Visgi politikos ekspertai nemano, kad prezidentas savo užmojo atsisakys. Gali būti, kad užvirs rimta politinė kova, kuriam laikui ministrų kabinetą paliksianti kyboti ore.
Daugiau apie tai – TV3 žiniose.
„Nematau, kad šita Vyriausybė galėtų išlikti tokios pačios sudėties. Apie konkrečius ministrus kol kas nenorėčiau kalbėti“, – teigė Lietuvos Respublikos prezidentas Gitanas Nausėda.
Apie rimtą užmojį priversti Ingridą Šimonytę pakeisti dalį ministrų prezidentas Gitanas Nausėda pastaruoju metu prabilo jau ne sykį. Jo patarėjas dar patikslino, kad lėkti gali ne vieno ministro galva.
„Nebūtinai kalbame tik apie vieną nepaskirtą ministrą ir vieną, kurį prezidentas viešai įvardijo. Visaip gali būti“, – žinių radijuje kalbėjo prezidento patarėjas Frederikas Jansonas.
Grėsmė ministrui Navickui
Proga pasikeisti ministrams atsiras, jei Gitanas Nausėda, kaip ir labiausiai tikėtina, antrajame prezidento rinkimų ture nurungs Ingridą Šimonytę. Tada liepos mėnesį, per inauguraciją, Vyriausybė grąžins įgaliojimus prezidentui.
Sykį Nausėda jau atliko šią procedūrą su Sauliaus Skvernelio ministrų kabinetu. Tąkart jis jau nusvilo patvirtinęs susisiekimo ministru Jaroslavą Narkevičių, kurio vėliau niekaip negalėjo iškrapštyti iš posto. Šią kadenciją jau kurį laiką Nausėda smarkiai kritikuoja žemės ūkio ministrą Kęstutį Navicką, tad akivaizdu, kad pirmiausia akys krypsta į jį.
„Nerimo nejaučiu, ministro postas yra politinio pasitikėjimo objektas ir visada bus klausimai dėl ministro tinkamumo. Sprendimus priima, pirmiausia, valdančioji koalicija ir premjerė“, – sakė k. Navickas.
Šimonytė situacijos nevertina.
„Niekaip nevertinu, nes jei prezidente išrinks mane, keisis net Vyriausybės vadovas. Neturiu, ką čia pakomentuoti“, – kalbėjo I. Šimonytė.
Premjerė nekomentuoja, o kiti koalicijos lyderiai net netiki Nausėdos pareiškimais.
„Labiau tai rinkiminės retorikos pratimas žvelgiant į artėjančias dvi savaites“, – sakė Seimo Pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen.
„Man atrodo, kad mes esam vis dar aktyviame rinkimų laikotarpyje, dėl to žinutes, kurios yra pasakomos, dažniausiai vertinu per mobilizacinę prizmę. Jos yra skirtos savo rinkėjui mobilizuoti, kad jis ateitų, nepamirštų“, – tikino užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis.
„Aš tikrai neturiu jokio nerimo“, – tvirtino vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė.
Proga atkeršyti
Vidaus reikalų ministrė mano, kad prezidentas demonstruoja neužmiršęs praeities kivirčų su konservatoriais.
„Girdžiu kaip tam tikrą asmeniškumą, o ne bandymą savo asmeninį įsižeidimą išnaudoti viešajame diskurse. Nelabai logiška likus tiek nedaug laiko iki kadencijos pabaigos tokias rokiruotes daryti“, – teigė A. Bilotaitė.
Po inauguracijos iki Seimo rinkimų bus likę vos trys mėnesiai. Apžvalgininkas Vytautas Bruveris visgi nemano, kad kalbos apie ministrų keitimą tėra priešrinkiminė retorika.
„Proga paklibinti, pakeisti bent keletą ministrų, politiškai patampyti Vyriausybę ir pačią premjerę, taip parodant, kas čia kieme šeimininkas ir atsikeršijant už kai kurias kitas ankstesnes situacijas. Manau, jis tikrai stengsis ją išnaudoti“, – sakė „Eltos“ vyriausiasis redaktorius V. Bruveris.
Buvęs premjeras Skvernelis nepraleidžia progos suskaičiuoti, kad, anot jo, savo postų verti vos du konservatorių ministrai.
„Galėtų krašto apsaugos ministras tęsti darbus, galbūt neblogai visą kadenciją sekėsi darbuotis Monikai Navickienei“, – svarsto „Vardan Lietuvos“ pirmininkas Skvernelis.
Visgi ir Skvernelis mato, kad problema gali kilti.
„Pats blogiausias dalykas bus, jeigu naujos Vyriausybės įgaliojimų grąžinimo procesas vėl taps asmeninių santykių ar rinkiminės kampanijos aštrių kampų suvedinėjimu“, – teigė S. Skvernelis.
Konservatorių ir Nausėdos akistata
Kol Gitanas Nausėda leidžia suprasti, kad turi visas galias po inauguracijos keisti ministrus, konservatorių pirmininkas aiškina, kad įgaliojimų grąžinimas tėra mandagumo gestas, o prie Vyriausybės sudėties naujai išrinktas prezidentas rankų kišti neturėtų.
„Premjerė yra žmogus, kuris pasitiki arba nepasitiki ministrais, sudaro ministrų kabinetą ir tai yra jos pirminė konstitucinė atsakomybė“, – komentavo G. Landsbergis.
Konstitucija taip smulkiai šio klausimo neišaiškina. Pasak Vytauto Bruverio, šiuo atveju argumentų turi abi pusės, o tai reiškia, kad Vyriausybės įgaliojimų grąžinimas gali virsti dar viena konservatorių ir Nausėdos akistata.
„Bus politinė kova ir gali būti taip, kad, abiem pusėms užsispyrus, kaip dažnai jos per šią kadenciją darė, užsispiria ir tiek, reikalai stringa, nejuda. Vyriausybė gali politiškai ir teisiškai kurį laiką kabėti beorėje erdvėje“, – sakė „Eltos“ vyriausiasis redaktorius.
Tiesa, prezidento patarėjas pareiškė, kad atimti posto iš Šimonytės ir visai sugriauti Vyriausybės Nausėda nėra nusiteikęs.
„Manau, kad premjerė gali būti visiškai rami“, – tikino prezidento patarėjas.
Jau mėnesį tuščias švietimo, mokslo ir sporto ministro postas. Atsistatydinus Gintautui Jakštui naujos kandidatūros Šimonytė vis dar nepasiūlė.
Daugiau apie tai sužinokite vaizdo reportaže, esančiame straipsnio viršuje.
Kur gerovės valstybė ir asmeninis indėlis joje?