuos, kurie naudojami nelegaliose kovose.
„Aš tuo netikiu, kadangi du šunis iš jo turėjau, tai nebuvo tipiškai tie kuriuos naudoja kovose, nes kovose dažniausiai būdavo naudojami lengvo sudėjimo, ne itin didelio ūgio šunys. <...> Nebuvo randų, tai reiškia, kad kovų jie neturėjo. Turėjo viršsvorį ir šiaip buvo pakankamai dideli“, – teigė S. Svidraitė.
„Man panašiau, kad jis gyvena kažkokiam paraleliniam pasauly ir per daug žiūri youtubo. Nes, logiškai pagalvojus, jei tie šunys kovoms naudojami, kaip jis teigia, geros kilmės ir gerai „kaunasi“, tai tokius šunis juk ir nupirktų kiti asmenys, bet jis jų neparduoda, iš jų neuždirba“, – pridūrė ji.
Ar vilnietis tikrai užsiima šunų kovomis ir pats jas fiksuoja, turi išsiaiškinti institucijos.
Naujienų portalas bando susisiekti su pitbulio šeimininku. Gavę komentarą, tikimės papildyti.