Vis dėlto jie įspėja, jog išlieka provokacijų pavojus.
Lietuvos pasieniečių duomenimis, Latvijos ir Lenkijos pareigūnai pastarosiomis dienomis apgręždavo dešimtis migrantų, o Lenkijoje šis skaičius savaitgalį siekė 160. Lietuvoje, tuo metu, fiksuojami pavieniai bandymai kirsti sieną.
Pasak Valstybės sienos apsaugos tarnybos (VSAT), tai lemia tokios priemonės kaip fizinis barjeras ir stebėjimo sistemos.
„Lietuvos išorės sienos pilnai apsaugotos fiziniu barjeru ir/arba stebimos stebėjimo sistemomis. Esame viena moderniausiai ir pažangiausiai savo išorės sienas saugančių ES valstybių“, – BNS teigė tarnyba.
Pasak VSAT, Latvijos ir Lenkijos pasienyje su Baltarusija fiziniu barjeru apsaugotas ne visas pasienio ruožas, „dėl to, tikėtina šios kaimyninės valstybės susiduria su didesniais neteisėtos migracijos srautais“.
Vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė savo ruožtu tvirtina, kad nerimą visuomenėje mėginama kurti dezinformacija.
Taip ji kalbėjo po to, kai antradienį pasieniečiai pranešė apie suklastotą nuotrauką, kurioje pasienyje su Baltarusija, esą, Lietuvos pusėje, stovintis žmogus rankoje laiko Rusijos samdinių grupuotės „Wagner“ antsiuvą. Pasieniečių teigimu, tai montažas, sukurtas pasinaudojant 2019 metais Lietuvos ir Baltarusijos pasienyje padaryta nuotrauka.
„Matome provokacijų, ar tai būtų nuotraukos, ar kažkokie kitokie veiksmai“, – trečiadienį sakė ministrė.
„Tai tikrai esame budrūs, esame pasiruošę galimoms provokacijoms, bet kartu tikrai noriu paprašyti, kad visi suvoktume, kad galimi ir informaciniai tokie atakos būdai, kai bandoma kažkaip provokuoti mūsų visuomenę, kelti nerimą arba baimę“, – įspėjo A. Bilotaitė.
Latvijoje dėl suintensyvėjusių migrantų srautų pasieniečius atšaukiant iš atostogų, A. Bilotaitė sako, jog latviai imasi priemonių, kurias Lietuva jau yra įgyvendinusi.
„Ten, matyt, ta situacija tokia, kad tiesiog padidėjo labai ženkliai neteisėtų migrantų skaičius ir tikrai jis yra išaugęs, per parą apie šimtas neteisėtų migrantų bandė kirsti sieną. Tai buvo imtasi veiksmų, buvo įtraukta kariuomenė – ji iki to laiko nebuvo įtraukta. Tai dabar – nauji žingsniai, kas pas mus jau yra padaryta“, – kalbėjo ji.
„Mes tikrai esame savo budrumo lygį pakėlę, jis yra nuolatos aukščiausiame lygmenyje, pareigūnai yra įtraukiami ir yra ne tik pasieniečiai, bet ir kiti mūsų pareigūnai įtraukti, taip pat ir kariuomenė. Tai mes esame pasiruošę ir dabar, matyt, kaimynai galbūt ir imasi veiksmų, kurie jau yra atlikti mūsų valstybėje“, – pridūrė A. Bilotaitė.
Lenkija kiek anksčiau taip pat pranešė, jog pasienyje su Baltarusija bus dislokuota iki 10 tūkst. Lenkijos kariuomenės ir teritorinės gynybos karių. Dalis jų tiesiogiai rems pasienio apsaugos tarnybą ir patruliuos, kiti bus rezerve.
A. Bilotaitė sako palaikanti ryšį tiek su Latvijos, tiek su Lenkijos atstovais, o prireikus, Lietuvos pareigūnai, jos teigimu, būtų pasiruošę reaguoti į pagalbos prašymus, bet kol kas jų nėra sulaukiama.
„Jeigu šiandien tam tikros situacijos nutinka pas mūsų kaimynus, kalbant apie neteisėtos migracijos skaičius, kitą dieną jie gali tiesiog pastumti prie mūsų sienos“, – taip pat įspėjo ji.
Vis dėlto VSAT teigia, kad nemato pokyčių Lietuvos-Baltarusijos pasienyje, o situacija ten išlieka stabili.
„Taip pat nėra duomenų, kad būtų atnaujinami skrydžiai į Baltarusijos Respubliką iš neteisėtų migrantų kilmės šalių“, – BNS nurodė tarnyba.
2021 metais iš Baltarusijos į Lietuvą neteisėtai atvyko beveik 4,2 tūkst. migrantų, bet, pasibaigus judėjimo apribojimams, didžioji dalis jų paliko šalį.