Nuo kitų metų birželio 1 d., nustojus galioti vairuotojo medicininei pažymai, bus stabdomas ir vairuotojo pažymėjimo galiojimas, nepaisant to, jei pažymėjimo galiojimo data dar nebus pasibaigusi. Atlikus sveikatos patikrinimą ir gavus pažymą, vairuotojo pažymėjimo galiojimas bus vėl atstatomas automatiniu būdu.
Dėl šios priežasties, gyventojai turi suskubti pasitikrinti sveikatą, jei medicininės pažymos galiojimas yra pasibaigęs. Nors sveikatos apsaugos ministerija ir pratęsė pereinamąjį laikotarpį (anksčiau buvo skelbta, kad pokytis įsigalios sausio 1 d.), tačiau gyventojai raginami vizito pas gydytoją neatidėlioti.
Gyventojai piktinasi ilgomis eilėmis pas gydytojų
Naujienų portalui tv3.lt Lietuvos gyventojai tvirtina, kad laukia eilėje pas gydytoją skirtingai. Štai alytiškė Inga sako, kad vizito teko palaukti.
„Laukiau tikrai apie tris savaites“, – teigia moteris.
Pašnekovė pasakoja, kad atlikus sveikatos patikrinimą, gydytoja patvirtino, jog moteris kraujo tyrimą paskutinį kartą atliko šių metų pradžioje, todėl dabar pakartotinai pasidaryti šio tyrimo nereikėjo. Tiesa, ji pridėjo, kad žmonėms, kuriems šis tyrimas reikalingas, turi dar papildomai laukti.
„Alytuje net kraujo tyrimo neatlieka tą pačią dieną, reikalinga laukti 5 dienas. O atėjus anksčiau registratorė negali anksčiau užregistruoti talonėlį kaip 15 minučių iki vizito, nepaisant to, kad prie kabineto nei vieno žmogaus nėra.
Sudaryta dirbtina eilė. Žmonės neprisišaukia pagalbos“, – guodžiasi Inga.
Ji priduria, kad šeimos gydytoja rekomendavo pasidaryti ir kardiogramą.
„Tačiau Alytaus mieste pas kardiologą galima papulti tik per 6 mėn., kol viską patikrins, tikrai praeis metai. Neturiu tam laiko visiškai“, – teigia pašnekovė.
Kita gyventoja, taip pat iš Alytaus, tvirtina, kad vizito dėl vairuotojo medicininės pažymos lauks mėnesį.
„Registravausi komisijai lapkričio 3 dieną. Vizitas komisijai gruodžio 5 dieną bus“, – tvirtina alytiškė Aldona.
„Vargau apie mėnesį“, – rašė klaipėdietė.
Kiti žmonės socialiniuose tinkluose rašo, kad patys išsireikalauja, jog gydytojas priimtų anksčiau.
„Nieko nelaukiau. Tiesiai nuėjau. Pasibariau ir kitą dieną ėjau“, – teigia gyventojas.
O štai Vilniaus gyventojas tvirtina, kad viską susitvarkyti pavyko labai greitai.
Gyvoje eilėje pastovėti šiek tiek reikėjo, apsisukau per 45 minutes“, – tvirtinama socialiniuose tinkluose.
Vieni šeimos gydytojai išaugusias eiles pastebi, kiti – ne
Antakalnio poliklinikos šeimos gydytoja Raimonda Kungytė tvirtina, kad dėl vairuotojų medicininio patikrinimo išaugusių eilių nepastebi.
„Apie pasikeitimus mes pacientus informavome jau pavasarį, vėliau ir pakartotinai. Tačiau, iš tikrųjų, tas srauto padidėjimas, jeigu jis buvo, tai labai minimalus, bet, nepaisant to, mes padarėme papildomus atskirus laikus, skirtus tik vairuotojams“, – sako gydytoja.
Ji prideda, kad pacientai dažniausiai laukia apie savaitę laiko.
„Stebime padėtį. Jeigu poreikis būtų didesnis ar žmonės norėtų, tai, iš tikrųjų, mes nusiteikę ir šeštadieniais tai padaryti, bet tikrai dabar tokio poreikio visiškai nėra“, – sako gydytoja.
Šeškinės poliklinikos vyriausioji specialistė Loreta Kliučininkienė teigia, kad tikrai pasatebi išaugusias eiles.
„Šiuo metu pacientų yra tikrai padaugėję, vizito į komisiją reikia laukti 3 savaites. Anksčiau vidutiniškai eilė būdavo maždaug 1–1,5 savaitės“, – sako L. Kliučinininkienė.
Keičiasi tikrinimo periodiškumas
Primenama, kad sveikatos apsaugos ministro įsakymu taip pat keičiamas ir sveikatos patikrų periodiškumas.
Atnaujintas sveikatos apsaugos ministro įsakymas numato, kad sveikatą profilaktiškai dažniau nei kas 10 metų vairuotojai privalės nuo 65 metų, kai anksčiau tą daryti reikėjo jau nuo 55 m.
Atitinkamai jei iki šiol žmonėms, kurie yra 66–79 m. amžiaus, reikėjo tikrintis kas 2 metus, tą dabar jiems reikės daryti kas 5 metus.
Sveikatos tikrinimai retėja ir 80-mečiams ir vyresniems – jie bus tikrinami ne kasmet, o kas dvejus metus.
Gresia baudos
Kaip nurodė Lietuvos kelių policijos atstovė Jorūnė Liutkienė, nuo birželio 1 d. laiku nepasitikrinusiųjų sveikatą vairuotojų laukia baudos.
„Jei vairuotojai, kurie nuo birželio 1 d. nori dalyvauti eisme, nebus „Regitroje“ pasitikrinę, ar jų sveikatos pažymėjimas galioja, nebus užsiregistravę ir neišsiėmę naujos pažymos, policija bus tas pirmasis šaltinis, kuris juos apie tai ir informuos.
Patikrinti, ar galioja vairuotojo pažymėjimas, galime keletu būdų. Pirmiausia – sustabdę vairuotojus bet kurio organizuojamo reido metu. Tuo metu policijos pareigūnai per susietas sistemas patikrina, ar galioja vairuotojo pažymėjimas ir ten mato priežastis, dėl kurių vairuotojo pažymėjimas negalioja“, – kalbėjo ji.
Už tai, kad asmuo vairuoja nepasitikrinęs sveikatos nustatytu periodiškumu, gresia bauda nuo 30 iki 50 eurų.