V. Blinkevičiūtė nori, kad naują daugumą formuotų trys partijos, o Nausėda priduria, kad nebūtinai Vyriausybę formuos daugiausia mandatų surinkusi partija. Per antrą turą netrūksta ir incidentų: Kretingos rajone Raguviškių rinkimų apylinkėje girtas komisijos narys pripūtė beveik 2 promiles.
Lietuva toliau renka Seimo narius. Pirmajame ture gyventojai iš viso išrinko 78 iš 141 Seimo nario. Antrajame ture liko išrinkti dar 63 Seimo narius. Iš viso dėl vietų parlamenta varžosi 11 skirtingų politinių jėgų ir 2 save iškėlę kandidatai.
Čia, Žirmūnuose, po vienu stogu yra įsikūrusios 2 rinkimų apylinkės. Vienos iš jų pirmininkė pasakoja, kad balsuojančių žmonių netrūksta.
„Ar aktyvesni nei prieš dvi savaites, ar ne? – Labai panašiai, pirmame ture surinkome virš 50 procentų, tai, manau, rezultatai bus labai panašūs“, – teigė Raitininkų apylinkės pirmininkė Greta Danisevičienė.
Klausiame sostinės gyventojų, už kokį kandidatą jie balsavo, kas lėmė jų pasirinkimą.
„Pagal ką rinkotės? – Už geriausią.“
„Pagal tai, kas į Seinus nevažiavo balsuoti. – Pagal tai rinkotės? – Čia buvo paskutinis toks apsisprendimas.“
„Kas patiko, tą rinkau.“
„Mes už pastovumą, daug metų balsuojam už pastovią aplinką. Gerai gyvenam iki šiol, auga atlyginimai.“
„Pagal tai kas buvo programoje užrašyta kiekvieno kandidato. Pagal tai rinkausi.“
„Už sveiką protą.“
Rinkėjai vardija savo lūkesčius, darbus, kuriems naujas Seimas turėtų skirti daugiausia dėmesio.
„Stabilios užsienio politikos.“
„Pavadinkim taip, to gyvulių ūkio vengimas, kad jo nebūtų. Ar būtų, bet mažesnis.“
„Svarbiausia, kad nebūtų kažkokių radikalių sprendimų, eitume vakarietiška linkme.“
„Reikėtų tęsti pradėtus jau, nes ateina nauji. Ateina kažkas naujas ir pradeda viska iš naujo.“
„Aš abejoju, ar jie ką padarys. – Dėl ko taip galvojat? – Labai nerimta publika. Daug košės primaišyta.“
Savo balsą atidavė ir Prezidentas Gitanas Nausėda, kuris vienoje iš Naujosios Vilnios apylinkių balsuoti atvyko kartu su antrąja puse.
„Balsavau už kandidatą, kuris turi aiškų požiūrį. Į vertybinius klausimus, Lietuvos ateitį“, – teigė prezidentas.
Prezidentas neslėpė, kad jo apsisprendimą, už ką balsuoti, lėmė ir lūkesčiai dėl naujosios valdančiosios koalicijos.
„Labai tikiuosi, kad ta koalicija bus darbinga, kad jis nesusiskaidys, kad ji neišsiskirs esminiais, strateginiais gyvenimo klausimais“, – pridūrė jis.
Prezidentas viliasi, kad naujos valdžios rėmai bus aiškūs jau naktį.
„Gal net prieš vidurnaktį, nors nenoriu spėlioti. Priklausys nuo balsavimo skaičiavimo efektyvumo. Manau, kad žinosime“, – teigė prezidentas.
Vyriausybę, pasak Nausėdos, formuos nebūtinai daugiausia mandatų surinkusi partija.
„Tradiciniu atveju pavedama daugiausia mandatų gavusiai partijai, bet turbūt visi sutinkame, kad čia ne apie sportą eina kalba. O čia eina kalba, ar bus valdančioji koalicija, ar nebus“, – kalbėjo G. Nausėda.
Prezidentūroje po rinkimų jau suplanuoti Prezidento ir partijų atstovų susitikimai. Šiandien savo balsą atidavė ne tik Nausėda, bet ir socdemų lyderė Vilija Blinkevičiūtė, kuri labai nori suformuoti valdančiąją koaliciją iš trijų partijų.
