• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Jungtinių Amerikos Valstijų (JAV) prezidentui Donaldui Trumpui sukėlus rinkų bangavimą, investuotojas, „Nexture Ventures fondo vadovas Ilja Laursas sako, kad D. Trumpo pasirinktas kelias staigiai didinti ir mažinti muitus yra būdingas aukšto lygio manipuliacijoms.

Jungtinių Amerikos Valstijų (JAV) prezidentui Donaldui Trumpui sukėlus rinkų bangavimą, investuotojas, „Nexture Ventures fondo vadovas Ilja Laursas sako, kad D. Trumpo pasirinktas kelias staigiai didinti ir mažinti muitus yra būdingas aukšto lygio manipuliacijoms.

REKLAMA

Investuotojas, „Nexture Ventures“ fondo vadovas I. Laursas tvirtino, kad pastaruoju metu iš gausybės ekspertinių nuomonių ir prognozių išsiskyrė viena pagrindinė įžvalga – valstybiniame lygmenyje žmogiškosios vertybės nebegalioja. Pasak I. Laursas, idėja, kad tarptautiniuose santykiuose veikia tokie principai kaip pagarba, dialogas ar bendradarbiavimas, gana naivi.

„Eilinį kartą įsitikiname, kad tiesiog jėga, galia, jėgos kalba ir panašiai, tai yra būtent tie principai, kuriais, deja, bet netgi demokratiškos šalys vadovaujasi paskutiniu metu ir apskritai, matyt, per visą istoriją.

Tai va, tiesiog man tai asmeniškai truputėlį graudoka, liūdnoka išvada. Man norėjosi tikėti, kad gyvename šiek tiek labiau brandžiam pasaulyje“, – Žinių radijui kalbėjo I. Laursas.

Jis pridūrė, kad JAV protekcionizmas ir šūkis „America First“ – dalykai, rodantys, kad net lojalumo, ilgalaikiai santykiai ar reputacija gali būti aukojama dėl pragmatinių, egoistinių tikslų.

„Kadangi finansų pasaulyje daug kalbame apie rinką, rinkų nuosmokius, rinkų manipuliacijas, tai labai išsigrynino gal tokia nuomonė, kad visi veiksmai ypatingai būdingi rinkų manipuliacijoms. Ypatingai netgi girdėjau tokių keletą pasisakymų, kad jeigu tai darytų privatus asmuo, tokius žingsnius, tai seniai sėdėtų kalėjime, nes jau tam yra terminai, tai yra rinkų manipuliacijos“, – sakė I. Laursas.

REKLAMA
REKLAMA

Kokios gali būti prekybos karo pasėkmės?

Kalbant apie rinkas, I. Laursas tvirtino, kad susiformavo dvi aiškios projekcijos. 

„Tai viena projekcija yra ta trumpalaikė. Faktas, tas, kuris žino, ką rytoj pasakys Trumpas, gali iš to išlošti. Galvoti, kad visiškai niekas aplinkoj nežino, man yra pakankamai sunkoka tuo patikėti. 

REKLAMA

O antra projekcija, faktas yra į vidutinį ilgąjį laikotarpį. Tai toks surprise, surprise, sutapimas, nesutapimas, bet, va, taip, tie, kurie stovi šalia per inauguraciją, pagal ekonomistų paskaičiavimus, labiausiai jau laimi netgi iš tų pačių tech kompanijų. Konkrečiai turiu omeny, pavyzdžiui, tą patį Apple, kuris nestovi šalia inauguracijos, netyčia labai stipriai pralaimi“, – aiškino I. Laursas.

Jis pridūrė, kad jei Apple, pavyzdžiui, gamintų iPhone JAV, telefono kaina siektų apie 3500 dolerių.

I. Laursas taip pat teigė, kad Vakaruose ilgą laiką buvo įprasta pasikliauti pigiomis Rytų darbo jėgomis. Dabar šis ryšys pamažu išardomas dėl robotizacijos: fabrikai gali gaminti prekes be žmogaus. Taip pat ekspertas pridūrė, kad tarifų karuose laimėtojų nebus.

REKLAMA
REKLAMA

„Man atrodo, kad teisingas žodis yra ne karas ir laimėtojas, pralaimėtojas, o tiesiog skyrybos. Tai ta globalizacija, kuri buvo kažkada pradėta ir gal buvo naudinga. Priminsiu, kad dešimtmečius šiaip ir Europa, ir Amerika gyveno pripratusi prie pigios Kinijos darbo jėgos. Bet kokią prekę parduotuvėj atidžiai pažiūrėjus rasi Made in China (liet. pagaminta Kinijoje), tą patį iPhone ir panašiai“, – tvirtino investuotojas.

