Važiuodami viršija greitį, atsitrenkia į stulpus, mašinas, praeivius, ir taip žaloja save bei kitus. Tad medikams tenka gydyti sunkias traumas – veido, žandikaulio, ar atvirus kitų kaulų lūžius.
Daugiau apie tai – TV3 žiniose.
Tad kai kurie parlamentarai siūlo įpareigoti paspirtukininkus, ir kitus elektra varomų priemonių vairuotojus dėvėti šalmus.
„Kritimas ant grindinio, ant asfalto, plytelių sukelia ne tik skausmą, bet ir ilgalaikių pasekmių turinčias traumas. Tai mes siūlome šalmus dėvėti privalomai visiems ir visada. Ar tai būtų dviračio takas, ar tai būtų važiuojamoji kelio dalis, ar tai būtų šaligatvis“, – sako Seimo narys, socialdemokratas Julius Sabatauskas.
Nedėvintiems šalmų – baudos
Įstatymo pataisos projektas numato privalomai dėvėti šalmus visiems, kas juda paspirtukais ir kitomis elektra varomomis priemonėmis. Jų nedėvint, būtų skiriama bauda nuo 20 iki 40 eurų.
Siūlymą įpareigoti paspirtukininkus dėvėti šalmus palaiko ir Vilniaus universiteto ligoninės „Žalgirio klinikos“ vadovas Dalius Matkevičius. Esą sunkiausios traumos – veido, žandikaulio, smegenų sužalojimo dažniau atsitinka važiuojantiems be apsaugų.
„Būdavo, atvykdavo pacientai su apsaugom, bet jie patyrę tas traumas, jos buvo lengvesnės. Jau neturėjome didelių minkštųjų audinių defektų, jei turėjome kaulo lūžimą, tai dažniausiai jie buvo uždari, operacija daug lengvesnė, atsistatymas greitesnis“, – teigia D. Matkevičius.
Esą dar iki priimant įstatymą, kuris įpareigojo važiuojančius galingesniais nei 25 km/val. paspirtukais dėvėti šalmus, žiniasklaidoje ir soc. medijose garsiai kalbant apie sunkias paspirtukų traumas, žmonės tapo kiek atsargesni.
„Buvo transliuojama, kokios tos traumos, sąmoningumą labai pakeitė“, – tikina „Žalgirio klinikos“ vadovas.
Traumų skaičius sumažėjo
Žmonės su tokiu siūlymu sutinka:
„Paspirtukininkams ypač reikėtų. Gan dažnai matau straipsnius, kad paspirtukininkams kažkas nutinka dažnai.“
„Slidininkai dėvi, dviratininkai dėvi, paspirtukininkai tegul dėvi.“
Ir nors įprastų traumų susijusių su paspirtukais skaičius Žalgirio klinikoje tiek 2022 m., tiek 2023 m. – panašus, sunkiųjų traumų, dėl kurių žmonės buvo guldomi į ligonines sumažėjo beveik perpus. 2022 m. klinikoje atsidūrė virš 700 tokių pacientų, o 2023 m. – kiek daugiau nei 400.
Daugiau apie tai sužinokite vaizdo reportaže, esančiame straipsnio viršuje.