Ketvirtadienio vakarą paaiškėjo, kad G. Nausėda palieka savo ilgametę darbo vietą – SEB banką – ir rugsėjo 7 d. traukiasi iš banko prezidento patarėjo pareigų. Žiniasklaida ir visuomenė iškart ėmė svarstyti, ar tai nėra gerai apgalvotas žingsnis prieš prezidento rinkimus, juolab, kad pats G. Nausėda ne kartą yra minėjęs apie savo sprendimą kandidatuoti pranešiantis rudenį.
Konkretus sprendimas – rugsėjį
Pats G. Nausėda neskuba patvirtinti, kad darbovietę paliko vedamas būtent šios priežasties, o konkretų atsakymą pažadėjo tik po rugsėjo 7-osios. Jis taip pat sakė savo poziciją dėl išėjimo su banku suderinęs jau senokai, tai buvo natūralus sprendimas.
„7 dieną tikrai nieko nepasakysiu, nes tądien iki 16.45 val. būsiu banko darbuotojas ir nepolitikuosiu. O 17–18 val. turbūt jau vėlokai sakyti tokius sprendimus, šeštadienį, sekmadienį – juo labiau. Po to atsivers neribota erdvė artimiausiu metu pasakyti vienokį ar kitokį sprendimą“, – interviu TV3 sakė G. Nausėda.
Paklaustas, kuo ketina užsiimti metęs darbą, ekonomistas sakė turintis akademinio krūvio, kuris jam teikia malonumą – G. Nausėda Vilniaus universiteto Tarptautinio verslo mokykloje dėsto politinės ekonomikos kursą.
Vertybės jau aiškios
Vis dėlto vienas iš G. Nausėdos atsakymų verčia nebeabejoti, kad jis priėmė teigiamą sprendimą dalyvauti rinkimuose. TV3 žurnalistės paklaustas, kokius realiausius kandidatus mato artėjančiuose rinkimuose, ekonomistas prabilo ne apie kandidatus, o konkurentus.
„Aš manau, kad realiausias konkurentas yra pirmiausia premjeras Saulius Skvernelis. (Konkurenciją) sudarytų visi. Žinote, konkurencijos laipsnis yra skirtingas. Be jokios abejonės, turbūt kiekvienas, kuris eitų į rinkimus, pagalvotų, kad premjeras turi dideles organizacines pajėgas, kad galėtų labai stipriai pasirodyti rinkimuose“, – svarstė G. Nausėda.
Taip pat panašu, kad ekonomistas jau yra nuodugniai apgalvojęs gaires ir vertybes, kuriomis vadovautųsi, eidamas į rinkimus.
„Eičiau į rinkimus, kaip žmogus, kuris visada stengiasi spręsti problemas argumentų kalba, neįžeidinėdamas priešininko, nedarydamas kažkokių užkulisinių intrigų. Mano tikslas turbūt būtų labai suvokiamas, jis yra labai natūralus, harmoningas mano asmenybei – ieškoti sutarimo tarp oponuojančių jėgų, neįžeidinėjant, nevykdant kažkokios priešpriešos ir nesukant konfliktų spiralės iki raudonumo. Manau, tai ir būtų mano pagrindinis tikslas: siekti sutarimo, spręsti konstruktyvius klausimus ir galbūt atsisakyti tų beprasmiškų rietenų“, – vardino G. Nausėda.
Jis taip pat pabrėžė, kad kiekvienas kandidatas savo programoje turėtų akcentuoti socialinės atskirties problemą, šalies inovatyvumą, konkurencinius, užsienio bei socialinės politikos klausimus.
„Tikrai nesutikčiau su tais, kurie tvirtina, kad prezidentas gali kažką tik užsienio politikoje. Tai tokiems žmonėms būtų mano kontrklausimas – kodėl prezidento metiniame pranešime yra kalbama apie daugybę visokiausių sričių, o užsienio politika yra tik viena iš jų“, – teigė G. Nausėda.
Partijų paramos nesieks
Jei anksčiau nepuolė purtytis pamažu išreiškiamo partijų palaikymo rinkimuose, dabar G. Nausėda gana tvirtai pareiškė norintis būti nepriklausomu kandidatu.
„Taip, partijų parama gali būti, tačiau sudėkime labai aiškiai akcentus – jeigu eičiau į rinkimus, eičiau, kaip nepriklausomas kandidatas, ir neleisčiau, kad paramą norinčios išreikšti partijos kažkokius tai inkorporuotų žmones į mano komandą arba rašytų pakeisti kai kurias mano rinkimų programos nuostatas. Norėčiau eiti švariai, grynai“, – kalbėjo G. Nausėda.
Anot ekonomisto, žmonių pasitikėjimas jam kur kas svarbesnis už partijų organizacinius ar finansinius resursus.
Lietuvos Prezidento rinkimai vyks 2019 m. gegužę.