„Labai to norėčiau, nes viskas yra rinkėjų valioje. Žmonės nuspręs, būtų gerai, kad užtektų 3 partijų formuoti koaliciją ,nes vis tiek reikia tarpusavyje suderinti programines nuostatas“, – sakė socialdemokratų lyderė Vilija Blinkevičiūtė.
Paklausta, ar į koaliciją priimtų Remigijaus Žemaitaičio „Nemuno aušrą“, Blinkevičiūtė atkerta.
„Aš žinote esu vis dar optimistė, nors tikrai labai daug patirties turiu politikoje. Labai norėčiau tikėti, kad užteks. Labai norėčiau tikėti. <...> O jeigu bus kitaip, tada ir spręsim.“
Blinkevičiūtė, kaip ir Prezidentas viliasi, kad naujieji valdantieji paaiškės dar šią naktį, kai galbūt vyks partijų lyderių susitikimai.
„Kažkur nesat numačiusi eiti? – Kol kas ne, bet, manau, kad teks.“
Kaune, Radvilėnų apylinkėje, čia varžosi du kandidatai, beje, abu ministrai. Rytą kauniečiai rinkosi balsuoti gan vangiai, o įdienojus jau nusidriekia eilės. Žmonės sako, kad balsuoja už naujoves.
„Politinės ramybės, kad nebūtų intrigų, vienas kito šmeižimo, vis tiek visuomenė pavyzdį ima iš aukščiausių, kartais būna tokia svetima gėda, nepatogu, toks turgaus lygis.“
„Jis kaunietis, užtat ir balsuojam, tas anūkas tai nepraeina, pridarė fokusų su ta žmona, nieks nežino.“
„Visi tikimės, kad bus geriau, sako, viltis durnių motina.“
Tuo metu Klaipėdoje keturiose apygardose varžosi aštuoni kandidatai. Įdomu tai, jog iš „Nemuno aušros“ yra po kandidatą kiekvieno apygardoje. Taip gaunasi, kad jų priešininkai yra du konservatoriai, vienas socialdemokratas, ir vienas „valstietis“.
„Renkamės už tą, kuris yra geriau. Du tėra. Prieš tai nebuvo. – O kodėl tas kandidatas, už kurį balsavot, geriau yra negu kitas? – Truputį tečio draugas yra. Pažįstamas yra.“
„Kad jis man patiko. – Kuo? – Patiko. Patiko. – Išvaizda ar darbais? – Darbais. – Kokiais? – Kokius padarė.“
„Todėl, kad tikiu ta partija ir tuo žmogum. – Darbais ar …? – Tiesiog, turbūt mano pačios mąstymas apie viską labai sutampa, labai daug bendrų sąsajų turiu. Tai tiesiog.“
„Yra keletas neblaivių rinkėjų, kurie atvyko, kurie ten triukšmavo rinkimų apylinkėse. Policijos pareigūnai labai greitai atvyko, situacija išsisprendė. Tokių nėra daug, džiaugiamės ramia rinkimų diena“, – kalbėjo Vyriausiosios rinkimų komisijos pirmininkė Lina Petronienė.
Kiek vėliau paaiškėjo, Kretingos rajone esančioje Raguviškių rinkimų apylinkėje vienam komisijos nariui pareigūnai nustatė beveik 2 promilių girtumą.
Nors Vyriausioji rinkimų komisija skelbia, kad rinkimai ramūs, štai toks vaizdelis išplito socialiniuose tinkluose. Švenčionėliuose socialdemokratų atstovai nufilmavo kaip Lietuvos laisvės sąjungos nario – Švenčionių mero Rimanto Klipčiaus giminės ir pažįstami esą blokuoja kelią, įžeidinėja Švenčionių savivaldybės tarybos narius.
Neoficialiai kalbama, kad pažeidimų galėjo būti Molėtuose. Rinkėjai, TV3 žinioms, skundėsi, kad ten po 20 eurų šiandien galimai buvo perkami balsai. Tiesa, šis gandas kol kas nepatvirtintas.