Nors socialiniai tinklai ūžia nuo dalinimosi miškuose surinktu laimikiu, gydytojai grybautojus įspėja būti itin atidžiais, nes grybai gali būti ne tik itin maistingu produktu, bet ir nuodu.
Didžiulis pacientų srautas
Pasakodama apie tai, kiek šiemet tenka išvysti grybais apsinuodijusių pacientų, Respublikinės Vilniaus universitetinės ligoninės (RVUL) Ūminių apsinuodijimų skyriaus ir Toksikologijos reanimacijos ir intensyvios terapijos skyriaus vedėja Gabija Laubner konstatavo, kad jų tikrai yra kur kas daugiau.
„Taip, ne tik socialinė erdvė pasipuošė baravykais. Mes, gydytojai, matome pakankamai didelį kiekį į gydymo įstaigas besikreipiančių pacientų pagausėjimą. Aišku, esame Vilniuje tik viena iš penkių ligoninių, bet per kokį 10 metų tai yra vieni įsimintinesnių metų, kai yra tiek daug pacientų“, – „Žinių radijui“ kalbėjo gydytoja.
G. Laubner pasakojo, kad per dieną į priėmimo skyrių patenka kokie 5–6 žmonės, kiti tik paskambina pasitarti:
„Praeitą savaitgalį turėjome apie 20 žmonių, iš kurių 7 buvo paguldyti ligoninę.“
Grybai sukaupė per daug nuodų?
Nors toksikologai įpratę rudenį matyti daugiau apsinuodijimų pavartojus grybų, visgi šiemet stebina tai, kad sutrikimų atsiranda suvalgius gerų grybų.
„Kas šiemet tikrai yra labai keista, pastebima, kad net pavalgius įprastų, gerų, valgomų grybų – baravykų, voveraičių, šilbaravykių – žmonės blogai jaučiasi“, – kalbėjo pašnekovė.
Kodėl taip nutinka? Medikė pateikė keletą versijų:
„Pirmiausia, vaistą nuo nuodo skiria dozė. Daug vartojant bet ko, tikrai galima neišvengti neigiamų pasekmių sveikatai.
Kitas aspektas, kurį pastebime, kodėl apskritai tiek daug šiemet grybų miške. Mes patys pradedame svarstyti, ar gali būti taip,, kad miškas valosi būtent nuo kažkokių toksinių, nuodingų medžiagų“, – kalbėjo gydytoja.
Medikė priminė, kad grybas, nepaisant to, kad tai yra vertingas maistas, turintis daug vitaminų, elektrolitų, skaidulinių medžiagų, baltymų, jie turi tokią savybę, kad savyje kaupia nuodus ir toksinus.
„Ir kai tikrai gerų grybų pavalgę žmonės kreipiasi dėl kažkokių negalavimų, tai tikrai kelia įtarimą, kad tie grybai, kurių tiek daug pridygo, turi tam tikrų medžiagų, kurios yra nuodingos“, – pastebėjo G. Laubner.
Būtina tinkamai paruošti
Be kita ko, gydytoja pridūrė, kad problemų atsiranda ir kai grybai nėra paruošiami tinkamai arba valgomi praėjus 2–3 dienoms po paruošimo.
„Grybus reikėtų suvalgyti tą pačią dieną, kada jie yra surenkami, nes vėliau prasideda irimas ir šio proceso produktai jau vėliau organizme tampa nuodais“, – sakė ji.
Toksikologė priminė, kad pagrindinė priežastis, kodėl apsinuodijama valgomais grybais, yra virškinamojo trakto sudirginimas, kuris pasireiškia pykinimu, vėmimu, viduriavimu.
„Jei visa tai praeina be simptomų, be jokių tyrimų pakitimų, tai mes tokius pacientus išleidžiame į namus. Tačiau kiti yra rimtesni atvejai – pasitaiko haliucinacijų suvalgius grybų, kurie nėra valgomi, ar būna suvalgomi svaiginimosi tikslu.
Praeitą savaitę turėjome porą tokių rimtų atvejų. Laimei, apskritai dar neturėjome pacientų su labai ryškiais kepenų pakenkimais ar mirusiųjų. Tačiau buvo asmenys, kurie gulėjo intensyviosios terapijos-reanimacijos skyriuje“, – kalbėjo medikė.
Kaip išvengti apsinuodijimų?
Pats pagrindinis patarimas – nerinkti nepažįstamų grybų, jei nors kiek abejojama, tokį grybą reikėtų palikti.
„Tik pasijutus blogai, pykinimą, vėmimą, vandeningą viduriavimą, pilvo raižymą, skausmą, reikia kreiptis į medikus nes grybai turi apgaulingą kliniką – atrodo, blogumas praeina, žmogus pradeda sveikti, bet tuo apgaulingu periodu jau gali būti kepenų pakenkimas. O medikai padarys tyrimus ir išleis gydytis namuose.
Kuo anksčiau suteikiama pagalba, tada žmogus apsaugomas nuo ilgalaikių galimų pasekmių, yra priešnuodžiai, tačiau tam žmogus turi kreiptis pagalbos. Jei žmogus kreipiasi per pirmas dvi dienas, apsinuodijimas gali be jokių pasekmių baigtis“, – patarė gydytoja.