Jis perspėjo, kad pasaulio ekonomikos pertvarkos pasekmes pajus net tie, kurie tiesiogiai jose nedalyvauja, tai yra Europa. Europos centrinis bankas prognozuoja nuosmukį Europoje nuo 0,5 proc. iki 1 proc.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kuo skaudžiau pasauliui, tuo daugumai investuotojų naudingiau

I. Laursas atkreipė dėmesį į Europos nuosaikų reagavimą:

„Tas netgi diplomatiškas europiečių pasisakymas, palaukit, palaukit, neskubėkim ir visa kita, yra labiau būtent trumpuoju laikotarpiu kažkokį tai pasitikėjimo signalą išsiųsti, tame tarpe investuotojams. Bet vėlgi faktas, <...>, kad tas toks per geras europietiškas gyvenimas su socialiniu nuokreipiu, mainais į ekonominę galią, privedė prie to, kad dabar ne visai žaidėjas Europos lygmeny. Ir tiesiog belieka stebėti, ruoštis tam, kad trumpuoju laikotarpiu, greičiausiai, pajausime tuos nuostolius.“

REKLAMA

I. Laursas tvirtino, kad JAV importuoja ženkliai daugiau negu Kinija ir tarifai trumpuoju laikotarpiu trigubai skaudžiau atsiliepia kinams.

Ekspertas D. Trumpo planus ir veiksmus priskyrė platesniam strateginiam planui, kuris primena seniai naudotą politinę taktiką.

„Mano nuomone, vis dėlto tai yra dalis didelio strateginio žaidimo. Vėlgi veiksmai Trumpo labai primena Kisserio planą, kur pradžiai žiauriai užvažiuojant visų, viską suspaudi, sukuri jėgos poziciją, kad būtų svertų, kuriais tu apskritai gali kalbėti su kažkuo. O faktas, kad svertų jau yra sočiai <...>. Sukuriame labai daug spaudimo ir jėgos, tada smulkias pozicijas atiduodame, iškeičiame į kažkokią tai naudą, tada paliekame sau strategines ir koncentruojamės į tai. Tai tas galutinis variantas labai skirsis nuo to dabar paskelbto“, – sakė investuotojas.

REKLAMA

I. Laursas taip pat atkreipė dėmesį į investavimo paradoksus krizės metu.

„Tai labai liūdna ironija, kad kuo skaudžiau pasauliui, tuo daugumai profesinių investuotojų tai yra į naudą, nes investiciniam pasauliui nenaudinga, kai pasaulis tolygiai labai vystosi, nes tada gauni pakankamai, nors ir sistemišką, nors ir ne stresinę, bet mažą grąžą.

Tai būtent per tokius nuosmukius, kur visų pirma sureaguoja emocijos, žmonės kenčia, nes skirtingai nuo profesionalių investuotojų institucijų, žmonės veikia labai emociškai, linkę tiesiog vien dėl to, kad baimė yra daug stipresnė emocija negu noras uždirbti“, – Žinių radijui tvirtino I. Laursas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Analitikai teigia, kad „ruduo bus tas taškas, kai Trumpas sustos“

Vertindamas situaciją politiniu aspektu, laidos vedėjas Aurimas Perednis užsiminė, kad amerikiečių analitikai teigia, jog toks D. Trumpo siautėjimas truks iki rudens. 

„Tikrai gana protingi žmonės iš Vašingtono sako, kad ruduo bus tas taškas, kai Trumpas sustos. Ir kai klausiu, sakau, kas atsitiks rudenį, sako, metai liks iki Vidurio kadencijos rinkimų, atsinaujina Kongresas ir, sakykime, tada jau respublikonai laikys Trumpą už rankų ir už kojų turbūt, kad jis tik kuo būtų ramesnis.

REKLAMA

Tai bent jau tokios projekcijos iš antros iš anos Atlanto pusės, kad daug panikos dėl pensijų ir kad Trumpas dar pasiautės, na, iki rudens daugiausiai“, – tikino A. Perednis.

I. Laursas teigė, kad tokius drastiškus veiksmus geriausia daryti kadencijos pradžioje ir turėti laiko viskam ištaisyti ar grįžti į pradinį lygį.

Visą Žinių radijo laidą žiūrėkite čia:

Aukok
REKLAMA
Nausėda Lietuvą paleis ubagais
Nausėda Lietuvą paleis ubagais
Nausėda, esi 6 metai valdžioje, ką gero padarei? MUS TERORIZUOJI 6%, 15 MILIJARDŲ NORI ATIMTI. Kokios mokamos pensijos žmonėms- 50% Europos lygio. SODROJE GULI 3,5 MILIJARDO PAVOGTŲ PENSIJŲ.
Lietuvos tsi nesužlugdys
Lietuvos tsi nesužlugdys
Jei sužlugdys tai savi. Kada mūsų išrinktieji žiūrės Lietuvos, gins savo piliečių interesus, priiminės adekvačius, Lietuvai naudingus sprendimus, tada ir bus viskas gerai. O dabar patys matot, kas vyksta. Jau net nevardinsiu.
Rusija su Lukašenka klęsti.
Lt iki Europos algos ir pensijos - 50%.
Po 15 milijardų atėmimo geležiukams, aplenks Zimbavę.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų